İçeriğe atla

Böbreğe Takılan Stent Ağrı Yapar mı?

Böbreğe Takılan Stent Ağrı Yapar mı

Böbreğe stent takılma durumu genellikle böbrek ameliyatları sonrasında böbrek pelvisi ve mesane arasındaki idrar akımının kesintisiz devam etmesi amacı ile belli süreler dahilinde takılır. Tıbbi adı “Duble J Stent” olan bu böbrek telinin takılması ve sökülmesi arasındaki geçen sürede hastada bazı komplikasyonlar ve etkiler görülebilir.


Sponsorlu Bağlantılar

Böbreğe Takılan Stent Yan Etkileri

Double j kateterler çoğunlukla güvenli olmalarına ve iyi tolere edilebilmelerine rağmen; zaman zaman ağrı, rahatsızlık hissi, üriner sistem enfeksiyonları, rekürren obstruksiyon, kateter enkrusitasyonu ve fragmantasyonu, perforasyon ve kateterin migrasyonu gibi komplikasyonları da vardır. Ayrıca, hayat kalitesi ve  üzerine olumsuz etkileri de bazı araştırmacılar tarafından vurgulanmıştır.

Yani böbreğe takılan stent ağrı yapar mı diye soranlar için cevabımız zaman zaman ağrı yapabileceğidir. Fakat bu ağrıların dereceleri ve sıklıkları doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir. Taburcu sırasında yada hastanede iken ağrınız olduğunda doktorunuza bildiriniz. Taburcu olurken ise bu konuda detaylı taburcu önerileri isteyiniz. Zaten doktorunuz ameliyat sonrası size bu konuda bilgi verecektir. Duble j stent ağrı yapar mı sorusunda harici sormak istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Diğer konumuz olan söz konusu stent nasıl çıkartılır aşağıda belirtilmiştir.

Böbrek Stenti İle İlgili Diğer Bilgiler

Böbrek stenti (j Uçlu Tüp)kıvrımlı ve boşluklu yapısı ile ucuna herhangi bir yabancı cisim gelse dahi idrar akımının kesilmemesini sağlayan bir tıbbi stentdir. Ayrıca bazı üreter darlıkları ameliyatlarında dar olan bölğenin iyileşmesi ve kapanmaması gibi amaçlarla da takılabilir. Sistoskopi yardımı ile takılan bu telin çıkartılma işlemi yine sistoskopi ve anestezi altında yapılmaktadır.


Sponsorlu Bağlantılar

Söz konusu stentler gecicidir. sürekli kullanıma uygun değildir. Bazı silikonize özel duble j katater haricinde diğer tüm teller tedavinin tamamlanmasına istinaden çıkartılır. Söz konusu böbrek Stenti Ağrı Yapar mı konumuzda şu detayı da belirtmek isteriz ki bu stentler zamanla vücut ile uyum sağlayıp alışıldığında söz konusu rahatsızlık ve şikayetler son derece azalmaktadır.

Stentin bir ucu böbrekte ve diğer ucu mesanede olur. Bu uçlar, stentin hareketini engellemek için kıvrımlıdır. Söz konusu kıvrımlar mesanede ve böbrekte baskıya ve bu nedenle idrar var hissi, idrar yaparken yanma, acı gibi problemler olmasına neden olabilir. Genellikle geçici şikayetlerdir.

Bize Sorun!

Böbrek stenti, böbrek teli, böbrek taşı ameliyatlar ve diğer tüm üroloji konularında bizlere aklınıza takılan sorularınızı sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimi tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Böbreğe Takılan Stent Ağrı Yapar mı?” üzerine 4 yorum

 1. DenizEymen der ki:

  10 kasımda böbrek taşı kanalı tıkadığı ve hidronefroz olduğu için  acil ameliyata alındım.Double j katater takıldı ve 45 gün kaldı.Katater hafif sedasyonla çıkarıldı fakat sonrasında çok şiddetli ağrım ve kanamam oldu.İki gün sonrasında da taş düşürüyor gibi çok ağrılı şekilde doku parçaları düşürdüm.Şu an ağrım yok fakat kontrol amaçlı usg yaptırdım.Böbreğimin üst kısmında iki cm genişliğinde böbreğe bası etkisi olan bir hematom görüldü.Bu normalmi?

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   Usg detaylı bilgi vermeyecektir. Doktorunuz muhtemelen ekstra tetkik isteyebilir. Bu gibi durumlarda genellikle tomografi altında kontrol edildikten sonra karar verilir. Usg Sonucu ile karara varılması çok güç, Geçmiş olsun.

   Cevapla
 2. Esra der ki:

  Merhaba. 31 aralık 2016 günü sağ böbreğimin çıkış kanalında darlık olduğundan böbreğime silikonlu stent takıldı, aynı zamanda 14 haftalık hamileyim, doktorum stentin Doğumdan sonra çıkarılacağını söyledi. Yalnız o günden beri çok fazla ağrı çekiyorum, öncelikle idrar yolu yanmalarım vardı geçti fakat şimdi 10 dk dan fazla ayakta kalamıyorum:( doktorum normal olduğunu söyledi ama ben böyle çok fazla ağrıya dayanamıyorum.. yaşam kalitem iyice düştü sürekli yatmaktan ve sıcak su torbasıyla gezmekten yoruldum:( stent çıkarılsa hamileliğimin ileriki dönemlerinde her hangi bir problem Yaşar Mıyım ? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   Öncelikle idrar kanalı stentleri, her zaman belli seviyede rahatsızlık sebebidir. Hamileliğe zararı olup olmayacağı konusunda kadın doğum bölümünden bilgi alabilirsiniz. doktorunuz şikayetlerinizin normal olduğunu söylemiş fakat hamile olmanız sebebi işe şikayetleri daha fazla hissediyor olabilirsiniz. Kadın doğum doktoruna da danıışmanızı tavsiye ederim. geçmiş olsun.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir