İçeriğe atla

Böbreğin Darbe Alması, Böbrek Zedelenmesi ve Yırtılması

Her organda olduğu gibi böbreklerde de tramva olasıklıkları bulunmaktadır. Böbreklerin üst kısmı kaburgaların koruması altında iken alt kısmı boşlukta kalıyor diyebiliriz. Bu sebeple dışarıdan böbreğe darbe, böbreğe tekme alınması, düşmeler veya sert cisimlerle alınan darbeler sonucu böbrekte çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Böbreğe alınan darbeler ve zedelenmeler ile oldukça nadir görülen böbrek damarlarının yırtılması ile ilgili olarak bilgileri bu konumuzda bulabilir siniz.


Sponsorlu Bağlantılar

Böbreğe Alınan Darbe

Genellikle üst üriner sisteme dahil olan böbreklerde daha az darbeye bağlı hasarlar görülür. Genellikle en sık ve en hassas olan bölgeler mesane ve dış idrar yolları yani üretra kanalıdır. Bu kanallara darbeler alınması idrar kanalının kopmasına, karın alt kısmından alınan şiddetli darbeler ise mesane yaralanmalarına sıklıkla neden olur. Böbrek zedelenmesi ise nadir olarak görülür ve genellikle trafik kazaları gibi ciddi darbelerde ortaya çıkar.

Böbrekler, Ciddi darbeler alındığı taktirde ezilmelere neden olabilir. Bu gibi darbeler genellikle ciddi tramvalarda ortaya çıkar. Böbreğe tekme yemek, yada yere yan kısmınızın üstüne düşme durumlarında böbreklerin hasar alması son derece nadir olarak görülür fakat ihtimal dahilindedir. En sık görülen böbrek zedelenmesi trafik kazalarında sıklıkla görülür. Bu gibi durumlarda böbrek atar ve toplar damarı ve böbrek içi kılcal damarda yırtılmalar meydana gelebilmektedir.

Bu darbeler sonucunda alınan hasarlara bağlı olarak acil şekilde müdahale edilmesi gerekebilir. Genellikle hasta kendinde ise şiddetli yan ağrısı, baş dönmesi kusma gibi şikayetler görülebilmektedir. Yapılması gereken böbreğe alınan darbe var ise (kaza, kavga – dövüş, tekme, yumruk vs) kendinizi iyi hissetmiyor ve ağrınız var ise vakit kaybetmeden bir acil servise giderek gerekli test ve tetkikleri yaptırmanız olacaktır. Unutulmamalıdır ki Böbreğe yumruk tekme yada çeşitli darbeler alınması ciddi komplikasyonlara sebep olabilir


Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek Damarları Yırtılması

Hiçbir darbe olmadan da bazı böbrek yırtılması görülebilen vakalar bulunabilir. Bunlar oldukça nadir görülen durumlardır. Hastada bilinmeyen nedenlerden ötürü böbrek damarlarında yırtılma meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda yırtılmaya eşlik eden şiddetli ağrılar da olabilmektedir. Genellikle sorun olan bölge (sağ böbrek yada sol böbrek) ağrının merkezi konumundadır fakat birçok yere ağrı yayılabilir ve kaynağı olarak sizi yanıltabilir. Bu gibi durumlarda da vakit kaybetmeden acil servise gidilmelidir. Aksi halde genellikle geç kalınma durumlarında böbreğin kaybı ile sonuçlanmaktadır.

Bize Sorun!

Böbreğime darbe aldım gibi endişeleriniz varsa öncelikle doktora gitmenizi öneririz. Harici olarak sormak istedikleriniz var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıda bulunan yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere ulaştırabilir. Sorulan sorular için editörler günlük olarak cevap vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir