İçeriğe atla

Böbrek Renal Pelvis AP Çapı Nedir, Normal Değerleri Kaç Olmalıdır

Böbrek Renal Pelvis AP Çapı Nedir

88Renal böbrek demektir. Pelvis ise böbrekten süzülen idrarı üreter kanalına aktaran huni şeklindeki kısımdır. Böbreğin bölümleri olan böbrek kalisklerinin tamamından süzülen idrarı dışarı atmakla görevlidir.

Renal Pelvis Ap Çapı söz konusu bölgenin büyüklüğünün terim olarak karşılığını ifade etmektedir. Bu bölğenin büyüklüğüne bağlı olarak bazı durumlarda uygulanacak tedavi ve hastalığın şekli ve evresi belirlenebilir.

Böbrek Pelvis AP Çağı Normal Değerleri

Pelvis Ap Çapı Kaç Olmalıdır Sorusuna yanıt olarak değerler vermeden önce çocuklarda ve bebeklerde bu değerlerin daha küçük olacağını önceden belirtmekte fayda var. Ayrıca sol böbrek renal pelvis ap çağı ile sağ böbrek renal pelvis ap çapı aynı olmalıdır her iki böbrek için farklı değerler görülmesi de anormal bir durumun habercidir.

Sağlıklı bir Böbrekte renal pelvis ap Çapı 10-15 aralığında olması gerekir bundan daha büyük boyurlar (18-20-22-30-35 mm) böbreklerde bir problemin olduğunıu haber verebilir. bebeklerde pelvis ap çapı bu değerlerden daha küçük olacaktır. Bebeğin kaç aylık olduğuna vve bebeğin boyuna göre pelvis ap çapı normal değerleri değişecektir. Bu sebeple bebek hastalar için doktordan bilgi alınması daha sağlıklı olacaktır.

Böbrek Pelvis Ap Çapı Genişlemesi Neden olur 

Böbrek pelvisinde genişleme idrar akımını kısmen yada tamamen engellendiğinin habercisi olabilir. Yada sık tekrarlayan ve ağır geçirilen idrar yolu enfeksiyonu sorunlarından kaynaklanabilir. Bazı durumlarda böbrek anatomisinde bozukluk yada bebeklerde doğuştan gelen üreter yada üretra darlıklarından kaynaklı sorunlardan dolayı oluşabilir. Böbrek pelvis ap çapı genişlemesi tedavisi genellikle nedeni bulunarak söz konusu nedenin ortadan kaldırılması şeklinde yapılır.

Ap Çapı büyümesine eşlik eden böbrek boyutlarında artış durumu söz konusu ise durum sanılandan daha ciddi olabilir. Eğer tetkiklerinizde bu yada buna benzer bir durumlar karşılaşır iseniz konunun takipçisi olarak tedaviyi aksatmadan ve konuyu ciddiyetle takip etmeniz önerilir.

Bize Sorun!

3Tetkik ve tahliller ile ilgili sorularınıza ek olarak Böbrek taşı, böbrek sağlığı , ameliyatlar, genel böbreklerin ağrısı ile alakalı sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Böbrek Renal Pelvis AP Çapı Nedir, Normal Değerleri Kaç Olmalıdır” üzerine 11 yorum

 1. Emine yaylacık der ki:

  Merhaba oğlum şu anda 6 aylik sağ böbrek pelvis çapı 6.7 mm ölçüldü . Ama 4 aylıkken 3 mm ölçülmüştü.bu ne anlama geliyor yardimci olurmusunuz lütfen

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   Pelvis Çapında büyüme normalin çok üzerinde gibi görünüyor. Tetkikler olmadan ne anlama geldiği söylenemez fakat pelvisin genişlemesine sebep olan faktörü zaten doktorlar bu zaman kadar tespit etmişlerdir. Muhtemelen üst idrar kanalında (Üreter) darlık, taş veya kitle gibi sorunlardan kaynaklı olabilir. Size en iyi yanıtı tetkikleri inceleyerek analiz yapacak bir doktor verebilir. bu sebeple doktorunuzla görüşmeniz çok daha uygundur.

   Cevapla
 2. Elif der ki:

  Merhaba benim 23 haftalık bebegimde ilk olatak 4.5mm ucgun sonra olculdugunde 4.2 mm cikti drumuz bir sorun olmaz ama bir ay sonra tekrar ölçebiliriz dedi. Ikili ve uclu taramada hersey yolunda cikti bebegin gelisimijde bir problem yok sukur. Sadece kafama takilan bir problem yaratırmı gelisimi icin. Tesellir ederimsimdiden yardimlariniz icin

  Cevapla
 3. Azra özden der ki:

  Merhaba…

  6 yasindaki kizimin ultrasonda  sol bobreginde cift renal.pelvis oldugu cikti….bu ciddi bi durummudur tedavisi nedir

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   bir anatomik bozukluktur. bu bozukluk bazı sorunlara tabiki yok açabilir fakat bunun ciddiyetini tetkiklere bakan doktorunuz verebilir. Böbreğe ne kadar zararı olduğunu doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Geçmiş olsun

   Cevapla
 4. İprahim der ki:

  Bilateral böbrek lerin boyutları parenkim kalinliklari normal sağ böbrek uzun aski 25 mm parenkim kalınlığı 7.5 mm sol böbrek uzun aksı 53 mm parenkim kalin liği 10 mm . Korti komedüller ayrim olagan top layici sistem genisli normal .6 aylik oglum bisonuc yazarmisiniz lutfn

  Cevapla
 5. mehmet der ki:

  Ben 2 yıl önce hidronefroz2 pelvis sol böbrek 15 mm sonra bu yıl pelvis sol 10 mm 3 ay sonra bugün yani pelvis sol 6 mm çıktı hiç şikayetim yok sancı yok.doktor doğuştan olabilir dedi sizce ne yapmali

  Cevapla
 6. vildan der ki:

  Merhaba 2016 mayısta 9 yaşındaki kızımın Böbrek Renal Pelvis ön arka AP Çapı 16mm di. daha sonra 23 mm çıktı. aralık 2016 kapalı yöntem ameliyat olsu ve stent takıldı bu sıradaki ölçümde 46 mm çıktı.sorum şu: ameliyatve stent sonucu bu kadar büyüme neden oluştu ve şimdi nasıl bir yol izlemeliyiz,durum çok mu vahim doktorumuzu değiştirsek mi aynı dr.la devam edelim mi ne önerirsiniz. acil fikir ve yardım lütfen!!çok teşekkürler.

  Cevapla
 7. Ebru der ki:

  22 haftalık hamileyken sol renal pelvis 6.4 mm sağ renal pelvis 3.4 mm ölçüldü şuan 29 haftadayim ve iki böbrekte genişlemeye devam ediyor sizce erken doğum riski olur mu

  Cevapla
 8. havva der ki:

  Merhabalar,

  20 haftalık gebeliğimde çektirmiş olduğum ultrason sonucu bebeğin

  sağ böbrek pelvis AP çapı 2 mm

  Sol böbrek pelvis AP çapı 4 mm minimal belirgindir çıkmıştır.

  doğuma kadar bir düzelme olur mu?

  olmaz ise doğum sonrası nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

  teşekkürler.

   

   

  Cevapla
 9. Fatma yıgıt der ki:

  Meraba kızım 8 yasında sağ böbrek pelvisi minimal dolgun olup 9 mm çapında ölçüldü yazıyı nedemek acaba

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir