İçeriğe atla

Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

 

Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir

Böbrek Taşı Ağrıya bir anda başlamaz. eğer ki taş ağrını başladı ise ne kadar erken harekete geçerseniz o kadar az sancı ile atlatmış olursunuz. Böbrek taşı ağrısı belirtileri başlar başlamaz Yapabileceğiniz şeyleri aşağıda listeledik. Tüm yöntemler evde kendi başınıza uygulanabilecek yöntemlerden oluşmaktadır. Böbrek taşı Ağrısına Ne İyi Gelir Listemizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Geçer

Önemli : Kendinizin geçiremediği ve giderek şiddetlenen böbrek taşı ağrılarında acil servise gitmek önemlidir. Taş ağrısını acilde geçmese bile taşın konumunu ve idrar akımını engelleyip engellemediğini tespit edeceklerdir. Bazı durumlarda taş ağrısı ciddi boyutlara ulaşır çünkü idrar akımı tamamen durur. Bu sebeple uzun süren giderek şiddetlenen ve kendi çabalarınız ile ağrısını hafifletemediğiniz ağrılar için acil servise başvurunuz. harici olarak uygulanacak Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir başlıklarımız aşağıdadır.

111 – ) Erken Harekete Geçmek

Böbrek taşı ağrıları bir anda başlamaz. Genelde ilk önce rahatsızlık hissi ile başlar daha sonra sorun artarak devam eder, bir noktaya ulaştığınızda artık dayanılmaz olur ve tek çare acile gitmek olur. Acilde saatlerce serum alırsınız ama yine de ağrı çok yavaş geçer. Tüm gününüzü acilde dahi geçirebilirsiniz.

Bunu yaşamak istemiyorsanız ağrı başlar başlamaz harekete geçmeniz ağrının daha işin başında etkisinin kırılmasını sağlayacaktır.

2 – ) Sıcak Bir Duş

22Editörlerimize en çok gelen sorular arasında “böbrek taşı ağrısına sıcak su iyi gelir mi” olmaktadır. Kesinlikle sıcak su böbrek taşı ağrısına iyi gelir. Sıcak suyun kas gevşetici etkisi vardır. Sıcak su böbrek pelvisinde bulunan kaslar ile özellikle üreter ve üretra kaslarının gevşemesini sağlar. Bu durum taşın bu bölgelerde yarattığı basıncın azalmasını sağlar. Bu sayede ağrınız hafifleyecektir. Özellikle ağrıyan bölge etrafına sıcak su uygulanması sizi çok rahatlatacaktır. Sıcak su ayrıca taşı düşürme sürenizi kısaltabilir. Böbrek Taşı ağrılarında en etkili yöntem budur diyebiliriz.

3 – ) Düz Bir Zemine Uzanmak

Sağ böbreğiniz ağrıyor ise solunuzun, sol böbreğiniz ağrıyor ise sağınızın üzerine düz bir zemine (halı en güzeli) uzanmak böbrek taşına iyi gelir diyebiliriz. Böbrek taşı ağrısı nasıl geçer diye soranlara bu yöntem %100 etkilidir diyemeyeceğiz fakat ağrı şiddetini %10-15 oranında azalıyor diyebilirim.

4 – ) İlaç Kullanımı 

33Böbrek ağrısına hangi ağrı kesici iyi gelir? Bu soruya verebileceğimiz yanıt bir ilaç ismi olamayacak. Genelde çoğu kaynakta ilaç ismi verilmekte ve okuyucular yanlış yönlendirilmektedir. Benim yıllardır taş ağrılarım için doktorlar tarafından yazılan ilaçlar güçlü ağrı kesiciler olmadı. Bu durumu doktora sorduğumda o ilaçların ağrı kesici özelliğinin değil, kas gevşetici özelliğinin etkili olduğunu söylemiştir. Yani ağır ağrı kesiciler içmek sanılanın aksine ağrınızı basit ve düşük Mg değerine sahip ilaçlardan daha az etki göstereceklerdir.

Böbrek ağrılarında dıştan kas gevşetici sürmek faydasızdır. Çünkü dış bel kaslarınızda sorun yoktur, bu yüzden kas gevşetici etki veren kremlerden fayda beklemeyin. Ayrıca evde fazlaca ağrı kesici almamaya dikkat ediniz. Çünkü ağrınız şiddetlendiğinde acil serviste iğne ve serumlarla da ağrı kesiciler alacaksınız. Bu durum sağlığınız için bir sorun teşkil edebilir. Acile giderseniz de evde içtiğiniz ilaç ismi ve sayısını belirtmeyi unutmayın.

Böbrek ağrısı başladığında bir adet içti iseniz ikinciyi içmek için aradan saatler geçmesi gerek. Art arda ilaç kesinlikle içmeyiniz. Bazen ağrının etkisi ile bu hatalar sıklıkla yapılıyor.

5 – Tüm Yöntemleri Denedim.

Böbrek taşı ağrısı nasıl azaltılır hakkında yazılarmızı uyguladınız fakat böbrek taşı ağrınız geçmedi diyelim. Bu durumda acil servise giderek kan idrar ve ultrasonoğrafi tetkikleri ile taşınız kontrol edilmelidir. Bazı durumlarda taş idrar çıkış kanalı olan üreter kanalını tıkayarak idrar akımını tamamen keser. Bu durumda acil olarak taşın bulunduğu yerden alınması gerekecektir. Bu gibi durumlarda hangi yöntemi denerseniz deneyin ağrıyı kesemezsiniz.

Herhangi bir tıkanma durumunda doktor öncelikle taşın konumunu ve büyüklüğünü belirler. Daha sonra tetkiklerinizde elde edilen verilere göre idrar kanalından girerek yada taşın bulunduğu yerin üstünden 1-1,5 cm bir kesi açarak taşı bulunduğu yerden alırlar. Küçük sayılabilecek operasyonlardır. Böbreğin sağlığı açısından gereklidir. Bu konuda detaylı bilgileri ameliyatlar kategorimizde bulabilirsiniz.

Taş Düşürme Ağrısı Ne Kadar Sürer

Böbrek ağrısı birkaç saat ile birkaç gün arasında sürebilir. Üzülerek söylemem gerekiyor ki bu güne kadar kendi böbrek taşım sebebi ile çektiğim en uzun ağrı 50 saat civarında idi. 50 saatlik böbrek taşı ağrısı sonunda 0,9 Cm gibi devasa boyutlu bir taş düşürdüm. Benim rekorum 2 gün fakat bu daha uzun da olabilir

Genel olarak böbrek taşı ağrısı ne kadar sürer derseniz 1-4 saat aralığında sürer. Tabi taşın yeri ve büyüklüğüne göre bu süre artabilir. Bazı durumlarda acilde size verilen iğne ve sayısız serum ağrıyı hiç azaltmaz. Ama acilde olmanın ve başınızda bir doktor bulunmasının verdiği güven hissi, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

3Bize Sorun!

Böbrek taşı, böbrek kumu, kum dökme yada diğer tüm böbreklerle ilgili sorularınızı soru sor bölümümüzü kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Editörlerimiz sorularınızı aynı gün içinde cevaplamaktalar.

Bu konu hakkında eklemek istedikleriniz yada sorularınız için ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yorum ve sorularınız bizler için değerlidir.

Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?” üzerine 5 yorum

 1. Ertan der ki:

  Merhaba,ben 3 senedir kasıktan başlayıp sağ testise kadar süren ağrılar çekmekteyim.Özellikle soğuk havalarda dayanılmaz oluyor ayağımı gerdirdiğimde azalıyor bu ağrılar ve doktorlar böbrekte sabit 2 tane 1.5 cm taş olduğunu söyledi bu konuda ki görüşlerinizi alabilir miyim ?

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   @Ertan

   Merhabalar

   Öncelikle 3 senedir böbrek taşı ağrısına neden olan 1,5 santimlik 2 adet taşınıza hiçbir şekilde tedavi uygulanmadı mı? Tavsiyemiz İhmal etmeden doktora giderek gerekli test ve tetkikler sonrasında tedavi sürecine başlamanız.  Geçmiş Olsun.

   Cevapla
 2. Erdi der ki:

  merhaba ben bundan 3 sene evvel 2 haftada zor düşürdüm taşı ve nohut kadardı.şimdi 6 gündür ağrı çekiyorum doktor tomografi sayesinde ancak göre bildi taşı düşüremedim bileceğim kadar küçük lakin düşmez ise lazerle kırıcaz dedi çok yöntem denedim olmadı şuan ağrısını dindirecek biliyorum bu konuda ne yapmalıyım.

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   Bazı böbrek taşları, idrar akımını kısmen engelleyerek ağrıya neden olduğunda hiçbirşey fayda etmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda acil servislerde serum ve ilaç ile tedavi edebiliyolar. Size önerim ağrınız olduğunda acile müraacat edin.

   Cevapla
 3. Abdulkerim der ki:

  acile gittim 2mm taş böbrekten çıkmış yolda dediler bugün 6 gün oldu acıdan aglıyorum yemek daji yiyemiyorum.ne yapayım

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir