İçeriğe atla

Böbrek Yetmezliğinde El ve Ayak Şişmesi Nedenleri

Böbrek Yetmezliğinde El ve Ayak Şişmesi

Böbrek yetmezliği görülen hastalarda şişkinlik sorunları baş göstermeye başlayabilir. Böbrekler, vücuttaki atık ve zararlı maddeleri süzerek vücuttan atmakla görevli olmasının yanında aynı zamanda vücudun sıvı dengesinin korunmasında da rol oynar. Böbreklerin işlevinde bir sorun olması idrarda azalma veya tamamen kesilme durumuna ve buna paralel olarak el ve ayaklarda şişkinlik görülmesine neden olur.

Şişkinlikler Neden Ortaya Çıkar

Yediğimiz ve içtiğimiz gıdalardan aldığımız vitamin mineral ve sıvılar önce mide tarafından sindirilir. Daha sonra ince bağırsaklar tarafından emilerek kana karıştırılır. Kana karışan bu maddeler ve su, düzenli şekilde hücrelere ulaştırılarak burada oksijen ile yakılır ve enerjiye çevrilir. Bu enerji dönüşümü sırasında atık madde olarak üre bozonu (BUN) ortaya çıkar. Böbrekler, İhtiyaç fazlası suyu ve söz konusu atık maddeler (BUN) ve asitleri kandan tekrar süzerek dışarı atar. Bu mekanizmada aksaklık olması durumunda söz konusu fazla su ve asitli sıvılar, kandan tahliye edilerek hücrelerde depolanır. Bu depolama durumu vücutta şişme durumunun (Ödem) oluşmasına neden olacaktır. En belirgin görüldüğü yerler eller, bacaklar ve ayaklar olmakla birlikte yüzde de şişlik durumu görülebilir.

Bazı durumlarda ise çok fazla tuz tüketimine bağlı şişlikler olabilir. Bilindiği üzere vücutta tuz (sodyum) oranı arttıkça, onu dengelemek adına vücut su rezervlerini de arttırır. Vücuda fazla oranda tuz alınması, sonuç olarak ödem durumu oluşturabilir. Bu sebeple idrar pH+ seviyesi düşer ve idrar daha asitik bir hal alır. Bu durum böbreklere zarar verebilir.

Şişlik Görüldüğünde ;

Bu gibi Şişlik ve ödem durumu ciddi bir belirtidir ve acilen doktora gitmenizi gerektiren bir durumdur. İlk defa karşılaşıyor iseniz vakit kaybetmeden bir acil servise başvurmanız önerilir. Söz konusu şişlik durumlarının giderilmesi ve size ağır bir diyet listesi verilmesi muhtemeldir. Bu gibi durumunuz var ise özellikle tuz kullanımı konusunda dikkat etmeli su içme konusunda ise doktorunuza danışarak hareket etmeniz önerilmektedir.

Ayrıca şişliğin oluştuğu gün rutin dışında yaptığınız bir durum yada kullandığınız bir ilaç var ise acilen keserek doktora giderken söz konusu ilaç yada o gün yaptığınız rutin dışı durumları anlatmanız gerekecektir. Sorunun nedeninin tespiti açısından bu detayları doktora söylemek son derece önemlidir.

Bize Sorun!

Böbrekler, genel üroloji ve nefroloji konularında sitemizde yer alan yazılardan tüm merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz. Bu yazı yada sitemizden edinemediğiniz bir bilgi ve aklınıza takılan sorular var ise bizlere iletebilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilir. Editörlerimiz sorularınıza genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir