İçeriğe atla

Böbrekte Protein Kaçağı Diyeti, İdrarda Protein Çıkması

Böbreklerde protein kaçağı diyetinde yapılması gerekenler, genellikle idrarda protein çıkmasına neden olan faktörlerin tespit edilmesi ile belirlenir. Genel olarak tüm nedenlere uygun özel bir diyet söz konusu olmada da genel olarak hazırlanabilecek diyet fikirleri mevcuttur.

Özellikle bu konuda birçok makale ve söyleşileri olan isimlerden İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki gibi uzmanlardan edinilen bilgi ve tavsiyeler ile bu diyette nelerin bulunduğunu konumuzda belirttik. Fakat Protein kaçağı nedenleri genellikle farklılıklar göstermektedir. Kimi zaman yüksek tansiyona bağlı gelişebilir iken kimi zamanda diyabet (Şeker Hastalığı) gibi nedenler ile ağır egzersiz hamilelik gibi nedenlerden de gelişebilir. En sık görülen nedeni şüphesiz böbreklerde gelişebilecek yetmezlik durumu yada fonksiyon bozukluklarıdır. Bu gibi kaçak nedenini bildiğinizde daha özel diyetler uygulayabilirsiniz. Genel olarak uygulanabilecek diyetler ise konumuzda yer almaktadır. Öncelikle idrarda protein kaç olmalı ve idrarda protein kaçağı kaç olursa tehlikelidir bunları öğrenelim


Sponsorlu Bağlantılar

İdrarda Protein Kaç Olmalı : İdrarda protein miktarı Normal değerleri Negatif yada Eser Olmalıdır. Bazı Durumlarda 1-2 de normal kabul edilebilir.

İdrarda Protein Kaçağı Kaç Olursa Tehlikelidir : Normal değerlerin üstü tüm değerler tehlikeli olabilir kontrol ve tedavi şarttır. 1-2-3 ve üstü tüm değerlerde gerekli takip ve tedavi ciddiyetle sürdürülmelidir.

İdrarda Protein Kaçağı Diyeti

Bu diyette kullanacağımız başlıca besinler;

  • Maydanoz,
  • Kekik
  • Limon
  • Su

Diyette Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


Sponsorlu Bağlantılar
  • Protein Alımının Azaltılması
  • Sıvı Alımının Arttırılması (böbrek yetmezliği durumu hariç)

Böbrekte protein kaçağı diyeti nasıl yapılır konusuna gelir isek bu 4 malzeme ile hazırlanan özel kürlerin tüketilmesinin idrarda protein kaçağına faydalı olduğu söylenmektedir.

Maydanoz Kürü : Maydanoz çok iyi bir ödem atıcıdır. Bu özelliği ile çok iyi bir diüretik gıdadır.  Maydanozu sapları ile 1-2 bardak su koyulmuş bir tencerede kaynattıktan sonra suyunun içilmesi protein kaçağına faydalı olduğu söylenmektedir. Ayrıca bu karışıma kekik de eklenerek faydası arttırılabilir. Bu sayede idrar miktarı artacak fakat idrardaki protein miktarı azalacaktır. Bu kürü öneren uzman ise “İbrahim Saraçoğlu”dur. Bunun uygulaması ve hazırlanışı ile ilgili olarak detaylı açıklamaları da TRT Diyanet kanalında katıldığı bir sağlık programında açıklamıştır. Bu programa ait video kaydı ise konumuzda verilmiştir.

Bize Sorun!

İdrarda protein kaçağı diyet listesi ve öneriler gibi konularla ilgili olarak sitemizde sayısız makale ve içeriğe erişebilirsiniz. Sitemizde yada yazımızda aradığınızı bulamadı iseniz ve aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler lütfen aşağıdaki yorum kısmına yazsınlar. Sorulara günlük olarak yanıtlar verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir