İçeriğe atla

Çalışmayan Böbrek Tekrar Çalışır mı?

Sağlıklı Böbrek Yüzde Kaç Çalışır 

gg5Çalışmayan Böbrekler ile ilgili konumuza geçmeden önce sağlşıklı bir böbreğin genel fonksiyonlarından söz edelim. Genellikle böbrek fonksiyonları ölçmek için Sintigrafi denilen bir tetkik kullanılır. Bu tetkik nükleer tıp kliniklerinde çekilir ve böbreklerin vücudun total gereksinimlerine yüzde kaç fayda sağladığı ölçülür. Söz konusu tetkik ile ilgili olarak detayları öğrenmek için sintigrafi sayfamıza bakın.

Böbrekler normalde %100 oranında çalışması gerekir. Vücutta iki adet böbrek bulunduğu için total böbrek fonskyionlarında iki böbrekte eşit oranda katkı sağlamalıdır. Yani sintigrafi mag3 sonuçlarına göre %50 ye %50 çıkması gerekmektedir. Bu sonuç böbreklerin eşit oranda tam kapasite ile vücuta katkı sağladığı anlamına gelir.  Bu değerden daha az bir değer ölçüldüğünde böbrek antomik yapası yada diğer bağlı hastalıklar araştırılır. Fakat böbrek fonksiyonu tek başına değerlendirdiğimizde %40- %30 gibi rakamlara düştüğü zaman kronik böbrek yetmezliği başlamıoş olur. Bu durumda böbreğin takbibi sıklaştırılır hatta kötüye gitmesi durumunda böbrek alınabilir.

Böbreğin genel fonksiyonunda %90 – %80 gibi rakamlara düşmesi, böbrekte yetmezlik belirtisi değil anatomik bir sorun olduğu anlamına gelecektir. bu sorunlar genellikle böbrek çıkış darlığı (UP Darlık), Üretra Darlığı, Ağır Enfeksiyonlar, Böbrek Taşı gibi hastalıkların böbreği yıpratması ve kalıcı hasarlar bırakması sonucu kaybedilen böbrek fonksiyon yüzdesidir. Sorun ortadan kaldırırlır ve genel olarak böbrek sağlığına dikkat edilir ise bu değerlerden daha da alt değerlere düşmez ve kötü gidiş durdurulmuş olur.

Çalışmayan Böbrek Tekrar Çalışır mı?

Böbrek vücudun diğer organları gibi kendi kendini yenileyen, tedavi edebilen bir organ değildir. Genellikle böbrek hasarları kalıcıdır ve böbrek yetmezliğine dönüştüğünde tek çare diyaliz yada böbrek naklidir.

Çalışmayan yada iflas etmiş bir böbrek tekrar çalışmaya başlamaz. En sağlıklı yöntem böbreğin alınmasıdır. İki adet böbreğiniz bulunduğu için diğer böbrek vücudun tüm yükünü tek başına karşılayabilir. Tek böbrekle uzun bir yaşam da sürebilirsiniz. Fakat tansiyon, şeker ve kilo sorunlarından kurtulmanız gerekmektedir.

Böbreğin Çalışması İçin Ne Yapmalı

Böbreklerin sürekli çalışır kalması için yapılması gerekenler genel böbrek sağlığı açısından basit ve kolay şeylerdir. Tuz tüketimini sınırlamak, protein agırlık beslenmemeye dikkat etmek, bol sıvı tüketmek ve düzenli ürolog kontrolü bu işin ilk 4 maddesidir. Burada bir hususa dikkat çekmemiz gerekecektir. Böbreğiniz çalışmıyor ise yada az çalışıyor ise sıvı tüketimi yada diğer başlıkların uygulanması sakıncalı olabilir. Bu gibi durumlarda uzman bir nefrolog tarafından verilen bilgiler doğrultusunda hareket edilmesi önerilir.

Ayrıca Böbrekleriniz ile ilgili sorun yaşamak istemiyor iseniz yüksek tansiyon ve şeker konusunda da bilinçli olmak şart. Özellikle ileri yaş hastalarında böbrek yetmezliğinin başlıca nedenini bu iki hastalık oluşturmaktadır. Ve genellikle çift böbrekte aynı anda görüldüğünden oldukça risklidir. Genç yaşta karşılaşılan böbrek çalışma düşüklüğü sorunları ise anatomik bozukluklar, darlıklar, enfeksiyon ve taş sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Bize Sorun!

3Böbreğin çalışma yüzdeleri kaç olmalıdır, Böbrek çalışma yüzdesi nasıl hesaplanır gibi konulara ek olarak böbrekler, diyaliz böbrek nakli, böbrek taşı gibi tüm üroloji ve nefroloji sorularınızı cevaplıyoruz. Aşağıdaki soru sor bölümünü kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Editörlerimiz sorularınız aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Çalışmayan Böbrek Tekrar Çalışır mı?” üzerine 13 yorum

 1. Samet der ki:

  Merhaba kardesime sadece ultrason cekerek bobrek iflas etti denildi sadece ultrason ile bobrek iflas ettigi anlasilirmi

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   @Samet

   ultrason ile böbreğin fiziki durumu, boyutu gibi konularda bilgi verebilir fakat çalışıp çalışmadığı hakkında  Dtpa Dmsa / Mag-3 ve ivp gibi tetkikler gerekmektedir.  Fakat böbreğin fiziksel durumuna göre tahmin şeklinde bir yorum olabilir. Doktorunuzdan daha detaylı bilgi isteyin.

   geçmiş olsun

   Cevapla
 2. Burak der ki:

  Akciğer kanseri için kemoterapi tedavisine başlayan hastamız ilk kemodan sonra damar tıkanıklığı nedeniyle böbreğinin birini kaybetti.

  İlk sorum şu: doktorumuzun  söylediği gibi böbrek fonksiyonlarının iyi olması nedeniyle böbreğin geri gelme ihtimalinin olup olmadığı.

  İkinci sorum: tek böbrek ile kanserle savaşına devam edebilmesi için beslenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   kanser hastasında beslenme farklı olabileceğinden sadece böbrek sağlığı ile alakalı bir beslenme yerine, iki hastalığın kombini şeklinde iki farklı doktor ile de görüşerek bir program hazırlamanızı tavsiye ederim.

   genellikle böbrek kendi kendini yenileyebilen bir organ değil, agır hasarlar almış fonksiyonlarını yitirmiş bir böbreğin geri düzelme olasılığı oldukça güç. geçmiş olsun.

   Cevapla
 3. Gizem der ki:

  babamın sağ böbreğinde taş vardı sol böbreğine poşe dediler önce sağ böbrekdeki taş alındı sol böbreğe ise bir torba taktılar idrar onda birikiyor çalışırsa almıcaz dediler o torbaya idrar düzenli olarak geliyor ve normal boyutuna geldi böbrek dendi acaba bu çalışcak demek mi? 

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   Çalışmayan bir böbrekte idrar çıkışı oldukça azalır yada tamamen durabilir. Fakat hiçbir tetkik ve görüntüleme verisi olmadan kimse cevap veremez.Geçmiş olsun. Doktorunuz bu konuda daha sağlıklı bilgi verecektir.

   Cevapla
 4. metin bayraktar der ki:

  Hocam hastanede annemin %5 calistigi soylendi fistul acilacagi soylendi diyaliz tedavisi icin annem 71 annem yasinda hocam ilacla tedavi olmaz mi cok korkkuyorum diyalize annem dayanamaz ne yapacagim saygilar 05457807056

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   doktorun önerilene uyarak hereket edin ilaçla tedavi mümkün olsa emin olun doktor sizi ona yönlendirirdi zaten ama malesef

   Cevapla
 5. Kadir Cebel der ki:

  Merhabalar, ben de ailesel akdeniz ateşinden dolayı kronik böbrek rahatsızlığına yakalandığımı öğrendim yaklaşık 15 gün önce. doktorların 1 ay öncesine kadar bir ağrım için tedavi önermediği için çok fazla güçlü ağrı kesiciler kullandım ve iğne vurdurdum. yaklaşık 18-20 gün ağrı kesici çok aldım. (kalidren gibi ağrı kesiciler). şuan da böbreklerim %20 oranında çalışıyor fakat 10 günlük ara sonrasında kreatinin seviyesinde 0,4 ‘lük bir azalma oldu. doktorlar ağrı kesiciler bizi %10’luk yanıltabilir dediler. çok uzun oldu kusura bakmayın ama böbrek çalışma yüzdesi hesaplanırken sadece kreatinin değeri baz alınarak mı hesap yapılıyor?  (140-yaş)/Kreatinin değeri > 50 veya 60  bu formule bakarak mı hesap yapılıyor acaba? hesap kısmında bu işin doğrusu nedir? Teşekkürler.

  Cevapla
 6. Erkut der ki:

  Böbrek yavaşlaması var annemde kötü bir şey mi bu ya

  Cevapla
 7. Bahar der ki:

  Merhaba,
  Benim kızım anne karnındayken sag böbreginde kist var dedi doktorumuz, üç aylık oldugunda cocuk nefrolojisine gittik ve sag böbrekte hem kist var hemde çalışmadıgını söylediler suanda kızım altı aylık oldu. Kızım için doktor takibi dışında neler yapabilirim , onu ve bizi neler bekliyor.
  TEŞEKKÜRLER…

  Cevapla
 8. Bahar der ki:

  Merhaba,
  Benim kızım anne karnındayken sag böbreginde kist var dedi doktorumuz, üç aylık oldugunda cocuk nefrolojisine gittik ve sag böbrekte hem kist var hemde çalışmadıgını söylediler suanda kızım altı aylık

  Cevapla
 9. Gulay gultekin der ki:

  Bende bobrek yetmezligi basladi 8ay once diyalize girip cikiyorum ama simdi bobreklerimde agri başladı tekrar calisma ihtimali olabilirmi

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir