REKLAMI GEÇ

İşte Mehmet Acet’in o yazısı;Sorularımızın odak noktasında tabii ki, Doğu Akdeniz varPazartesi günü Bakan Dönmez’in Yunanistan’la Türkiye arasındaki en temel ihtilaf konu su olan ‘kıta sahanlığı’ ile ilgili değerlendirmelerini aktarmıştık.

Bugün kendisine yönelttiğim 4 soru ve bu 4 soruya verdiği cevapları paylaşıyorum.1-Sismik araştırma deyince ne anlamalıyız? Petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinde yer altından bilgi toplayabilmek için en etkili kullanılan jeofiziksel disiplin sismik yöntemdir. Saha jeolojisi faaliyetleri ile daraltılan ve potansiyel hidrokarbon içerdiği düşünülen alan üzerinde sismik veri toplama faaliyeti gerçekleştirilir.

Sismik araştırma, sismik dalgaları kullanarak yer altındaki sığ ve derin jeolojik yapıların derinlik, kalınlık, şekil ve eğimlerinin bulunmasını, onların dinamik özelliklerinin hesaplanmasını, gaz ve petrol kapanlarının görüntülenmesini, kömür ve su içeren zonların tespit edilmesini ve tektonizmanın ortaya çıkarılmasını amaçlamaktadır.

Sismik veri toplama çalışmaları 2 boyutlu (2B) ve 3 boyutlu (3B) olarak yürütülmektedir.2-Gerek sismik araştırma gerek sondaj çalışmalarında yer altı kaynaklarına ulaşma anlamında yürütülen bu çabalarda nasıl bir mesafe kaydedildi?Alanların büyüklüğüne göre bir sahada 2 ve 3 boyutlu sismik veri toplama (şu an için Oruç Reis bu çalışmayı yapıyor) sonrasında sismik verinin işlenmesi ve sismik verinin yorumlanması aşamaları birkaç yıllık bir sürede tamamlanabilir.