İçeriğe atla

24 Saatlik İdrar Kaç Litre Olmalı

24 Saatlik İdrar Kaç Litre Olmalı

hhİdrar kandaki atık yada fazla maddelerin böbrekler tarafından süzülerek atılması ile oluşan sıvı bir maddedir. İdrarınızın bir günde kaç litre olduğu aldığınız sıvı ve yedikleriniz ile alakalı olarak değişir. Günlük olarak normal bir bireyde en az 2 litre ve üstü idrar  normal olarak kabul edilir.

Bu konuda özel olarak 24 saatlik idrar tahlilleri için de bir parantez açmakta fayda var. Söz konusu tahliller için gerekli olan idrar miktarı en az 1,5 litre civarındadır. Ama sağlıklı bir bireyde günlük idrar akımı ne olmalıdır aşağıda detaylıca anlatılmaktadır.

Sağlıklı Bir Kişide 24 saatlik idrar miktarı ne kadar olmalıdır

Doktorlar yada sağlıklı yaşam uzmanları tarafından sıklıkla günde en az 3 litre su içilmesi gerektiğini hepimiz duymuşsunuzdur. Fakat içtiğimiz suyu vücut kana karışarak böbrekten atılması durumu haricinde birkaç yolla daha tahliye edebilir. Bu yollar ilk önce terleme sonrasında ise nefes alıp vererek vücut dışına çıkan buhar formundaki sudur. Özellikle yaz aylarında aktif ve hareketli insanlar çok yoğun olarak ter atarlar. Bu durumda da 24 saatlik idrar miktarı azalacaktır. İçtikleri su fazla bile olsa idrarla atılan sıvı miktarı çok az olur.

Bu gibi durumlarda günlük 3 litre su içme kuralını, sağlıklı böbrekler ve sağlıklı bir vücut için günlük 2 yada 2,5 litre idrar atılacak kadar su içilmesi şeklinde düzeltmek daha iyi olacaktır.

Ayrıca vücudun susuz kaldığını yada yeteri kadar su alıp almadığınızı anlamanın bir yöntemi daha mevcut. Vücutta yeteri kadar su olmadığı zaman kandaki su daha az süzülerek idrar yoğunlukla atık ve asitik maddelerden oluşur. Bu durum idrarın renginin değişmesine sebep olacaktır. En sağlıklı idrar açık sarı renk yada şeffaf beyaz renk yada yakını şeklinde olan renklerdir. İdrar renginiz koyu sarı ise su içmeyi biraz daha arttırmak yararınıza olacaktır.Bu yöntemle de 24 saatlik idrar miktarı kaç olmalı araştırmanıza destek olabilirsiniz.

Bize Sorun!

3İdrar tahlilleri, böbrek taşı, böbrek sağlığı yada diğer tüm üroloji konularında editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Aşağıda bulunan yorum bölümünden sorularınızı editörlerimize hemen iletebilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır.  Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri