24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

23.11.2016
2.009

24 Saatlik İdrar Nasıl Toplanır?

24 saatlik idrar nasıl toplanır24 saatlik idrar ilk kez böyle bir tahlil verecek olanlar için sıradışı ve farklı gelebilir. Fakat normal anlık idrar tahlilleri ile net sonuç elde edilemeyen durumlarda 24 saatlik idrar toplanması şarttır.

24 saatlik idrar toplama işleminin amacı, bir gün boyunca vücuttan atılan maddelerin oranını ölçebilmek, genel böbrek fonksiyonları hakkında bilgi edinebilmek ve atık maddelerin incelenmesi ile idrar yoğunluğunda seviyesi artan maddeleri tespit etmek amacı ile söz konusu  tetkik istenir.

24 Saatlik İdrar Toplama Kabı Temini ve Fiyatı Nedir : İdrar biriktirme kabı eczane ve medikal malzeme satan yerlerden kolaylıkla temin edilebilir. Farklı şekil, çeşit ve markalarda idrar kapları bulabilirsiniz. İdrar toplama kabı fiyatı 15-20 tl aralığında değişmektedir.

24 Saatlik İdrar Tahlili İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

24 Saatlik idrar tahlili için genellikle başlangıç saati sabah 8:00 yada 9:00 olarak belirlenir. Ertesi günün aynı saatine kadar geçen sürede tüm idrar bir kaba boşaltılır. Söz konusu idrar toplama işlemi nasıl yapılmalıdır aşağıda detaylıca yazılmıştır.

 • 1 – ) Sabah kalktığınızda ilk idrarınız kaba konulmaz. İlk idrar dışarı boşaltılır ve bu andan itibaren tüm idrarınız tamamen idrar kabına koyulmalıdır.
 • 2 – ) Söz konusu testte idrarın içeriği incelendiği kadar idrarın miktarı “ml” bazında değerlendirilir. Bu sebeple idrar biriktirirken hiçbir idrarın dışarı yapılmaması zorunludur.
 • 3 – ) tüm gün biriktirdiğiniz idrar sonunda sabah uyandığınızda ilk idrarınızı tekrar kaba yapmanız gerekmektedir. Çünkü önceki sabah ilk idrarınızı dışarı yapmıştınız. Bu sebeple sabahki son idrar ile idrar toplama işlemi bitmiş olacaktır.
 • 4 – ) İdrar toplama işlemi bittikten sonra ve gün içinde idrar toplarken, kabın güneş görmeyen, çok sıcak olmayan bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. 
 • 5 – ) 24 saatin sonunda biriktirme işlemi bittiğinde tahlil için laboratuvara götürmek konusunda hızlı davranmanız önerilir. İdrar zamanla içerik açısından bozulmalar yaşayabilir. Doğru sonuçlar alabilmek adına hızlı davranmanız önerilir.
 • 6 – ) Bazı durumlarda idrar analizi için özel maddelere bakılacak ise doktorunuz idrarın içerisine idrar kabı boşken koymanızı istediği tıbbi toz yada sıvılar verebilir. Ayrıca bazı durumlarda içeceğiniz sıvı miktarı ve yeyip içmeniz gereken maddeler doktor tarafından söylenebilir. Bu gibi konularda idrar biriktirmeye başlamadan önce doktorunuzdan bilgi almanız önerilir.

Yukarıda yazan hususlara dikkat etmeniz daha net sonuçlar almanız için önemlidir. Daha net sonuçlar da rahatsızlığınız için daha detaylı bilgiler vererek tedavi sürecini hızlandıracaktır. Sonuçların çıkma zamanı, doktorunuzun idrarda neyi araştırdığına göre değişecektir. Genellikle idrarın biyokimya laboratuvarına bırakıldığı gün itibari ile 1 – 7 gün arasında değişir. Fakat bazı özel maddelerin araştırılması yada bakteri üremesinin incelenmesi gibi ekstra tetkikler gerekecek ise bu süre biraz daha uzayabilmektedir. Doktorunuz ve biyokimya teknisyeninden süre konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca 24 Saatlik idrar kaç litre olmalı ve İdrar Sonuçlarının normal değerleri nelerdir konumuza göz atabilirsiniz.

Bize Sorun!

3Tahliller, Böbrek sağlığı, Böbrek Taşı, Ameliyatlar yada genel olarak üroloji hakkında sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz cevaplamaktadır. Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yorumlarız Editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Editör Editör dedi ki:

  24 saatlik idrar nasıl toplanır konusunda sitemizde farklı farklı konular da mevcuttur. Site içi arama yaparak söz konusu yazılarımıza da ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu kısımdan bizlere soracağınız sorular için gün içinde cevaplar alabilirsiniz.

 2. Meryem dedi ki:

  Merhaba şimdi sabah idrar toplama başladık ve bir kapa idrarimi ayri bir kova yada kaba yaptım o yaptiqimi kaptami muhafaza etmeliyim yoksa idrar kabına bosaltmalimiyim.?

 3. Recai BOSTANCI dedi ki:

  Merhaba 24 saat idrar biriktirmek için sabah baslamak şartmı 16.00 başlayıp ertesi gün 16.00 da biriktirmek olurmu çünkü randevum 16.00 da