Açık Böbrek Taşı Ameliyatı

Mineral içerikli sert kitleler olarak tanımlanan böbrek taşı, ciddi bir sağlık sorunudur. Mutlaka doktor gözetimi altında olunmalı ve ihmal edilmemelidir. Şiddetli ağrılar ile belirti gösteren bu taşlar, özellikle düşmeye başladığı sırada tavan yapar. Bu düşmeler, boyutlara göre ayrılmaktadır. 5 mm ve aşağısı taşlar kendiliğinden düşebilirken, 5 mm ve üstü taşların düşmesi için cerrahi bir işlem gerekir. Bu cerrahi işlemler, açık ve kapalı böbrek taşı ameliyatı olmak üzere iki çeşide ayrılmıştır. Genellikle planlı olarak yapılan bu ameliyatlar, böbrek taşının kanalı tıkaması gibi durumlarda acil olarak uygulanır. Planlı olarak ayarlanan açık böbrek taşı ameliyatında hastanın dikkat etmesi gereken noktalar: ameliyat olacağı geceden yemeyi ve içmeyi kesmelidir, önerilen şekilde bağırsak temizliği yapmalıdır ve sürekli olarak aldığı kan sulandırıcı ilaçlar varsa bunları bir hafta önceden kullanmayı bırakmalıdır. Bunlar ameliyatın normal seyirde devam edebilmesi için hastaya ait önemli hususlardır.

Açık Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Açık böbrek taşı ameliyatı, adından da anlaşılacağı üzere böbrekteki mevcut taşların açık bir cerrahi yöntemiyle çıkarılması işlemidir. Operasyona başlamadan önce, mesaneye bir kateter yerleştirilir.   Genel anestezi uygulanan bu ameliyatta; vücudun ön bölümünde ki kaburgaların birkaç santim aşağısından, bu kaburgalara paralel olacak şekilde 10-15 cm’lik kesi açılması ile gerçekleştirilir. Açılan bu kesi sonrası böbreğe ulaştıktan sonra, böbrek üzerinde de bir kesi açılır ve içerisinde bulunan taşlar temizlenerek, taş sorunu çözülmüş olur. Daha sonrasında açılan bu kesiler dikilerek, ameliyat tamamlanmış olur. Bu işlem süresi yaşa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genç bireylerde 2-2.5 saat sürerken, yaşlı ve kilolu bireylerde 5-6 saat sürebilmektedir. Sürenin uzaması ile birlikte ameliyatın riskleri de artmaktadır. Günümüzde çok fazla tercih edilmeyen açık böbrek taşı ameliyatının yerini, kapalı böbrek taşı ameliyatı almıştır.

Açık Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası hastalar ortalama olarak 10-15 günlük bir gözetim altında tutulur. Vücudun kendini toparlaması için gereken süre daha uzundur. Ameliyatın ilk günü yürünmemeli, 3-4 gün ağır gıdalar tüketilmemeli ve bir hafta sonra ise dikişler alınmalıdır. Doktorun önerdiği talimatlara uyulmalı ve düzenli olarak kontrollere gidilmelidir. Ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında; ağrı, ameliyat yerinin enfeksiyon kapması, ameliyat bölgesinde açılmalar meydana gelmesi, dikişlerin tutmaması ve idrar yollarında enfeksiyon meydana gelmesi şeklinde sıralanabilir. Bu gibi durumlara karşı çok dikkatli olunmalıdır. Ameliyatlı bölge travmalara karşı korunmalı ve hiçbir zaman zorlanmamalıdır. Diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta ise idrardır. İdrarın miktarında bir azalma söz konusu olduğunda veya renginde bir değişiklik gözlendiğinde, doktora başvurulmalıdır.

Ameliyat Riskleri

Her ameliyat kendine göre bazı riskler taşımaktadır. Bu riskleri en aza indirmenin yolu, tedbir almaktır. Açık böbrek taşı ameliyatının bazı riskleri arasında; bağırsak yaralanmaları, kanamalar ve böbrek yetmezliği yer alır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.