Addison Hastalığı Nedir Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

02.08.2018
559

Öncelikle, bu hastalık böbrek üstü bezlerinin zarar görmesi sonucunda meydana geldiği için ilk önce böbreklerin işleyişinden giriş yapmamız gerekmektedir. Böbrekler, kanı süzerek temizleme görevinde yer almaktadır. Karnın arka kısmında, belin hafif üstünde, fasulye görünümünde, biri sağda biri solda olmak üzere iki adettir. Böbreklerin üzerinde böbreküstü bezleri yer alır ve Addison Hastalığı, böbreküstünde yer alan kabuğun, zarar görmesi sonucunda böbrek üstü bezlerinin steroid olarak bilinen 2 hormonu yeteri kadar salgılayamaması nedeniyle meydana gelen önemli rahatsızlıklardan biridir. Bu steroid hormonları; kortizol ve aldosteron hormonu olarak ikiye ayrılır. Kortizol hormonu hemen hemen tüm hücrelerde etkili bir hormondur. Bu hormon vücuttaki yağ ve proteinden, glikoz sentezlenmesini sağlayarak kan şekerini artırır. Aldosteron hormonu ise böbrekler üzerinde meydana çıkarak sodyum ve potasyum seviyesinin dengede durmasında etkilidir. Bu iki hormon; vücudu strese karşı koruyarak, salgılanmaya başlar ve kan basıncının belirli bir seviyede kalmasında etkili bir rol oynar. Addison hastalığında bilinmesi gereken başka bir durum ise, bu hastalık, her yaşta bireyler tarafından görülmekte ancak erkeklere oranla kadınlarda daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Addison Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın nedenleri arasında böbrek üstü bezlerinin bir kısmı ya da tamamı zarar görür ve Addison hastalığına sahip bireylerin %80 oranında, bağışıklık sisteminin yeterince iyi çalışamaması etkilidir. Vücutta meydana gelen enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonu da bu hastalığın nedenleri arasında görülebilir. Ayrıca ,vücutta var olan tümör veya kanser hücresinin kontrolsüz bir biçimde hızla büyümesi sonucunda meydana gelebilir. Başka bir neden olarak, pıhtılaşmayı kontrol etmek için kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar, böbreküstü bezlerini etkileyebilir. Son olarak, hipofiz bezinin, ACTH hormonunu salgılayamaması sonucunda meydana gelebilir. ACTH hormonu, böbrek üstü bezinin çalışmasında etkili bir hormon olarak görev yapar.

 

Addison Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Addison hastalığına yakalanan bireylerin vücutlarında bazı bulgular görülmektedir.

Bunlar,

 • Kuvvetsizlik
 • Yorgunluk
 • Kilo kaybı
 • Tansiyon düşmesi
 • Deride koyulaşma
 • Zayıflama
 • Kusma
 • İshal
 • Soğuğa karşı dayanıksızlık
 • Ağızda kuruma
 • Öfke nöbetleri
 • Vücudun tuz ihtiyacı duyması

Gibi yakınma belirtileri meydana gelir.

Eğer hastanın durumu ilerlerse halüsinasyon ve bilinç kaybı meydana gelebilir.

Addison Hastalığının Tedavisinde Neler Yapılabilir?

Hasta, potasyum, tuz ve protein tüketmemeli, karbonhidrat ağırlıklı beslenmelidir. Yüksek stres durumunda, hastanın kortizon dozunun arttırılması gerekmektedir. Addison hastalığında kriz meydana geldiği anda acil tedavinin olması gerekmektedir. Kriz anında aşırı terleme, stres ve titreme meydana gelmektedir. Kriz meydana geldiği zaman epilepsi ile karıştırılmaktadır. Hastanın, ilk yardım yapan kişiyi bilgilendirmesi için yanında ilaç adını, ilacın dozunu ve hastalığının ne olduğu yazılı bir bileklik veya not bulundurmalıdır. Ayrıca, hasta yukarıda belirtilen durumlardan şüpheleniyorsa endokrinoloji uzmanı ve iç hastalıkları bölümüne giderek doktor kontrolünde bulunmalıdır. Doktora gidildikten sonra, yapılan hormon testlerinin sonucuna göre, hormon takviyesi yapılarak hasta tedavi edilebilir. Hasta, bu takviyeleri alarak normal bir şekilde hayatına devam edebilir. Bu hastalık, kronik bir rahatsızlıktır. Verilen ilaçların dikkatli ve düzenli bir şekilde kullanılması önem teşkil etmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.