Akut Sistit Nedir Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sistit mesane torbasının iltihaplanması ile idrar yollarında meydana gelen ve aniden gelişen hastalıklardan biridir. Sistit rahatsızlığında eğer tekrarlama var ise kronik sistit şeklini alır. Fakat hastalık kendini tekrarlamışsa bu akut sistit olarak bilinmektedir.

Kronik sistit sadece kadınlarda görülen bir durum olmasına rağmen akut sistit ise yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın ortaya çıkan hastalıklardan biridir. İdrar torbası enfeksiyonu olarak da bilinen sistit hastalığı kronik ve akut olmak üzere iki farklı şekilde görülmesine rağmen hastalığa sebep olan bakteriye E. Coli adı vermektedir. Dışkıda bol miktarda bulunan bu bakteri  çocuklarda daha fazla bulunmaktadır.

Akut Sistit Nedenleri? 

Çocuklarda sıkça görülen  akut sistit hastalığı genel olarak genital bölgenin temizlenmesinin tam yapılamadığı durumlarda meydana gelir. Dışkılama yapıldıktan sonra arkadan öne doğru temizleme işlemi yapıldığı sırada virüsün genital bölgeden mesaneye ulaşması oldukça kolaydır.

Bulaşan bakteriler genital bölgeye yerleşerek idrar torbasına doğru ilerleme gösterir. Bakteri tüm bölgeyi sardıktan sonra mesane bölgesinde komple kızarıklık meydana gelmektedir. İlerleyen durumlarda irinli bir şekilde akıntı ve idrar gelmektedir.

Akut Sistit Belirtileri 

Akut sistit bakteri kişiye bulaştıktan sonra bölgede yer edinir ve kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu kişilerde sık sık idrara çıkma durumu söz konusu olmaktadır. İdrar yaparken çok fazla yanma ve sızlama belirtilerinin görülmesi hastanın idrar yapmasına engel olabilmektedir.

Akut sistit belirtileri arasında bazı durumlarda idrarda kanama görülebilir. Kişi idrara çıktıktan sonra rahatlama hissini yaşayamadığından sürekli tuvalete gitme ihtiyacı olmaktadır.

Karın kısmında meydana gelen ağrılar enfeksiyonun yayıldığını gösterir. Ayrıca vücutta oluşan enfeksiyon çok fazla ateş olmasına neden olur. Kadınlarda özellikle aşırı akıntı söz konusu olmaktadır. Kasık bölgesinde de ağrılar gittikçe artan bir yapı göstermektedir.

Akut Sistit Tedavisi 

Kadın ya da erkeklerde meydana gelen sistit probleminde genel olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kişinin genital bölge temizliğinde son derece titiz olması önerilmektedir. Kullanılan ilaçlar genel olarak enfeksiyon giderici ilaçlardır. Antibiyotik ile tedavi edilebilen akut sistit hastalığı kısa sürede hastanın normal idrara çıkması kolaylaşmaktadır. Tedavi ile birlikte idrardan kan gelmesi ve ağrılar azalmaktadır. Tekrarlamış durumlarda meydana gelen akut sistit sürekli olarak kişide tekrarlayabileceğinden kişisel temizlik çok fazla önem taşır.

Çocuklarda da tedavi genel olarak antibiyotik ile yapılmaktadır. Fakat bitkisel tedavi  yöntemleri de tercih edilebilmektedir. Çocuklarda bu dönem oldukça huzursuz bir dönem oluşmasına sebep olur. Elma sirkesi ve karbonat ile bölgenin temizlenmesi bakterilerin ölmesine yardımcı olacaktır. Bitkisel olarak bu desteğin sağlanması tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Kişinin kişisel temizliğine özen göstererek hastalığın tekrarlanması önlenebilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda sıkça tekrarlandığında düzenli doktor kontrollerinin yapılması genital sağlık için son derece önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.