Alkolün ve Sigaranın Böbreklere Zararları Nelerdir?

16.02.2017
6.069

Çağımızda birçok hastalığın ve özellikle de kanser hastalığının baş sorumlularından başlıca ikisi sigara kullanımı ve alkol tüketimidir. Onlarca yasal düzenlemelere ve uyarılara rağmen tüketimi bağımlılık sebebi ile azaltılamayan bu zararlı alışkanlıkların böbrekler üzerindeki etkisi de büyük.

Sigaranın genellikle ciğerlere ve solunun yollarına, alkolün ise mide ve karaciğere etki ettiği düşünülür. Fakat bu yazıyı okuduktan sonra en az ciğerlere yaptığı etki kadar böbrek ve tüm üriner sisteme de zararlı etkileri olduğunu şaşırarak öğreneceksiniz.

Sigaranın Böbreklere Zararları

Sigara içmenin böbreklere veriği zararlar şu şekilde gerçekleşmektedir. ; Bilindiği üzere sigara ciğerler tarafından emilerek kana karıştırılır. Kana karışan nikotinin yanında 1000 den fazla kanserojen madde de kan dolaşımına karışır. Kandaki zararlı maddeleri süzerek kanı temizleyen organ ise böbreklerdir. Ciğerlerden sonra kandaki zararlı maddelerle boğuşan ikinci önemli organımız bu sebeple böbreklerimiz olmaktadır. Sigara içmenin böbreklere etkisi bu şekilde meydana gelmektedir.

Sigara İçmeye Bağlı Böbrek Hasarları : Kandaki sigara kayaklı zehirli maddeleri direk olarak ince kılcal damarlar ile atan böbreklerde bu durum zamanla fonksiyon kaybına yada böbrek hücrelerinde değişimlere neden olarak tümör oluşumlarına neden olabilir. Ayrıca idrar yollarında tahrişlere ve mesanede biriken zehirli maddelerce zengin idrar, mesane kanseri riskini de arttırmaktadır. Bu tümörler böbrek kanseri başlangıcı olan tümörlerdir ve genellikle sonu ölüm yada böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz ile sonuçlanabilen ciddi sonuçlar doğurabilir.

Böbrek yetmezliklerinde büyük paya sahip olan sigara, ne kadar erken bırakılır ise böbreğin toparlanma hızı o kadar iyi olacak ve hastalıklara yakalanma olasılığınız azalmaya başlayacaktır. Eğer mevcut böbrek sorunlarınız var ise kesinlikle sigara alışkanlığından kurtulmalı ve sigaranın böbreklere etkisini en aza indirmelisiniz. Ayrıca uyuşturucu şeklinde sigara gibi tüketilen maddelerde de zarar katlanarak artmaktadır. uyuşturucunun böbreğe zararları çok daha ağır olacaktır. Özelikle sigara gibi içilen esrarın zararları da dahil edilmelidir.

Alkolün Böbreklere Zararları

Alkol Kullanmanın böbreklere veriği zararlar şu şekilde gerçekleşmektedir. ; Alkol (bira , Rakı , Votka , Şarap fark etmeyecektir.) tüketildiğinde midede hazmedilerek bağırsaklar tarafından kana karıştırılır. Sigarada olduğu gibi alkolde ki zararlı maddeler de bu şekilde kana karışır ve söz konusu kanı süzme görevi ise böbreklerde olduğu için böbreklere zarar verebilir.

Bira İçmek’de Zararlıdır : Şehir efsanelerine göre bira içmek böbreğe faydalıdır yada bira içmek böbrek taşı düşürür gibi efsaneler ise işin tezat kısmını oluşturur. Alkol tüketiminin böbreklere zararı ortada iken biranın böbreğe iyi geldiğini düşünmek en basit hali ile hayalperestlik olacaktır. Bu nedenle bu gibi şehir efsanelerine kulak asmamanızı ve böbrek sağlığınızı korumak adına alkol kullanımınızı sınırlandırmalı hatta sıfıra indirmelisiniz. Aynı zamanda alkol içmek, mesane ve idrar yolları sağlığı (Alt üriner Sistem) açısından da oldukça zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Kısaca özetlemek gerekir ise kana karışan tüm zararlı maddeleri böbreğin süzdüğünü bilerek şu genelleme yapılabilir. Vücuda zararlı olan tüm durumlar direkt olarak böbreklere de etki etmektedir. Bunun nedeni vücudu temizleme görevinin böbreklere ait olmasıdır. Temiz bir vücut, böbreklerin yükünü hafifletir. Sağlıklı yaşamı hayat felsefesi olarak görmenizde fayda var.

Bize Sorun!

Tüm zararlı maddeler ve genel üroloji sağlığı, olası yan etkileri, komplikasyonları gibi aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız yorum kısmını kullanarak bizlere soru sorabilir. Sorulan sorulara editörlerimiz günlük olarak cevap vermektedir.

YORUMLAR
  1. Neslihan dedi ki:

    Esrar ve bunun gibi hap böbrekleri etkilermi