Anekoik Kist Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

11.03.2018
817

Daha çok böbreklerde meydana gelebilen ve tedavi edilemediği takdirde ciddi sonuçlara neden olabilen anekoik kist hastalığı, özet tanımlanması olarak, yumurtalık kistlerinin ilerleme göstermiş durumu yani diğer bir deyişle, meydana gelen kistin ikinci aşamasıdır. Daha belirgin ve ayrıca daha geniş bir çapa sahip olabilen anekoik kist hastalığı ciddi kist grubunda yer almak ve vücudun birçok kısmında da etkilerini gösterebilmektedir.

Anekoik Kist Hastalığı Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

Daha çok orta yaşlı bireylerde görülebilen anekoik kist hastalığı özellikle de 45 yaş ve üzeri yaş grubundaki bireyler görülmektedir. Ciddi bir böbrek hastalığı olan anekoik kist hastalığı ayrıca, karaciğerlerde, akciğerlerde de görülmesi söz konusu olabilmektedir.

Anekoik Kist Hastalığı Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Teşhis edilebilen bir sağlık sorunu olan anekoik kist hastalığı teşhisi ultrason uygulaması sayesinde kolayca yapılabilmektedir. Teşhis süreci sonrasında gerekli tedavi uygulamalarına geçilmektedir.

Anekoik Kist Hastalığında Uygulanan Tedavi Yöntemleri İse Şunlardır;

İğne Tedavi Yöntemi

Anekoik kist hastalığı tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinden biri olan iğne tedavi yönteminde, ilk olarak meydana gelen kiste ulaşım sağlanmakta ve kistin içerisinde meydana gelen sıvının tam anlamıyla ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Bu işlemden hemen sonrasında ise, özel yapılı iğne yardımı ile kistin çevresi alkol ile temizlenmekte ve kurutulması sağlanmaktadır.

Cerrahi Yöntemler

Anekoik kist hastalığı tedavisinde başvurulan yöntemlerden biri olan cerrahi yöntemlerden açık cerrahi yöntemi ve laporaskopik cerrahi yöntemine başvurulmaktadır. Özellikle de iyi huylu kistlerin alımında en fazla başvurulan cerrahi uygulamanın laporaskopik cerrahi uygulaması olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

İlaç Tedavi Yöntemi

Meydana gelen kistlerin özellikle de ilerleme göstermesinin yavaşlatılması veya durdurumunun sağlanması açısından başvurulan ilaç tedavisi bazı durumlarda ayrıca uzun süreçli olması da söz konusu olabilmektedir.

Anekoik Kist Hastalığı Tedavi Edilemediği Takdirde Ne Gibi Problemlere Neden Olmaktadır?

Tedavi edildikten sonrasında tekrarlama özelliği de gösterebilen anekoik kist hastalığı, tedavi edilemediği takdirde diğer bir deyişle anekoik kistin iyi huylu olması söz konusu olması ve genişlemesi durumunda iç kanamalara ve hatta hastanın hayatını kaybetmesine dahi neden olabilmekte, anekoik kistin kötü huylu olması durumunda ve ciddi anlamda yayılma göstermesi durumunda de, cerrahi müdahalelerin dahi sonuçsuz kalabilmesi ve hastanın hayatını kaybetmesi söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan, ciddi bir sağlık sorunu olan anekoik kist hastalığında erken müdahalenin hasta hayatının korunması açısından hayati bir önemi bulunmaktadır.

Anekoik Kist Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Tedavi edilebilir bir iç hastalık olan anekoik kist hastalığı ilk sürecinde huzursuzluk, iştahsızlık, yorgunluk, halsizlik gibi temel belirtiler söz konusu olabilmektedir. Anekoik kist hastalığının ilerlemesi durumunda ise, hastada uyku problemleri, böbrek organında ağrılar gibi bazı belirtiler de görülebilmektedir. Bu bakımdan anekoik kist hastalığı henüz ilk belirtisi fark edilmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.