Anne Karnındaki Bebekte Böbrek Büyümesi

22.02.2018
635

Bebekte Böbrek Büyümesi

Anne karnındaki bebeğin böbreğinin büyümesi veya genişlemesi, hidronefroz olarak tanımlanmaktadır. Hidronefroz, anne kanında bazı bebeklerde ortay çıkan bir kist türü ile kendisini gösterir. Bu kistin yarısına kadar olanı, doğumdan sonra kendi kendisine düzelme eğilimindedir.

Bebeğin anne karnında olduğu ilk dönemlerde idrar ve böbrek yolları birbirinden tamamen ayrıdır. Bu nedenle boşaltım sistemi de henüz gelişmemiştir. Bu süreçte görülmesi muhtemel olan böbrek büyümesi, idrar oluşumunun olduğu 9 veya 10. Haftalarda kendisini gösterir. Böbrek büyümesi 8. Ayda kendisini daha çok belli eder. Anne karnındaki bebekte böbrek büyümesi ultrason ile tespit edilmektedir.

Anne Karnındaki Bebekte Böbrek Büyümesi Nedenleri

Anne karnındaki bebeğin böbreğinin büyümesi olayının birçoğu geçici bir durumdur. Böbreklerin büyümesi, genellikle böbrek yapısının genetikliğinden veya farklı faktörlerden dolayı meydana geldiği düşünülmektedir. Bu nedenle anne karnındaki bebeğin genel bir takibi yapılarak, böbrek genişlemesi fark edilebilinir. Bu açıdan anne karnındaki bebekte böbrek büyümesi nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Üst idrar yokları ile böbreğin birleştiği noktada darlık
  • Böbrekten mesaneye doğru süzülen idrarın, bu süreçte önleyici savunma mekanizmaları nedeniyle tekrarda böbreğe gelmesi
  • Erkek bebeklerde alt idrar yolunda idrarın dışarı çıkmasını önleyecek sebeplerin olması
  • İdrar yolunun mesaneye girdiği bölgede darlıkların olması

Anne Karnındaki Bebekte Böbrek Büyümesi Tedavisi

Birtakım nedenlere bağlı olarak anne karnındaki bebekte meydana gelen böbrek büyümesi, hamileliğin son dönemlerinde kendiliğinden ortadan kalkabilir. Bu noktada gebelik dönemi boyunca ürologlar, rutin kontrolleri yaparak durumu kontrol altında tutmaya çalışırlar. Bebeğin doğması ile birlikte çocuk cerrahi uzmanları ile pediatri uzmanları, yapacakları tetkikler sonucunda bebekte böbrek büyümesi tedavisine başlarlar.

Hamilelik sürecinde ultrasonografide ilk görülen organ mesanedir. Mesane, bebekler idrar oluşumu gelişmeye başladıktan sonra yani 9 ya da 10. Haftalarda ortaya çıkar. Mesane, her 20 dakikada 1 idrar doldur-boşalt görevini yapan bir organdır.

Yukarıdaki bilgiye dayanarak, yapılan tetkiklerde mesanenin ilk zamanlarda görülmemiş olması, bebekte herhangi bir böbrek sorunu olduğu anlamı taşımaz. Ancak süreç ilerledikçe mesane görülmüyorsa, bazı nedenlere bağlı olarak mesane oluşmamış olabilir ya da tıkanıklık söz konusudur.

Anne karnındaki bebek böbreği, 14. Haftadan itibaren görüntülenebilir. Görüntülenen böbrek, tamamen sıradan bir yapıya sahiptir. Bu süreçte uzman ürologlar, gerekli testleri yaparak bebeklerde görülmesi muhtemel olan böbrek büyümesine karşı ölçümlerde bulunurlar.

Böbreklerin büyümesinin önemi ve sonucunda oluşabilecek zararlar, bazı olgulara bağlı olarak değişebilmektedir. Bu durumu belirleyecek olan nokta ise, anne karnındaki bebekte böbrek büyümesinin önemi ve büyüme sonucunda ne gibi sıkıntıların oluşabileceğidir. Bununla birlikte, böbrek büyümesinin tek taraflı mı çift taraflı mı olduğu da önemli bir detaydır. Bu yüzden hamile kadınların, bebeklerde böbrek büyümesi riskine karşı düzenli olarak üroloji doktorları tarafından gerekli rutin kontrollerini yaptırmaları gerekir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.