At Nalı Böbrek Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

23.03.2018
1.105

At nalı böbrek, aynı zamanda renal füzyon olarak adlandırılır ve çocuk doğmadan önce belirtileri başlar. Bir bebek rahimde geliştikçe, böbrekleri vücudun her bir tarafında birer birer belin hemen üstünde dururlar. Fakat bazen olması gerektiği gibi olmaz. Bunun yerine, böbrekler tabanlarında birleşerek bir U veya atnalı şekli oluştururlar. Genellikle gebeliğin 7. ve 9. haftaları arasında olur.

Bu durum yaygın değildir. Her 500 bebekten yaklaşık birinde görülmektedir. Bu durumun görülmesi erkeklerde görülme ihtimaline göre kızlardan daha sıktır. Hal böyle olunca da birçok çocuk ciddi anlamda sağlık sorunları yaşamamaktadır.

Bununla birlikte eritilmiş böbrekleri bulunan üç çocuğun birinde kalpte, kan damarlarında, sinir sisteminde, üreme veya idrar sistemlerinde, son olarak da kemiklerde de bir sorun olacaktır. Böbrek füzyonu için bir tedavi yöntemi yoktur, ancak çocuğunuzun doktoru bu koşulları kendisinin yönetmesine yardımcı olabilmektedir.

   Atnalı Böbrek Belirtileri

Zamanın yaklaşık üçte birinde durum herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak birçok çocuğun bazı sorunları olmaktadır. En yaygın sorunlar şunlardır:

* Üriner sistem enfeksiyonlarına neden olabilir:

– Ateş

– Kötü kokulu idrar

– Acil ve sıklıkla işemek zorunda olması

– Ağrı veya işeme sırasında diğer sorunlar

* Neden olabilecek böbrek taşları:

– Sırt, yan veya alt karnında keskin ağrılar

– Mide bulantısı veya kusma halleri

– Bulanık veya kanlı idrar gelmesi

– Titreme durumu

– Ateşlenme olayları

     At nalı Böbrek Nedeni Nedir?

Aslında bu konu hakkında kimse tam olarak kesin olarak bilgi vermemektedir. Uzmanlar, bir çocuğun genleriyle ilgili bir sorun olduğunda bunun olabileceğini düşünüyorlar. Durum, bir çocuğun belirli genetik bozuklukları olduğunda ortaya çıkabilir.

Özellikle de Turner Sendromu, kızlarda normalden daha kısa boy ve yumurtalık problemlerine neden olan bir durum olarak ortaya çıkmaktadır.

Edwards sendromu, aynı zamanda Trisomi 18 olarak adlandırılır. Bu olay rahimde yavaş büyümeye, düşük doğum kilosuna ve çeşitli ciddi tıbbi problemlere neden olur.

 Teşhis Edilme ve Tedavi Yöntemi

Doktorlar genellikle at nalı böbreğini doğumdan önce teşhis etmezler. Belirtileri diğer sağlık sorunlarına benzer olduğundan, doğru teşhise sahip olduğunuzdan emin olmak için çocuğunuzun doktorunu görmek önemlidir.

Doktor çocuğunuzun belirtileri ve sağlık geçmişi hakkında soru soracak ve fizik muayene yapacaktır . Ayrıca, şu gibi başka testler de önerebilirler:

– Böbreklerin ne kadar iyi çalıştığını görmek için kan testleri

– İdrar testleri, enfeksiyon belirtilerini kontrol eder

– Böbrek ultrasonu, organın resmini yapmak için ses dalgalarını kullanan bir testtir. Doktorun herhangi bir böbrek taşı, kisti veya tümörü görmesine yardımcı olabilir.

Atnalı böbrek için ortaya çıkışından itibaren herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Böbrekler at nalı şeklinde kaynaştıklarında, bu şekilde kalırlar. Ancak durumun neden olabileceği bazı problemleri tedavi edebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz bir enfeksiyon için antibiyotik kullanabilir veya böbrek taşı için cerrahi işlemler yaptırabilirsiniz. Çocuğunuzun atnalı böbrek sıkıntısı ile ilgili belirtisi yoksa, tedaviye ihtiyacı olmamaktadır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.