Atrofik Böbrek, Nedir ve Faydaları Nelerdir?

14.02.2018
4.313

Atrofik Böbrek

Atrofik böbrek demek, böbreklerin yapısal görevleri bakımından zayıflaması, küçülmesi ve bazı nedenlere bağlı olarak da organ ve dokuların normal ebadından daha küçük bir hal almasıdır. Böbreklerin, atrofik böbrek haline gelmesinde; beslenme bozukluğu, böbreklerin iltihap kapması veya çalışmaması etkilidir. Buna istinaden atrofik böbreklere, gelişmemiş ve fonksiyonlarını yerine getiremeyecek düzeyde küçülmüş böbrek denilebilir.

Atrofik böbreğe, böbrek taşları neden olabilir. Böbrek taşlarının idrar yolunu tıkaması sonucunda böbrek büyümesi yani hidronefroz meydana gelebilir. Bunun haricinde böbrek enfeksiyonu, böbrek reflüsü ve böbrek yetmezliği gibi pek çok sebep de atrofik böbreğin sebepleri arasında yer alır.

Atrofik böbrek hastaları, ilerleyen zamanlarda hipertansiyon ile karşı karşıya kalabilirler.

Atrofik Böbrek Sancılarına Doğal Çözümler

Atrofik böbrek hastaları öncelikle doktor muayenesinde geçmeleri gerekir. Doktor tarafından yapılan tahliller sonucunda ise atrofik böbreğin tedavisine karar verilir. Atrofik böbrek rahatsızlığına çözüm için hücre ve dokuların yenilenmesine yardımcı olabilecek alternatif tıp çeşitleri de bulunmaktadır. Bunun en güzel örneği ise; Mikro-Çin tıbbı bitkisel ilaçlara dayalı bir tedavi imkânı sunabilmesidir. Günümüzde ileri teknolojik cihazlar sayesinde atrofik böbreklerin yaklaşık 1,6 cm büyümesi mümkün kılınmaktadır.

Böbrek rahatsızlığı olan kişilerin herhangi bir tedavi görmemeleri böbreklerde kalıcı hasarlar ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle Böbrek enfeksiyonu geçiren kişiler için acil tedavi metotları devreye sokulmalıdır. Aks takdirde piyelonefrit adı verilen böbrek enfeksiyonu çeşidine sebep olan bakterinin kana karışması ile hayati tehlike sürecine girilebilir. Kana karışmasından yaklaşık 2 saat sonra bile etkisini gösteren bu enfeksiyon sonrasında hastada halsizlik ve ateşlenme belirtileri görülebilir.

Böbreklerin sağlıklı olması ve sancılar ile karşı karşıya kalınmaması adına ilk dikkate etmeniz gereken nokta; su başta olmak üzere bol bol sıvı tüketmek olmalıdır. Bunun haricinden hazır ve tuzlu olan besinlerden uzak durulmalı; meyve ve sebzeye daha yakın olunmalıdır. Düzenli egzersiz, spor yapmak, hareketli bir yaşam tarzını benimsemek, tansiyona dikkat etmek, ideal kiloyu bulmak, alkol ve sigaradan uzak durmak böbrek sağlığınız için olmazsa olmazlardandır. Böbreklerin sağlıklı kalması için özellikle soğuk havalarda ayakların sıcak tutulmasına dikkat edilmelidir.

Limonata veya limon suyuböbrek sorunları ile başa çıkmanızda oldukça etkilidir. Böbrek sancısını dindiren ve böbrek taş oluşum riskini en az indiren limon suyu sık sık tüketilmelidir. Böbreklerinizin sancılanması sonucundan ağrıyan bölgeye sıcak su torbası ile sıcak kompres yapmak da faydalı bir yöntemdir. Bunun yanı sıra az önce de bahsettiğimiz gibi böbrek taşını düşürmek için de bol bol su tüketilmelidir.

Yapacağınız doğal uygulamalar ile hem böbrek sancısını geçirebilir, hem de böbreklerinizdeki ağrıyı ortadan kaldırabilirsiniz. Bu nedenle sağlıklı bir böbrek için böbrek ağrısının meydana geldiği ilk adan itibaren bu uygulamaları denemek faydalı olacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.