Balayı Sistiti Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

28.09.2018
535

İlk cinsel ilişki sonrası kadınlarda daha fazla gözlenen bu sorun, mutlaka bir uzmana gidilerek tedavi edilmelidir. Balayı sistiti, evlilikle beraber cinsel ilişki ile başlayan ve balayı günlerinde devam eden idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılmaktadır. Bu sağlık sorunun görülmesinde en çok etkili olan bakteriler ve mikroplardır. Özellikle koli basili olarak adlandırılan bu bakteri, balayı sistitinin oluşmasında en etkili olanıdır. Asıl sebebi ilk cinsel ilişkiden kaynaklı olmakla beraber, uzun süren cinsel ilişkilerde bunun başka bir sebebidir. Cinsel birliktelik sırasında, cinsel organlarda mevcut olan bakteri ve mikropların yer değiştirmesiyle beraber idrar kanalına doğru ilerlemesiyle ortaya çıkar. Özellikle tahriş olmuş idrar yolları, sağlık sorununun görülmesi açısından daha kolay bir ortam hazırlar. Bu ortama giren bakteri ve mikroplar hızlı bir şekilde büyüyüp çoğalarak, hastalığın tamamen gözlenmesine olanak sağlarlar.

Balayı Sistiti Belirtileri Nelerdir?

Cinsel ilişki sırasında ve sonrasında oluşan ağrı

İdrarda kötü koku bulunması

Yüksek ateş

Mide bulantısı ve kusma

Yorgun olma

Kendini halsiz hissetme

İdrara sık çıkılması

İdrar sırasında ve sonrasında yanma meydana gelmesi

Ağrıların makata geçmesi

Bu belirtiler, balayı sistitinin gözlenmesinde en net belirtilerdir. Bu sağlık sorununun gözlenmesiyle beraber, cinsel ilişkiye ara verilmelidir. Bir uzmana başvurulmalıdır, verilen ilaçlar ve kontroller düzenli bir şekilde devam ettirilmelidir. İhmal edilmemesi gereken bu sorun, ciddi zararlara yol açabilmektedir. Hastalık geçene kadar cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır ve hem kadın hem de erkek hijyen konusunda özen gösterilmelidir.

Balayı Sistiti Tedavisi

Tedavisinde en sık olarak kullanılan, idrar testidir. Bu testte gözlenen yüksek lökosit oranı, enfeksiyon olduğunun belirtisidir. Tedavide kullanılan ilaç ise antibiyotiktir. Aynı zamanda görülen yanma ve sızlamalar içinde ek ilaçlar verilmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra, günlük olarak üç litre sıvı tüketimi yapılması idrar yollarında bulunan bakteri ve mikropların daha kolay atılımını sağlar. Görülen yanmalar içinde sıcak su banyosu yapılması, kasları gevşeterek ağrıların da azalmasında rol oynar. Balayı sistiti her ne kadar kadında gözükse de, erkekte oluşabilme ihtimali de vardır. Özellikle bulaşıcılık etkisi bulunan bu sağlık sorununda, korunma açısından dikkatli olunmalıdır. Bunlara ek olarak kişisel korunmalar arasında;

Her gün iç çamaşırı değiştirilmesi ve özellikle pamuklu iç çamaşır tercih edilmesi,

Kahve ve çayın az tüketilmesi,

Cinsel ilişkiden önce ve cinsel ilişkiden 10 dakika sonra idrara çıkılması,

Tuvaletten sonra temizleme işleminin arkadan öne doğru yapılması,

İdrar geldiğinde tutulmaması ve özellikle sık idrara çıkılması,

Düzensiz cinsel ilişkilerden uzak durulması,

Kabızlıktan uzak durmak için lifli gıdalar tüketilmesi,

Asitli içeceklerden ve gaz yapan besinlerden uzak durulması,

Alkol ve sigaradan uzak durulması gerekmektedir. Tedavi edilen sistitin tekrar etmemesi için özellikle kişisel bakım ve korunma çok önemlidir. Bunun yanı sıra kadının cinsel ilişkiye korku ile bakmasını ve soğumasını önlemek için erken tedavi ve erkeğin rolü çok önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.