Bebeklerde Böbrek Yetmezliği Neden Olur?

Böbrekler, belimizin her iki yanında bulunan ve fasulye şeklinde olan vücudun önemli organlarından biridir. Atıkların idrar yoluyla vücuttan atılmasında görev alırlar. Bunun yanı sıra böbrekler; kemiklerin güçlenmesinde, hormon yapımında, sıvı dengesinin ayarlanmasında, kalsiyum ve sodyum gibi maddelerin dağılımının düzenlenmesinde de görev alırlar. Böbreklerin işlevini yerine getirememesi sonucu, böbrek yetmezliği olarak adlandırılan bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalınır. Bu sağlık sorunu hafife alınması gereken bir sağlık sorunu değildir, mutlaka bir uzmana başvurulup tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmeyen bu sağlık sorunu, böbreklerin kaybıyla sonuçlanmasının yanı sıra daha farklı sorunların ortaya çıkmasına da yol açar. Böbrek yetmezliğinin, akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi vardır. Akut böbrek yetmezliği, birkaç hafta ve ay da geçici olarak gözlenen işlev kaybıdır. Böbreklerin geri dönüşümü vardır. Kronik böbrek yetmezliğinde, böbreklerin işlevi kalıcı olarak bozulmuştur ve geri dönüşü olmamaktadır. Böbrek yetmezliği yetişkin bir bireyde birçok nedene bağlı ortaya çıkarken en sık nedeni, şeker hastalığına bağlı olarak gözlenen tansiyon yüksekliği ve diyabetik nefropatidir. Bebeklerde gözlenen en sık nedeni ise doğumsal sebeplerdir. Anne karnında oluşan bir hasar sonucu ve bebeğin bu hasarla dünyaya gelmesi ile yetmezlik gözlenir. Diğer nedenler arasında; böbrek iltihabı veya kanseri, idrar yollarında meydana gelen sorunlar, kalp yetmezliği, böbreklerde kalıtımsal bir hastalık bulunması, zehirli maddelere maruz kalınması, sürekli tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ve genetik hastalıklar yer alır. Düzenli diyaliz veya kaybedilen böbreklerin yerine böbrek nakli ile tedavi edilmek mümkündür.

Bebeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Az veya çok idrar yapması

Halsizlik

Hipertansiyon

Bacaklarında eğrilik gözlenmesi

İdrarda kötü koku bulunması

Göz kapaklarında şişme gözlenmesi

Cilt üzerinde kuruluk ve buna bağlı olarak kaşınma meydana gelmesi

Nefes alıp verirken güçlük yaşanması

Mide bulantısına bağlı olarak kusmalar meydana gelmesi

Ağrılar gözlenmesi ve huzursuzluk durumu

İshal ve ateş

Uykuya dalmada güçlük yaşanması

Bacaklarda şişme gözlenmesi

İştahın kaybolması ve daha az beslenme

Bu belirtilerin gözlenmesi, böbrek yetmezliğinin görülmesine dair ipuçlarıdır. Zor olarak saptanan bir sağlık sorunu olduğu için en ufak belirtilerde dahi erken tanı amacıyla ihmal edilmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bebeklerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Erken tanı ve tedavi her sağlık sorununda olduğu gibi böbrek yetmezliğinin saptanmasında da önemlidir. Özellikle bebeklerde, kan değerlerinde bulunan kreatin değerine göre yorumlama yapılır. Bunun yanı sıra kalsiyum ve potasyum değerlerine de bakılır. Yükselmesi veya düşmesine bağlı olarak tanı konur. Yeterli kilo alamayan bebeklerde, böbrek yetmezliği direk akla gelmelidir ve ebeveynler bu konuda bilgilendirilmelidir. Tedavide beslenme ön planda tutulmaktadır. İlk yapılan, bebeğin yeterli kilo alımını sağlamaktır. Bunun yanı sıra bebeklerde gözlenen kronik böbrek yetmezliklerinde, böbrek nakli ile tedavi mümkünken aynı zaman da diyaliz de gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.