İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları İsimleri, Antibiyotik İsimleri

Bilindiği üzere idrar yolları enfeksiyonu %90 lık bir oran ile antibiyotik ile tedavi edilen bir hastalıktır. Genellikle alt üriner sistemde görülse de kimi zaman üst üriner sisteme de yayılma durumu gelişebilmektedir. Hatta ileri evrelerde böbreğin tamamına enfeksiyonun yayılması, ve ilerleyen dönemde ise enfeksiyonun direk olarak kan dolaşımına ulaşması muhtemel durumlardandır.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılan antibiyotikler genellikle enfeksiyonunu durumuna, yayılma yerine, hastanın yaşına, takip eden hastalıkların olup olmadığına ve genel sağlık durumlarına göre belirlenmektedir. Antibiyotiklerin etkisi, gücü yada alınma şeklini bu durumlar belirlemektedir. En sık kullanılan antibiyotik yöntemler;

İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları

 • Antibiyotik İlaçları İle Ağızdan Tedavi
 • Antibiyotik sıvı Şuruplar İle Ağızdan Tedavi
 • Antibiyotik İğnelerin Damardan Yapılması
 • Öneri ve Tavsiyeler

Şeklinde sıralanabilir. Bu yazımızda hangi tür duruma hangi yöntem kullanılır bunlardan bahseceğiz. İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları isimleri hastadan hastaya farklı gereklilikler sebebi ile farklı markalarla verilebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik İsimleri

İlk olarak belirtmemiz gereken nokta söz konusu enfeksiyon ilaçlarının tamamı reçete ile satılır.  İdrar Yolu EnfeksiyonuAntibiyotik İsimleri konusunda bir diğer önemli nokta ise her hastaya aynı antibiyotiklerin verilmemesidir. Aşağıda hagi hasta guruplarına hangi ilaçların verildiğini bulabilirsiniz.

 • Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu antibiyotik İsimleri: Bebeklerde genellikle damardan verilen an tibiyotikler kullanılılır. ayrıca belli bir yaşın üzerindeki bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun seyrine göre sıvı şurup tedavisi de uygulanabilmektedir.
 • Çocuklarda ve Yetişkinlerde : Genellikle ilaç ile tedavi uygulanmaktadır. Ağız yolu ile verilen tablet ilaçlar ile enfekte durum ortadan kaldırılır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları isimleri ile satın alınamadığından bahsetmiştik. Kullanılan ilaçların tamamı doktor tarafından yazılarak belli süreler ve belli miktarlarda tüketilir. Bu kadınlarda ve erkeklerde farklılık göstermez.

Bunun nedeni;

 • Söz konusu ilaçların böbreğe zarar verme ihtimali bulunması
 • İlaçların vücuda zarar verme ihtimalı
 • Enfeksiyonun derecesini karşılayamama ihtimali
 • Enfeksiyona karşı yetersiz kalabilmeleri
 • Enfeksiyon derecesinden yüksek dozlarda alınabilmesi

Gibi riskler sebebi ile kesinlikle doktor gözetiminde tüketilmelidir. aksi halde istenmeyen sağlık sorunlarına yol aşabilmektedir. Yapılması gereken ilk şey bir üroloji doktoruna başvurarak gerekli test ve tahlilleri yatırarak uygun tedaviye başlamaktır.

Enfeksiyon Ciddi Bir Sorundur.

Genellikle önemi geç farkına varılsa bile idrar yolları enfeksiyonu aslında basit gibi görülebilse de tedavi edilmediğinde yada tedavisinin aksatılması durumunda organ kayıplarından ölüm riskine varana dek birçok sorunun çıkmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple konuya ciddiyetle yaklaşarak önlemleri doktor gözetiminde almak çok önemlidir.

Bize Sorun!

İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları Nelerdir Gibi konularda sitemizde birçok kunu bulabilirsiniz. Sitemizden yada bu yazımızdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan bir soru var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler lütfen aşağıdaki yorum kısmını kullansınlar. Sorularınıza aynı gün içince editörler tarafından cevaplar yazılmaktadır.

YORUMLAR
 1. hayriye erturk dedi ki:

  Sayin.hocam ben yaklasik 10yildir her sene bir veya iki kez idrar yolu enfeksiyonu yasiyorum.bendeki belirti sol tarak kasik icinde hafif agri ve sol bobreklerime vuran agri oluyor.10 yildir.sonuca ulasamiyorum.esimle iliskim yok temizligime son detece dikkat ederim.ama sonuca ulasamiyorum her defa farkli antibiyotikler deneniyor geciyor fakat bir sure sonra tekrarlaniyor.birde dikkatimi ceken ilkbahara girerken hep ayni donemlerede oluyor. Gereken tum sonuclar yapilmiyor saniyorum.mesela bir emar cekilemezmi kesin sonuc yapilamazmi.nereye kadar antibiyotik zaten midem saglam deyil.igne istiyorum vrrmiyorlar. Buarada yasim 56. Onerilerinizi bekliyorum lutfen rica ediyorun beni bilgilendirin.saygilarimla.hayriye erturk.

 2. Elif dedi ki:

  Sayın hocam ben 13 yıllık böbreklere idrar kaçağı hastasıyım. 3 kapalı 1 açık ameliyat oldum. Açık ameliyat sonucunda kaçak engellendi. Arasıra enfeksiyonum oluyor. Şimdi yine enfeksiyonum var ve sadece damar yolundan verilecek ilaçlarla tedavi edilebilir dedi doktorum, bu ilaçlar hangileridir, nasıl uygulanırlar bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

 3. Zeynep dedi ki:

  Sayin hocam 3 aylik bir kiz bebegim var ve idrar enfeksiyonu cikti cok agliyor cok kusuyor hic susmuyor ilaclardan haric evde ne ile rahatlatabilirim sevgiler😊

 4. Zeynep dedi ki:

  Birde hocam memeyi uykudayken cok guzel emiyor uyanikken cok zor emziriyorum nedeni idrar enfeksiyonundan olabilirmi acsba?

 5. fatma dedi ki:

  Merhaba, benim idrar yolu enfeksiyonum var daha oncede oldum , ama bu seferki gitmek bilmiyo çok şidetleniyo , sonra biraz geciyo gibi oluyo, iki haftadir çekiyorum bu durumu, bugazimdada enfeksiyon var oda aylardir gecmiyo. Etkili bir ilac varmidir?