Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi ve Bitkisel Tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu sadece bir yetişkin sorunu değildir. Yapılan analizlere ve son dönem istatistiklere göre her 10 bebekten 1’i bebeklik döneminin her hangi bir evresinde en az 1 olmak üzere idrar yolları enfeksiyonu sorunu ile karşılaşabilmektedir. Bu denli yaygın görülebilen bir rahatsızlık için öncelikle köklü tedbirler olmak şarttır.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi bebeğin yaşına, enfeksiyonun ne oranda yayıldığına göre değişik yöntem ve araçlarla yapılabilmektedir. Bu konumuzdaki listemizde bebekte idrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir detaylıca bulabilirsiniz.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır

 • Çok küçük yaştaki çocuklarda enfeksiyon yayılması, bağışıklığın zayıf olması sebebi ile kana çok kısa sürede karışabilir. Bu sebeple genelde yeni doğan yada aylık bebeklerde damardan verilen ilaçlar ile tedavi edilmektedir.
 • İlaç yutamayacak olan belli bir yaşın üzerindeki çocuklarda ise sıvı şurup antibiyotikleri ile tedavi yöntemi sıklıkla tercih edilmektedir.
 • Belli bir yaşın üzerindeki çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi ilaç antibiyotikler aracılığı ile yapılmaktadır.
 • Genellikle ilaç tedavisi küçük çaplı enfekte durumlarında 1-3 gün arası sürmektedir.
 • Ağır ve üst üriner sistem içerisine yayılmış olan enfekte durumlarında ise bu süre 3-15 arası değişebilmektedir.
 • Kana karışmış enfekste durumlarında yada böbreğin iltihaplanmasının gerçekleştiği hastalarda hastaneye yatış gerektirebilecek durumlar söz konusu olabilmektedir.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu İğne Tedavisi 

İğne tedavisi genellikle küçük yaştaki çocuklarda uygulanan bir yöntemdir. Bunun sebebi bu yaştaki çocukların henüz bağışıklık sistemi çok daha zayıftır ve enfeksiyon çok çabuk bir şekilde üst üriner sisteme ve buradan da kana karışabilmektedir. Bu sebeple doktorlar bu gibi durumlarda ağız yolu ile verielbilecek bir ilaç tedavisini uygun bulmaz ve direk olarak damardan enjekte edilecek antibiyotik kullanabilirler. Bu bebeğinizin sağlığı için gerekli ve doktorun uygun gördüğü bir durumdur. Söz konusu durumlarda doktorunuza güvenmeli ve tedavi önerilerine uymalısınız.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi Var mı?

Bitkisel tedavi yöntemleri yani alternatif tıp diye tabir edilen yöntemler, genellikle şifali bitkiler ile tedaviyi amaçlayan bir yöntem. Bu yöntem binlerce yıldır kullanılsa bile bir ilaç gibi belli labratuar ve test aşamalarından geçmezler. Bu sebeple yan etkileri, alerjileri ve komplikasyonları önceden kestirilemeyebilir. bebeğiniz için bu gibi şifalı bitkiler ile tedavi uygun değildir çünkü beklenmedik alerjiler gelişebilmektedir.

Yetişkin bir kişi, bağışıklık sisteminin güçlü olması ve vücut direnci ile bu alternatif tıp yöntemlerinin zaraları olsa bile hafif atlatabilecek iken bebekler için durum ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu sebeple tedavinin kesinlikle ve kesinlikle sadece doktor gözetiminde ve doktorun tavsiye ettiği ilaç ve gereçlerle yapılması büyük önem taşımaktadır.

Genel olarak bitkisel tedavi yöntemleri haricinde bilindik yöntemler,

 • Yaşı büyük çocuklarda bol sıvı alınması, Su içmeye teşvik edilmesi
 • Çocuğun su tüketiminin denetlenmesi ve artırılması
 • Limon ve Maydonoz gibi ürünlerin çoçuğa yedirilmesi (Belli bir yaşın üzerinde 3 – 4 yaş ve üzeri çocuklar)
 • Yukarıdaki önlemler genellikle 3  hatta 4 yaş üzeri çocuklar için uygundur. Malesef ki bebekler için uygun görülmeyebilir. 

Tedavis Geciktirilirse Ne Olur?

İdrar yolu masum gibi görülebilir fakat ciddi bir sağlık sorunudur. Bunun sebebi eğer sorun ilerler ise böbreklerin ve kan dolaşımının söz konusu enfeksiyona maruz kalma ihtimalinden kaynaklanmaktadır. Eğer tedavi geçiktirili veya önemsenmez ise aşağıdaki durumlar ile kaşılaşılabilmektedir.

 • Böbrek İltihaplanması
 • Böbrek Yetmezliği
 • İdrar Yolları Hasarları
 • İdrar Kanalı Darlıkları
 • Kana Bulaşan Enfeksiyon sonucu Ölüm riski
 • Böbrek Yetmezliğine Bağlı Ölüm Riski

Tüm bu riskleri göz ünüe alarak sorunun çözümü noktasında son derece ciddi davranmalı ve gerekli önlemleri en kısa sürede almalısınız. Aksi halde istenmeyen sonuçlar doğabileceğini unutmayın. Erken tespit İçin Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur Konumuzu inceleyiniz.

Bize Sorun!

Bebeklerde İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisi nasıl yapılır. Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi Gibi konularda sitemizde birçok kunu bulabilirsiniz. Sitemizden yada bu yazımızdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan bir soru var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler lütfen aşağıdaki yorum kısmını kullansınlar. Sorularınıza aynı gün içince editörler tarafından cevaplar yazılmaktadır.

YORUMLAR
 1. meryem dedi ki:

  Merhaba 11 aylik bir kizim var surekli huzursuz ve ara ara uykudayken ozellikle siddetli bir aglamayla uyaniyo sanki bir yeri sideetli bir agri geliyormus gbi

 2. Şengül dedi ki:

  Bebeğim 3aylıkken idrar yolu enfeksiyonu geçirdi ve tam 3ay sürdü ilaç bitiyordu bir hafta sonra tekrarlıyordu iğne kullanıyorduk derken geçmişti şuan 10aylık ve yine idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor ilacımız biteli bir hafta oldu yine tekrarlamış altında yatan bir hastalık olabilirmi ultrason çektirmiştik böbrekler temiz çıkmıştı çok üzülüyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 3. Seher dedi ki:

  5 aylik erkek bebeğim var 3 aylikken idrar yolu enfeksiyonuna yakalandı halen geçmedi iki kere antibiyotik surup kullandik tekrar uredi lütfen yarcimci olun ne yapmamiz gerekiyo

 4. Yeliz dedi ki:

  4ayliktan beri enfeksiyon geciriyoruz suan 8aylkk ilac kullaniyoruz geciyo sonra yine oluyo ignede kullandik renkli rotgen cekildi bugun gostericem doktora enfeksiyon yaziyo sonucta anladigim kadariyla karacigere kadar enfeksiyon olmus takip altina alincak benim ne yapmam lazim dogal olrak ne yapabilirim

 5. Esra balcı dedi ki:

  Merhaba kızım 5.5 yaşında önce ağır grip teşhisi kondu 4 doktor gezdikten sonra kan ve idrar tahlili istendi idrar yollarında enfeksiyon olduğu söylendi kanda crp 200 çıktı.hastanede yatak olmadığı için 3 kere serumla antibiyotik bir kere antibiyotik iğne 2 gündürde suprax kullanıyoruz .grip için enfluvir devam ediyorruz.ateşi 5 6 gündür 37 38.8 civarlarında inip çıkıyor.bu konuda uzman bir doktoramı götürneliyiz ateşinin hala düşmemesi normalmi o kadar çok ilaç kullandıkki çocuğun böbrek ve karaciğer fonksiyonlarına zarar gelmişmidir .ne yapmalıyız

 6. Yeter dedi ki:

  Hepinize geçmiş olsun arkadaşlar benimde 2 ayliken oğlum idrar yolu enfeksiyonu geçirdi şuanda 9 aylik 2 haftada bir ultrasyon çekiyoruz geçirdiği enfeksiyon böbreğine zarar veriyor ama neden enfeksiyon geçiyor hiç bilmiyoruz bütün tahliler yaptirdik voldig cektirdik iki haftada bir enfekyon geçiyor ve cok zayif kilo alımı durdu

 7. Nur dedi ki:

  Merhabalar kızım 1 yaşına yeni girdi. İdrar yolu enfeksiyonu geçiriyor antibiyotiğe başladığımız üç gün oldu ama hala ateşi yükseliyor halsiz huzursuz. İlacını içilmekte de çok zorlanıyoruz. Ne yapmayalım? Antibiyotik kaç güne etkisini gösterir