Bira, Alkol ve Sigara Böbrek Taşı Yapar mı?

Ağızdan ağıza yayılan şehir efsaneleri ile tıp gerçekleri arasında çok büyük farklar var. Bu şehir efsaneleri arasında özellikle alkol ve taş ilişkisi ilk sıralarda yer almaktadır. Şunu her taş hastası sıklıkla Duyar. “Bira İç Taşların düşsün” Aynı durum farklı alkol çeşitleri ile de söylenmekte. Bu efsanelerin dışında ise bir de sigara ve böbrek taşı ilişkisinden bahsedeceğiz.

Öncelikle bu üç maddenin de böbrekler haricinde sağlığa zararlı olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Genel sağlık bakımından bu maddelerin tüketilmemesi gerekmektedir.

Sigara Böbrek Taşı Yapar mı?

Sigara İçmek böbrek taşı sebebi olduğu kadar böbrekler içinde oldukça zararlıdır. Bunun nedeni akciğer tarafından kana karıştırılan yüzlerce zararlı maddenin böbrekler tarafından kandan süzülerek atılmasıdır. Bu süzme esnasında böbrekler ve idrar kanalları bu zararlı maddelere direk olarak maruz kalır. Bu durum idrar kalitesini ve bileşenlerini etkiler ayrıca idrar kanallarının (üretra ve Üreter) tahriş olmasına sebep olmaktadır. Mesane açısından ise oldukça zararlıdır çünkü mesane duvar dokuları söz konusu zehirli idrara en uzun süre maruz kalan organ dokularıdır. Böbrek sorunları yaşayan kişilerin kesinlikle sigara içmemesi gerekmektedir.

Bira Böbrek Taşı Yapar mı?

Bira, Oldukça asitli bir içecektir. Ph+ değeri açısından da oldukça düşük bir sıvıdır. Ayrıca içerdiği alkol böbreklerin çalışma yükünü oldukça arttırır. Sigara’da olan duruma benzer olarak içilen biradan alınan alkol böbrekler tarafından atılmaktadır. Vücudumuzun büyük bir bölümünün sudan oluştuğunu bilmeyenimiz yoktur. Böbreklerin sağlığı ve taş oluşumunun engellenmesi açısından vücut sıvalarımızın pH değeri ve idrarın pH değerinin yüksek olması gerekmektedir. alkol bu durumu engelleyerek vücut sıvılarının asitli bir hal almasına neden olarak böbrek taşı oluşumunu tetikler.  Özellikle biranın böbrek taşı düşürür ifadesi gerçek dışıdır. Hiçbiir üroloji uzmanı biranın taş oluşumunu engellediğini beyan etmemiştir. Aldığınız duyumlar tamamen sokak fısıltıları ile oluşan şehir efsanesidir.

Alkol Böbrek Taşı Yapar mı

Alkollü İçeceklerin tamamı için bira da olan etki söz konusudur. Bu tip içeceklerin kullanımının kısıtlanması ve mümkünse tamamen tüketilmemesi gerekmektedir. Bu karar sadece böbrekler için değil tüm vücut sağlığı için yerinde bir karar olacaktır.

Genel Olarak Özetleyelim.

Böbrek taşına neden olur mu konusunda 3 madde de aynı oranda zararlıdır. Genellikle doktorlar tarafından tüketilmemesi ve içilmemesi konusunda her taş hastasına uyarılarda bulunulmaktadır. Sağlıklı beslenme kurallarına uyarak taş olasılığını azaltabilirsiniz. Bir diğer etkili yöntem ise günlük su içme miktarının arttırılmasıdır. Doktor önerisi sağlıklı bireylerde en az 2 litre olsa da taş hastaları için biraz daha fazladır. En az 3 litre su içmeye gayret edin.

Bize Sorun!

Taş oluşturan yiyecek ve içecekler ile , böbrek taşı ve tüm üroloji konularında aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler lütfen aşağıdaki yorum kısmına sorularını yazsınlar. Sorulan sorulara günlük olarak cevap verilmektedir.

YORUMLAR
  1. Çağkan dedi ki:

    viski rakı taş yapar mı ? Cevap verirseniz sevinirim