Bira İçmek Böbrek Taşına İyi Gelirmi? Taş Düşürür Mü?

17.11.2016
1.439

Bira İçmek Böbrek Taşı Düşürür mü?

wqŞehir efsaneleri her hastalık için vardır, bu hastalıklardan birisi de böbrek taşı yada halk arasında söylenen börek kumudur. Böbrek taşı olanlar çevresindekilerden ilk duyduğu tavsiye bira iç tavsiyesidir. Nasıl ortaya çıktığı konusunda hiçbir fikrimiz olmamasına rağmen bu kadar genel ve bilindik olmasını da ilginç buluyoruz diyebilirim.

Biraz içmek böbrek taşına hiçbir faydası bulunmamaktadır. Aksine böbrek taşı ve genel böbrek rahatsızlığı olanlar için ilk öneri alkol türlerinden ve sigaradan uzak durulması yönündedir. Yani bira taş düşürmez yada böbrek taşına iyi gelmez aksine böbrekler için oldukça zararlıdır diyebiliriz.

Peki Bu Efsane Nasıl Çıktı ?

Bira içerek taş düşürme efsanesi nasıl çıkmıştır bilgimiz yok fakat bir tahminimiz var. Genel olarak insanlar fazlaca su içenez fakat sulu sıvı gıdalardan alternatif olarak tüketebilirller. Örnek vermek gerekirse bir akşamda 10-12 bardak çay içebilen bir insan aynı bardak normal sudan birkaç bardak anca içebilir. Bu durum biraz içinde geçerlidir. Örnek olarak 4 adet 50cl bira içtiğinizi farz edelim. Bu tek seferde 2 litre içtiğiniz anlamına gelir. Birkaç saat içinde 2 litre sıvı almanı istense bunu yapmazdınız.

Yani sıvı alımını arttırdığı gerekcesi ile bira için diye bir efsane çıkmıştır fakat böbrek taşına biranın iyi geldiği tamamen yalandır. Umudunu biraya bağlayan kişiler, taştan kurtulmaktan ziyade bol bol bira içmek için bahane aradığı gerçeği daha olasıdır diyebiliriz.

Böbrek Taşı İçin Bira İçmek Günah mıdır

Bu konu biraz dini bir konu ama böbrek taşına biranın iyi gelmediğini düşünürsek tabi ki günahtır. Aslına baharsanız hiçbir sağlık sorunu için alkol alımına teşvik edilen bir örnek tıp dünyasında yoktur. Bu yüzden dini yönten gelen sorulara cevap olarak bu küçük notu da düşmek istedik.

Bira İçmek Kum Dökmeye İyi Gelirmi? Kum Döker mi?

Kum ve taş arasında fizyolojik bir fark yoktur. Tüm kimyasalları aynıdır sadece kum diye belirtilen şey milimetrik taşlardan ibarettir. Bu sebeple böbrek taşı ile böbrek kumu arasında hiçbir fark yoktur. Bira böbrek taşına iyi gelmediği için paralel olarak böbrek kumuna da iyi gelmez.

Bu durum hakkında şüpheleriniz halen var ise bira içerek sağlığınızı daha da kötüye götürmek yerine üroloji doktorunuza sormanızı tavsiye ederim. Burada yazanların teyidini yaptıracağınız tek merci sadece doktorunuzdur. Bira İçmek böbrek taşına iyi gelir mi gibi sorularınıza tek cevap hayır iyi gelmez olacaktır.

Bize Sorun!

3Böbrek taşı, böbrek kumu, taş dükme yada genel üroloji konuları ile alakalı olarak şehir efsanelerinden kurtulun ve gerçek bilgiyi edinin. Editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Aşağıdaki yorum kısmına yada soru sor sayfamızı kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Sorduğunuz sorular aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.