Böbreğe Kateter Takılması Aşamaları ve Yan Etkileri

28.02.2018
956

Böbreğe Kateter Takılması

Kateter,  büyük toplardamarlara takılan bir uygulamadır.  Böbreğe Kateter takılmasındaki amaç ise, hastanın idrar boşaltımını sağlıklı bir şekilde yapabilmesidir. Bunun haricinden Kateter ile mesaneye bağlı olarak ortaya çıkacak sorunların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Kateter uygulaması, yapılan cerrahi işlemler sırasında idrar sızıntılarını engellemek veya saat bazlı olarak idrar çıkışlarını gözlemleyebilmek için uygulanmaktadır. Ayrıca mesanenin devamlı olarak yıkanabilmesi için de Kateter kullanılarak ilgili alanın korunması hedeflenmektedir. Kateter idrar yollarına takılır ve böbreğe doğru itilir.

Böbreklere Kateter Takılması

Böbreğe Kateter uygulaması geçici veya kalıcı mesane Kateterizasyonu biçiminde uygulanmaktadır. Bununla birlikte geçici mesane uygulamasında sadece bir kerelik bir işlem yapılır. Sadece 5-10 dakika arasında bir sürede tamamlanan bu işlemde nelaton Kateter kullanılmaktadır. Kateterler, mesane yetersizliği olan kişilerde streil idrar alınması için de kullanılmaktadır.

Kalıcı mesane için Kateter belirli bir süre mesanede kalmalıdır. Bu işlemde ise foley Kateter tercih edilir. Kalıcı mesane için Kateter uygulaması, prostatı ilerlemiş hastalarda tercih edilmektedir. Böbreklere Kateter takılırken, yaş ve cinsiyete bağlı olarak uzunluklarında farklılıkla olabilir. Olması gereken Kateter ölçüleri:

 • Yeni doğanlarda 6 Fr,
 • 1 ile 3 yaş arası çocuklarda 6-8 Fr,
 • 4 ile 10 yaş arasında 8-10 Fr,
 • 12 ile 16 yaş arasında 10-12 Fr
 • Kadınlarda 14 ile 16 ve erkeklerde ise 16 ile 18 Fr uzunluklarında Kateter kullanılması uygun olur.

Kateter Nasıl Takılır?

Kateter, uzman doktorlar tarafından streil malzemeler kullanılarak takılmalıdır. Kateter nasıl takılır? İşte Kateter takılma aşamaları:

 • Eller yıkanır, kurlanır ve eldiven giyilir.
 • Streil aletler kullanılarak tampon tutulur ve antiseptik suya baıtrılır.
 • Streil örtüler ile uygulama alanı örtülür.
 • Kateter hazırlığı yapılır.
 • İlgili bölgeye Kateter yerleştirilir. Bundan sonra idrarın gelme durumu kontrol edilir.
 • Balonlu Kateter uygulmasında 8-10 ML kadar balon şişirilir.
 • Perine böblgesinde kirlenme durumu var ise, antiseptik solüsyonlar ile bölge temizlenir.
 • İşlemlerin tamamlanmasında sonra hasta kalkar ve drenaj sistemi kontrol edilir.

Kateter Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kateter takıldıktan önce de sonra da hijyene önem verilmelidir. Bunun haricinde herhangi bir enfeksiyon durumunun olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Kateter takılmasından sonra, Kateter takıldığı bölge incelenmeli ve ilk takıldığı anda glop bölgesinden gelen idrarın miktarı kontrol edilmelidir.

Kateterin takılması ile birlikte idrarın akış hızı ve Kateter tıkanıkları kontrol altına alınmalıdır. Bunun haricinden Kateter gerekli durumlarda takılmalıdır. Çünkü idrardan böbreğe mikroorganizmaların taşınma riski vardır. Herhangi bir yan etkinin olmadığına kesin olarak kanaat getirildikten sonra Kateter takılır ve duruma göre de aralıklar ile değiştirilebilinir.

Kateter takılan hastaların idrar torbalarına dikkat etmeleri gerekir. Takılan sondanın herhangi bir darbe veya hareket nedeniyle böbreğe zarar vereceği unutulmamalıdır. Bunun haricinden ilk dikkat edilmesi gereken hastanın günlük temizlik kurallarına uymasıdır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.