İçeriğe atla

Böbreğe Stent Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli

Böbreğe Stent Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli

Bazı böbrek cerrahisi operasyonlarından sonra, böbrek ile mesane arasına böbrek stenti yani duble j katater takılır. Söz konusu katater doktorun uygun gördüğü süre boyunca hastada kalır. Bu süre en kısa 1-2 hafta olabilirken en uzun 2-6 aya kadar çıkabilir.

Söz konusu stentin sürekli kalma durumu da olabilir. Bu gibi durumlarda özel silikonize maddelerden imal edilen kalıcı stentler kullanılır. Aşağıda söz konusu duble j stent takıldıktan sonra nelere dikkat edilmeli bulabilirsiniz.

İpucu : Böbreğe Stent Takılması Hakkındaki Tüm sorular, Konunun En Altında Mevcuttur.

 • Duble j Stent Takıldıktan sonra Radyolojik tetkikler ile yeri ve konumu değerlendirilmelidir.
 • Böbrek Stentinden sonra idrar akımı değerlendirilmeli ve miktarlar not edilerek analiz edilmeli.
 • Enfeksiyon Riskine Karşı önlem alınmalı, Zira mesanede olan bir enfekiyonun stent yardımı ile böbreğe ulaşma riski vardır. 
 • Böbrek Stentinden sonra doktorun önerdiği süre kadar ağır işlerden kaçınılmalı ve dinlenmeli
 • Cerrahi Operasyondan Sonra doktorunuzdan Böbreğe Stent Takıldıktan Sonra Beslenme nasıl olmalı konusunda tavsiye alın
 • Yine doktorun uygun gördüğü süre boyunca bazı aktivitelerden kaçınılmalıdır. Enfeksiyon riskini arttırıcı etkisi de söz konusudur.
 • Belli Periyotlarda tetkikler ile kontroller edilmelidir.
 • Stent takıldıktan sonra yaşanabilecek ağrılar konusunda doktordan bilgi almalı ve arı periyotları doktorunuza haber verilmelidir.
 • Söz konusu operasyondan sonra tel çıkarılana dek geçen sürede kanama gibi komplikasyonlara karşı neler yapmanız gerektiğini ve kanama şiddetlerini doktorunuza sorunuz. Aşırı kanamalar yada ağrılar sorun teşkil edebilir.
 • Doktorunuzun reçete, tedavi ve önerilerine tamamen uyun. Daha hızlı iyileşme ve söz konusu sorunun ortadan kalkması için bu son derece önemlidir.
 • Hijyene Önem verin. Özellikle İdrar yollar ve çevresini temiz tutun, Enfeksiyona karşı tedbirler alın
 • Uzun süren banyolar yapmayın. Banyoda daha kısa zaman geçirmeye çalışın. Uzun süreli düşlar idrar yolları enfeksiyonu riskini arttırmaktadır.

Böbrek stenti sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında yazdığımız yukarıdaki maddeler genel önerilerdir. Doktorunuz sağlık durumunuza, geçirdiğiniz operasyon ve çeşidine göre farklı yada bunlara ek önerilerde bulunabilir. En sağlıklı olanı taburcu aşamasında söz konusu cerrahiden sonra yapılması ve dikkat edilmesi gerekenlerle alakalı doktorunuzdan bilgi almaktır. Eğer taburcu aşamasında bilgi almadı iseniz bir an önce doktorunuzdan randevu alarak alınabilecek tedbirler hakkında bilgi edinin.

Böbreğe Stent Takılması Hakkındaki Tüm sorular

Böbrek Stenti, Böbrek Ameliyatları,öneriler tedavi seçenekleri gibi tüm sorular ile ilgili olarak aklınıza takılanları cevaplıyoruz. Ayrıca böbrek taşı gibi genel üroloji konularında da sorularınızı iletebilirsiniz. Bizlere Soru Sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz Sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Böbreğe Stent Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli” üzerine 4 yorum

 1. Safiye der ki:

  İyi geceler ben bu ayin altısında yumurtalıklar insan ameliyat oldum ameliyat sırasında sol böbrekte kış olduğu için  duble j kateter takıldı iki gün önce hastaneden çıktım bu gün idrarimdan kan geliyor birazda ayrım var normalmi acaba

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   yapılan cerrahi operasyonu tam olarak anlayamadım. O sebeple cevap veremiyorum. Cümleler çok devrik olmuş. Geçmiş olsun

   Cevapla
 2. Fatma der ki:

  4 haftalık gebeyim böbrekte taş ve genişleme var stent takılacak bebeğe bi zararı olurmu

  Cevapla
 3. Fidan Uğraş der ki:

  Bobregime 1 ay oncestent takıldı. Ayrica kum döküyorum oruç tutmanın bir sakincasi olur mu?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir