İçeriğe atla

Böbreğe Takılan Stent Ağrı Yapar mı?

Böbreğe Takılan Stent Ağrı Yapar mı

Böbreğe stent takılma durumu genellikle böbrek ameliyatları sonrasında böbrek pelvisi ve mesane arasındaki idrar akımının kesintisiz devam etmesi amacı ile belli süreler dahilinde takılır. Tıbbi adı “Duble J Stent” olan bu böbrek telinin takılması ve sökülmesi arasındaki geçen sürede hastada bazı komplikasyonlar ve etkiler görülebilir.

Böbreğe Takılan Stent Yan Etkileri

Double j kateterler çoğunlukla güvenli olmalarına ve iyi tolere edilebilmelerine rağmen; zaman zaman ağrı, rahatsızlık hissi, üriner sistem enfeksiyonları, rekürren obstruksiyon, kateter enkrusitasyonu ve fragmantasyonu, perforasyon ve kateterin migrasyonu gibi komplikasyonları da vardır. Ayrıca, hayat kalitesi ve  üzerine olumsuz etkileri de bazı araştırmacılar tarafından vurgulanmıştır.

Yani böbreğe takılan stent ağrı yapar mı diye soranlar için cevabımız zaman zaman ağrı yapabileceğidir. Fakat bu ağrıların dereceleri ve sıklıkları doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir. Taburcu sırasında yada hastanede iken ağrınız olduğunda doktorunuza bildiriniz. Taburcu olurken ise bu konuda detaylı taburcu önerileri isteyiniz. Zaten doktorunuz ameliyat sonrası size bu konuda bilgi verecektir. Duble j stent ağrı yapar mı sorusunda harici sormak istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Diğer konumuz olan söz konusu stent nasıl çıkartılır aşağıda belirtilmiştir.

Böbrek Stenti İle İlgili Diğer Bilgiler

Böbrek stenti (j Uçlu Tüp)kıvrımlı ve boşluklu yapısı ile ucuna herhangi bir yabancı cisim gelse dahi idrar akımının kesilmemesini sağlayan bir tıbbi stentdir. Ayrıca bazı üreter darlıkları ameliyatlarında dar olan bölğenin iyileşmesi ve kapanmaması gibi amaçlarla da takılabilir. Sistoskopi yardımı ile takılan bu telin çıkartılma işlemi yine sistoskopi ve anestezi altında yapılmaktadır.

Söz konusu stentler gecicidir. sürekli kullanıma uygun değildir. Bazı silikonize özel duble j katater haricinde diğer tüm teller tedavinin tamamlanmasına istinaden çıkartılır. Söz konusu böbrek Stenti Ağrı Yapar mı konumuzda şu detayı da belirtmek isteriz ki bu stentler zamanla vücut ile uyum sağlayıp alışıldığında söz konusu rahatsızlık ve şikayetler son derece azalmaktadır.

Stentin bir ucu böbrekte ve diğer ucu mesanede olur. Bu uçlar, stentin hareketini engellemek için kıvrımlıdır. Söz konusu kıvrımlar mesanede ve böbrekte baskıya ve bu nedenle idrar var hissi, idrar yaparken yanma, acı gibi problemler olmasına neden olabilir. Genellikle geçici şikayetlerdir.

Bize Sorun!

Böbrek stenti, böbrek teli, böbrek taşı ameliyatlar ve diğer tüm üroloji konularında bizlere aklınıza takılan sorularınızı sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimi tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Böbreğe Takılan Stent Ağrı Yapar mı?” üzerine 13 yorum

 1. DenizEymen der ki:

  10 kasımda böbrek taşı kanalı tıkadığı ve hidronefroz olduğu için  acil ameliyata alındım.Double j katater takıldı ve 45 gün kaldı.Katater hafif sedasyonla çıkarıldı fakat sonrasında çok şiddetli ağrım ve kanamam oldu.İki gün sonrasında da taş düşürüyor gibi çok ağrılı şekilde doku parçaları düşürdüm.Şu an ağrım yok fakat kontrol amaçlı usg yaptırdım.Böbreğimin üst kısmında iki cm genişliğinde böbreğe bası etkisi olan bir hematom görüldü.Bu normalmi?

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   Usg detaylı bilgi vermeyecektir. Doktorunuz muhtemelen ekstra tetkik isteyebilir. Bu gibi durumlarda genellikle tomografi altında kontrol edildikten sonra karar verilir. Usg Sonucu ile karara varılması çok güç, Geçmiş olsun.

   Cevapla
 2. Esra der ki:

  Merhaba. 31 aralık 2016 günü sağ böbreğimin çıkış kanalında darlık olduğundan böbreğime silikonlu stent takıldı, aynı zamanda 14 haftalık hamileyim, doktorum stentin Doğumdan sonra çıkarılacağını söyledi. Yalnız o günden beri çok fazla ağrı çekiyorum, öncelikle idrar yolu yanmalarım vardı geçti fakat şimdi 10 dk dan fazla ayakta kalamıyorum:( doktorum normal olduğunu söyledi ama ben böyle çok fazla ağrıya dayanamıyorum.. yaşam kalitem iyice düştü sürekli yatmaktan ve sıcak su torbasıyla gezmekten yoruldum:( stent çıkarılsa hamileliğimin ileriki dönemlerinde her hangi bir problem Yaşar Mıyım ? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   Öncelikle idrar kanalı stentleri, her zaman belli seviyede rahatsızlık sebebidir. Hamileliğe zararı olup olmayacağı konusunda kadın doğum bölümünden bilgi alabilirsiniz. doktorunuz şikayetlerinizin normal olduğunu söylemiş fakat hamile olmanız sebebi işe şikayetleri daha fazla hissediyor olabilirsiniz. Kadın doğum doktoruna da danıışmanızı tavsiye ederim. geçmiş olsun.

   Cevapla
 3. Murat Akçay der ki:

  Böbrek stendi çıkarıldıktan sonra 5. Günüm hala idrarda yanma ve zaman zaman kanamalar oluşuyor. Bu normal midir

  Cevapla
 4. Bilge Adalı der ki:

  İyi günler… 29 Aralık 2011 de böbrek taşı ameliyatı oldum. Bir yıl sonra iki böbrekte de tekrarladı. Sağ böbrekte 23 mm, sol böbrek üreterinde 19 mm ve küçük başka taşlar var. Ağrılarım dayanılmaz. 27 şubatta iki böbreğime de double j stent takıldı. Soldan flexble ile sağdan ise URS ile ameliyat olacağım. Sorum şu… Stentler takıldıktan sonrada ağrılarım geçmedi üstelik şiddetli baskı hissi, tuvalet yaparken ağrı ve baskı, karnımda aşırı şişme var. Bel, karın ağrısı ve bulantıda … Bunlar Stentler yüzünden mi? Ayakta durmakta ve yürümekte zorluk çekiyorum. Taşların ağrısı fenaydı stent ağrısı da fenaymış…

  Cevapla
 5. C der ki:

  1 hafta oldu stent takali idrar yoluna sikismisti tas ve ondan 1 hafta oncede apindisit ameliyati oldum sag bel altimda bicak gibi ince bi sizi war bu agrilar normal mi yoksa doktoruma bas vurmalimiyim. 1 ay sonra doktoruma gelmemi solenmisti tekrar tas olma ihtimali war mi. Tas bu arada sag tARaftlaydi.

  Cevapla
 6. Cihan der ki:

  1 hafta oldu stent takali idrar yoluna sikismisti tas ve ondan 1 hafta oncede apindisit ameliyati oldum sag bel altimda bicak gibi ince bi sizi war bu agrilar normal mi yoksa doktoruma bas vurmalimiyim. 1 ay sonra doktoruma gelmemi solenmisti tekrar tas olma ihtimali war mi. Tas bu arada sag tARaftlaydi.

  Cevapla
 7. Ayhan der ki:

  Duble j nin verdigi

  Cevapla
 8. Sefa der ki:

  Selamlar bobrek kanalimda darlik vardi.stand takildi so rasi cikarildi.7-8 sene oldu arasira cok hafif agrim oluyor.soguklardan mi yoksa normalmi.haftada 1 yada 2 kez oluyor ama cik hafif bobrek agrisi.saygilar

  Cevapla
 9. Sa der ki:

  Merhaba
  Ben 27 haftalık gebeyim. Yaklaşık 1hafta önce böbrek kanalimda taş nedeniyle oluşan tıkanıklık nedeni ile stend takıldı fakat böbrek bölgemde yaklaşık 2saatte bir 10_15 dk suren çok şiddetli ağrı hissediyorum hastaneden çıkarken ağrılarım bu şekilde degildi ve gün geçtikçe ağrı nöbetleri daha artarak devam ediyor. Bu ağrılar normal mi ayrıca taşın büyüklüğü yaklaşık 15mm ağrılar taştan mi yoksa stend nedeniyle mi oluyor. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 10. irfan der ki:

  merhabalar
  babama 4 ay öncesinde kapali amilyat oldu tas var dendi tas cikmadi tümor oldugu soylendi ama tumorde degilmis ne oldugunu anlamdiklari bir parca var diye soyluyor suanda 4.ye amilyat olcak.amilyattan sonra stendt takildi ve stendi hala cikarmadilar 4ay gecti doktor oyaliyor surekli bisey olmaz diye bir zarari varmidir.cevap verirseniz sevinirim

  Cevapla
 11. adnan der ki:

  merhaba.10 haziran 2017 günü sağ böbreğimde bulunan taş lazerle kırıdı.stent takıldı ve bu gün 5. gün.ama hala idrarım kanamalı geliyor ve sabahları 2-3 dakika kadar böbreğimde şiddetli ağrı oluyor.bunun nedeni ne olabilir ve normal mıdır?şimdiden teşekkürler.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir