İçeriğe atla

Böbreğe Takılan Stent Ağrı Yapar mı?

Böbreğe Takılan Stent Ağrı Yapar mı

Böbreğe stent takılma durumu genellikle böbrek ameliyatları sonrasında böbrek pelvisi ve mesane arasındaki idrar akımının kesintisiz devam etmesi amacı ile belli süreler dahilinde takılır. Tıbbi adı “Duble J Stent” olan bu böbrek telinin takılması ve sökülmesi arasındaki geçen sürede hastada bazı komplikasyonlar ve etkiler görülebilir.

Böbreğe Takılan Stent Yan Etkileri

Double j kateterler çoğunlukla güvenli olmalarına ve iyi tolere edilebilmelerine rağmen; zaman zaman ağrı, rahatsızlık hissi, üriner sistem enfeksiyonları, rekürren obstruksiyon, kateter enkrusitasyonu ve fragmantasyonu, perforasyon ve kateterin migrasyonu gibi komplikasyonları da vardır. Ayrıca, hayat kalitesi ve  üzerine olumsuz etkileri de bazı araştırmacılar tarafından vurgulanmıştır.

Yani böbreğe takılan stent ağrı yapar mı diye soranlar için cevabımız zaman zaman ağrı yapabileceğidir. Fakat bu ağrıların dereceleri ve sıklıkları doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir. Taburcu sırasında yada hastanede iken ağrınız olduğunda doktorunuza bildiriniz. Taburcu olurken ise bu konuda detaylı taburcu önerileri isteyiniz. Zaten doktorunuz ameliyat sonrası size bu konuda bilgi verecektir. Duble j stent ağrı yapar mı sorusunda harici sormak istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Diğer konumuz olan söz konusu stent nasıl çıkartılır aşağıda belirtilmiştir.

Böbrek Stenti İle İlgili Diğer Bilgiler

Böbrek stenti (j Uçlu Tüp)kıvrımlı ve boşluklu yapısı ile ucuna herhangi bir yabancı cisim gelse dahi idrar akımının kesilmemesini sağlayan bir tıbbi stentdir. Ayrıca bazı üreter darlıkları ameliyatlarında dar olan bölğenin iyileşmesi ve kapanmaması gibi amaçlarla da takılabilir. Sistoskopi yardımı ile takılan bu telin çıkartılma işlemi yine sistoskopi ve anestezi altında yapılmaktadır.

Söz konusu stentler gecicidir. sürekli kullanıma uygun değildir. Bazı silikonize özel duble j katater haricinde diğer tüm teller tedavinin tamamlanmasına istinaden çıkartılır. Söz konusu böbrek Stenti Ağrı Yapar mı konumuzda şu detayı da belirtmek isteriz ki bu stentler zamanla vücut ile uyum sağlayıp alışıldığında söz konusu rahatsızlık ve şikayetler son derece azalmaktadır.

Stentin bir ucu böbrekte ve diğer ucu mesanede olur. Bu uçlar, stentin hareketini engellemek için kıvrımlıdır. Söz konusu kıvrımlar mesanede ve böbrekte baskıya ve bu nedenle idrar var hissi, idrar yaparken yanma, acı gibi problemler olmasına neden olabilir. Genellikle geçici şikayetlerdir.

Bize Sorun!

Böbrek stenti, böbrek teli, böbrek taşı ameliyatlar ve diğer tüm üroloji konularında bizlere aklınıza takılan sorularınızı sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimi tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Böbreğe Takılan Stent Ağrı Yapar mı?” üzerine 33 yorum

 1. DenizEymen der ki:

  10 kasımda böbrek taşı kanalı tıkadığı ve hidronefroz olduğu için  acil ameliyata alındım.Double j katater takıldı ve 45 gün kaldı.Katater hafif sedasyonla çıkarıldı fakat sonrasında çok şiddetli ağrım ve kanamam oldu.İki gün sonrasında da taş düşürüyor gibi çok ağrılı şekilde doku parçaları düşürdüm.Şu an ağrım yok fakat kontrol amaçlı usg yaptırdım.Böbreğimin üst kısmında iki cm genişliğinde böbreğe bası etkisi olan bir hematom görüldü.Bu normalmi?

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   Usg detaylı bilgi vermeyecektir. Doktorunuz muhtemelen ekstra tetkik isteyebilir. Bu gibi durumlarda genellikle tomografi altında kontrol edildikten sonra karar verilir. Usg Sonucu ile karara varılması çok güç, Geçmiş olsun.

   Cevapla
 2. Esra der ki:

  Merhaba. 31 aralık 2016 günü sağ böbreğimin çıkış kanalında darlık olduğundan böbreğime silikonlu stent takıldı, aynı zamanda 14 haftalık hamileyim, doktorum stentin Doğumdan sonra çıkarılacağını söyledi. Yalnız o günden beri çok fazla ağrı çekiyorum, öncelikle idrar yolu yanmalarım vardı geçti fakat şimdi 10 dk dan fazla ayakta kalamıyorum:( doktorum normal olduğunu söyledi ama ben böyle çok fazla ağrıya dayanamıyorum.. yaşam kalitem iyice düştü sürekli yatmaktan ve sıcak su torbasıyla gezmekten yoruldum:( stent çıkarılsa hamileliğimin ileriki dönemlerinde her hangi bir problem Yaşar Mıyım ? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   Öncelikle idrar kanalı stentleri, her zaman belli seviyede rahatsızlık sebebidir. Hamileliğe zararı olup olmayacağı konusunda kadın doğum bölümünden bilgi alabilirsiniz. doktorunuz şikayetlerinizin normal olduğunu söylemiş fakat hamile olmanız sebebi işe şikayetleri daha fazla hissediyor olabilirsiniz. Kadın doğum doktoruna da danıışmanızı tavsiye ederim. geçmiş olsun.

   Cevapla
 3. Murat Akçay der ki:

  Böbrek stendi çıkarıldıktan sonra 5. Günüm hala idrarda yanma ve zaman zaman kanamalar oluşuyor. Bu normal midir

  Cevapla
 4. Bilge Adalı der ki:

  İyi günler… 29 Aralık 2011 de böbrek taşı ameliyatı oldum. Bir yıl sonra iki böbrekte de tekrarladı. Sağ böbrekte 23 mm, sol böbrek üreterinde 19 mm ve küçük başka taşlar var. Ağrılarım dayanılmaz. 27 şubatta iki böbreğime de double j stent takıldı. Soldan flexble ile sağdan ise URS ile ameliyat olacağım. Sorum şu… Stentler takıldıktan sonrada ağrılarım geçmedi üstelik şiddetli baskı hissi, tuvalet yaparken ağrı ve baskı, karnımda aşırı şişme var. Bel, karın ağrısı ve bulantıda … Bunlar Stentler yüzünden mi? Ayakta durmakta ve yürümekte zorluk çekiyorum. Taşların ağrısı fenaydı stent ağrısı da fenaymış…

  Cevapla
 5. C der ki:

  1 hafta oldu stent takali idrar yoluna sikismisti tas ve ondan 1 hafta oncede apindisit ameliyati oldum sag bel altimda bicak gibi ince bi sizi war bu agrilar normal mi yoksa doktoruma bas vurmalimiyim. 1 ay sonra doktoruma gelmemi solenmisti tekrar tas olma ihtimali war mi. Tas bu arada sag tARaftlaydi.

  Cevapla
 6. Cihan der ki:

  1 hafta oldu stent takali idrar yoluna sikismisti tas ve ondan 1 hafta oncede apindisit ameliyati oldum sag bel altimda bicak gibi ince bi sizi war bu agrilar normal mi yoksa doktoruma bas vurmalimiyim. 1 ay sonra doktoruma gelmemi solenmisti tekrar tas olma ihtimali war mi. Tas bu arada sag tARaftlaydi.

  Cevapla
 7. Ayhan der ki:

  Duble j nin verdigi

  Cevapla
 8. Sefa der ki:

  Selamlar bobrek kanalimda darlik vardi.stand takildi so rasi cikarildi.7-8 sene oldu arasira cok hafif agrim oluyor.soguklardan mi yoksa normalmi.haftada 1 yada 2 kez oluyor ama cik hafif bobrek agrisi.saygilar

  Cevapla
 9. Sa der ki:

  Merhaba
  Ben 27 haftalık gebeyim. Yaklaşık 1hafta önce böbrek kanalimda taş nedeniyle oluşan tıkanıklık nedeni ile stend takıldı fakat böbrek bölgemde yaklaşık 2saatte bir 10_15 dk suren çok şiddetli ağrı hissediyorum hastaneden çıkarken ağrılarım bu şekilde degildi ve gün geçtikçe ağrı nöbetleri daha artarak devam ediyor. Bu ağrılar normal mi ayrıca taşın büyüklüğü yaklaşık 15mm ağrılar taştan mi yoksa stend nedeniyle mi oluyor. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 10. irfan der ki:

  merhabalar
  babama 4 ay öncesinde kapali amilyat oldu tas var dendi tas cikmadi tümor oldugu soylendi ama tumorde degilmis ne oldugunu anlamdiklari bir parca var diye soyluyor suanda 4.ye amilyat olcak.amilyattan sonra stendt takildi ve stendi hala cikarmadilar 4ay gecti doktor oyaliyor surekli bisey olmaz diye bir zarari varmidir.cevap verirseniz sevinirim

  Cevapla
 11. adnan der ki:

  merhaba.10 haziran 2017 günü sağ böbreğimde bulunan taş lazerle kırıdı.stent takıldı ve bu gün 5. gün.ama hala idrarım kanamalı geliyor ve sabahları 2-3 dakika kadar böbreğimde şiddetli ağrı oluyor.bunun nedeni ne olabilir ve normal mıdır?şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 12. Merve der ki:

  Merhaba . ben 25 haftalık hamileyim 19 haziranda böbrek ağrısıyla üroloji doktoruna gittim çocuk baskı yaptığı için sağ bobregimin şiştiğini söyledi ve double j tipi stent takılması gerektiğini söyledi ve kadın dogumcuma danışıp onayladı bizde taktirdik ve şuan o günden beri hem böbrek ağrım hem karin ağrım fazla ve her idrara çıkışımda kanamam oluşuyor ve idrara çıkarken sizim ağrım oluyor sizce ne yapmalıyım bu geçici birşey mi yardımcı olursanız sevinirim .

  Cevapla
  • Özlem der ki:

   Merve hanım şu an anlattıgınız şeyi yaşıyorum nasıl gecti bu ağrılar , stend takıldı banada hiç konforlu değil ne yapacağımı bilmiyorum 😒

   Cevapla
 13. Mihrap der ki:

  13 temmuz perşembe günü kapalı böbrek taşı ameliyat oldum kanaldakini aldılar fakat bobrekte de varmış düşmesi için stent tatkılar ve ağrısı çok arkadaşlar mecbur kalmadığınız sürece taktirmayin idrar da kanamam da oluyor şimdi ki aklım olsaydı taktirmazdım.

  Cevapla
 14. Memet der ki:

  S.A 27 temmuz da yani dün sağ üretenimden kapalı yolla idrar yolundan girip taş kırılmış ve alınmıştır.sonrasında oraya stent takılmış yanlız ilaç kullanmama rağmen stent ağrım aşırı derece de fazla ve dayanılmaz bunu ağrının nasıl önüne geçebilirim lütfen bana yardımcı olun.bide stent i 2 hafta sonra doktor muayenehanesinde hemen alabileceğini söylüyo bu işlem o kadar basit mi bunuda cevaplarsınız sevinirim

  Cevapla
  • Serpil ozluk der ki:

   Doktorun anlattıgı gibi basit olmuyo yine anestezi yapıyor bildiğiniz sten nasıl takıldıysa öyle çıkarıyorlar.Belden anestezi hiç iyi degil sonrasında uzun sürede bel ağrısı oluyo.Stent i çıkardılar 3.gün yatıp kalkmakta bazen yürümekte zorlanıyorum.Ayrıca midem şişkinlik yapıncada böbreğime bası yapıp ağrı yapıyo

   Cevapla
 15. Mustafa der ki:

  24 temmuzda sag bobrekte 0.5 mm. Tas vardi ve lazerle kapali ameliyat oldum. Bobrege stend takildi. Bu gun yani 08 agustosta fazla acidan dolayi stendi cikardilar. Stent ciktogonda rahattim ama hala sanci var. Sanci gece basladi. Su size yazarkwn bile sanci yapiyor. Normalmi??

  Cevapla
 16. Ahmet çoban der ki:

  Merhabalar ben iki ay önce kapalı böbrek ameliyatı oldum stent takıldı ve üç hafta sonra çıkarıldı ve şu an 1 buçuk ay geçti hala bazen ağrıyor stent in olduğu bölge bu normal mi tşk

  Cevapla
 17. Mesut der ki:

  Böbrekte daralma oldugu için stent takıldı ameliyatımdan 24 saat geçti ara ara ağrı oluyor ve her idrar da kanama oluyor
  Normal midir?

  Cevapla
 18. Cihan der ki:

  14 Eylül 2017 tarihinde sağ üriterdeki 1 cm ve sağ böbrekteki 0.8 cm ebatlarındaki taşların lazerle (RIRS) kırılması için ameliyat oldum. Aynı gün akşam taburcu edildim ve hastane sürecinin aksine sürekli ağrılarım oluşuyor. Günde 2-3 kez ağrı kesici almam söylendiği halde günde 5-6 kez ağrı kesici almadan durabilmemin mümkün olmadığı ağrı ve sancı nöbetleri yaşıyorum. Ameliyatta takılan J-Stentin 14 gün sonra çıkarılacağı söylendi. Bilmek istediğim noktalar şu ki; takılan stenti çıkarılmasından sonra yine aynı/benzer ağrı ve sancı nöbetleri yaşayacak mıyım ayrıca ağrıları kesmek için günde 5-6 kez ağrı kesici kullanmamın bana getireceği ilave olumsuzluklar olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 19. Hatice nuran baysal der ki:

  24 agustosta lazerle mesaneden girilerek taslarim kirildi.iki cm ustunde sag böbrekteydi.doktorum stent taktigini soyledi.13 eylulde kontrole gittim.röntgen cekildi taslarin tamaminin dökulmedigini daha fazla su icmemi amuda kalkar gibi bir yerden bas aşagi sarkmami ve bobrek üzerine masaj yapar gibi vurmami söyledi.bunlari yapabildigim kadar yapiyorum.stentten dolayi biraz arasira sizlama oluyor fakat kalan taslardan fazlaca dökulmüyor.5 ekimde tekrar rontgen çekilip bakilacak.hala dokulmezse stent nekadar kalir acaba.stent cikarilirsa kalan taslar tikaniklik yaparmi.böbrege ziyan verirmi.cevaplarsaniz sevinirim.

  Cevapla
 20. Merve der ki:

  Sol böbreğim de upj darlık sebebiyle açık ameliyat oldum 3 haftadır hastanedeyim böbreğe diren takıldı oradan sıvı geliyor doktorun dediğine göre idrar kesilince diren alınacakmış ve sonda da takılı aynı zamanda ne kadar sürede iyileşme gösterir bu hastalığı yaşayan var mı bilgi verirseniz memnun olurum

  Cevapla
 21. Merve der ki:

  Dün yorum yapmıştım yorumum gözükmüyor cevap da gelmedi

  Cevapla
 22. Zeynep der ki:

  Anneme böbrek genişlemesi olduğun için 19 ekimde stent takıldı 3 ay kalcağı söylendi ocak 19 alınacak denildi ama bu aralar aşırı yanma ve stent takılıyo sanki canı yanıyo oturamıyo normalmidir

  Cevapla
 23. Emine der ki:

  Hayirli akşamlar ben 28 haftalik hamileyken stent takıldı bobregime simdi 34 haftalik oldum ve bugunden beri rahmimde bir sanci ve baski agri var ayaga kalkıp yuruyemiyorum acaba stentle alakali olabilir mi???😣😣😣😣😢😢😢

  Cevapla
 24. Haci der ki:

  Sol böbregimde odem olusmus tasdan dolayi stent takildi tas hala duruyor kirilmdi iki hafta oldu stent takilali idrar sikayetlerim cokaldi yanma agri devamli idrar hissi eve kapandim disariyeda cikamiyorum sikayetlerim stentden dolayimidir

  Cevapla
 25. Bebekannsi der ki:

  21 aralıkta 15 aylık bebeğim üriterde taş sebebiyle ameliyat oldu. İdrar kanalına stent takıldı. 2. Kez ameliyat olacağından stent halen içinde. İlk günlerde idrarında kanama vardı ancak sonra geçmişti. 3 gündür yine idrarı kanlı ve geceleri ağlayarak uyanıyor,doktoru arayıp sorduğumda önemli değil dedi ancak söylemi içime sinmedi. Ultrasonla bakılmalı mı? Sizce biran önce doktora gitmeli miyiz?

  Cevapla
 26. Gökhan der ki:

  Merhaba, 6 aralık 2017 de sag bobregime stent takildi su an fazla siddetli agrim olmamasina ragmen arada bir oluyor ve yogun sekilde kanama oluyor. Bu durum normal midir ?

  Cevapla
 27. Ali tanrıbilir der ki:

  Merhaba yarın stent çıkaracaklar çıkarılırken acı falan oluyor mu veya çıkarıldıktan sonra neler oluyor? Bir de ameliyatla mı çıkaracaklar

  Cevapla
 28. Bahar der ki:

  3 ayda değişmesi gereken stent 6 ay cikarilmazsa nasil zarar verebilir???Acil cevap lütfen😢

  Cevapla
 29. Banu der ki:

  23 ocakta sol up darlik ameliyatı oldum. Stent takıldı ve altı hafta sonra alınacağı soylendi. Stentle ilgili hiçbir sikayetim yoktu ameliyat bölgesindeki ağrı bile geciyorken tam bir hafta sonra tuvalette stentin bir kısmının dışa çıktığını farkettim. Doktoruma telefonla ulastiginizda geri takilamayacagini tamaminin çıkarılmasını söyledi. Cikarildiktan 1-2 saat sonra sol bobrek ve ureter bölgesinde ağrı yasamaya başladı. Daha önce bu bölgede hiç ağrı yasamamistim neden olabilir

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir