İçeriğe atla

Böbreğe Takılan Stent Nasıl Çıkartılır?

Böbreğe Takılan Stent Nasıl Çıkartılır?

Böbreğe Takılan Stent, Yani İki Ucu J Tüp, tıbbi olarak duble j stent olarak bilinir. Bu stent, genellikle böbrek ameliyatları (Böbrek Taşı, Up Darlık vb.) Ameliyardan sonra böbrek ile mesane arasına yerleştirilir. Amacı; böbrekler tarafından süzülen atık idrarın, böbrek içerisinden sorunsuzca mesaneye kadar ulaşmasını sağlamaktır. Amacını yerine getirip iyileşme tam olarak sağlandıktan sonra söz konusu böbrek teli çıkartılır. Bu çıkartma işlemi nasıl yapılır tüm detayları ile aşağıdadır.

Duble J Stent Çıkartma İşlemi

Duble J Stent Nasıl Çıkartılır diye soranlar için adım adım tüm işlemleri listeledik, aşağıda sırası ile verilmiştir.

 • İlk önce hasta operasyona hazırlanır. Risk ve komplikasyonları hastaya bildiririlir ve onam formu hasta tarafından doldurularak imzalanır.
 • Sonrasında hasta, doktorun tercihine ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak genel yada lokal anestezi ile hissizleştirilir.
 • Özel optik cihazlar, aydınlatma ışığı ve kamera olan bir tıbbi görüntüleme aleti olan sistoskopi ile mesaneye kadar ulaşılır. Üretral Stent Nasıl Çıkartılır Sorunuza Cevap olan cerrahi süreç Bu aşamadan sonra başlamaktadır
 • Mesaneden klavuz tel aracılığı ile böbrek içerisine kadar söz konusu optik cihazlarla ilerlenir.
 • Böbreğe ulaştıktan sonra söz konusu duble j kataterin iki ucu kıvrılmış bir haldedir. Bunun sebebi böbreğe sabitlenmiş olmasıdır. Söz konusu telin sabitlenmesi için yapılan işlemler düzeltilir ve stent böbrekten çekilir.
 • Sonrasında mesaneye alınan duble j stenti idrar yapılan delikten tekrar dışarı çekilir.
 • Söz konusu operasyonda hiçbir ameliyat kesisi olmaz.
 • Takribi olarak 30-40 dk gibi bir sürede tamamlanır.
 • Hasta öneriler ve reçeteler verilerek genellikle aynı gün, bazı durumlarda da bir gün sonra taburcu edilir. Bazı hastalarda sağlık durumu, hastalık şekli boyutu gibi etmenlere bağlı olarak bu süre değişebilir.
 • Yukarıda yazan bilgiler genel olarak uygulanır fakat bazı özel durumlar yada farklı metodlar doktorun gerekli görmesi durumunda uygulanabilir. Bu durumlardan bazıları, kalıcı stent (Yumuşak ve elastik) vb durumlar gelişebilir.

Genellikle hasta konforu için düşünülmüş ve iyileşme sürecinde yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek için takılan bu böbrek teli, bazı durumlarda ağrılara, kanamalara ve diğer komplikasyon ve yan etkilere neden olabilmektedir. Bu konuda detaylı olarak bilgi edinmek ister iseniz Stent Ağrı Yaparmı konumuza bakınız.

Bize Sorun!

Böbrek Teli Nasıl Çıkartılır, Böbrek teli stentler ve ameliyatlar ile ilgili sorularınıza ek olarak böbrek taşı, kum, kist yemezlik gibi tüm üroloji konularında aklınıza takılan sorularınız var ise cevaplıyoruz. Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorduğunuz sorulara editörlerimiz aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Böbreğe Takılan Stent Nasıl Çıkartılır?” üzerine 14 yorum

 1. Hemsire der ki:

  Stent börek  taşı kırmadan hemen sonra mı takilir

  Cevapla
  • Sevval der ki:

   Evet o sirada

   Cevapla
 2. Benim taslarimi almadilar ama sitend taktilar nicin der ki:

  Yardimci oun vilgilendirin

  Cevapla
 3. Burhan ergün der ki:

  Sayın hocam dj stent çıkarma işlemi
  Bir normal amaliyatı narkozumu
  Yoksa sadece uyuşturucu yorumu
  Sonra takılıyormu ve aynı gün
  Taburcumu

  Cevapla
 4. Yasin Başaran der ki:

  Merhabalar, babam mesanedeki 1,5 cm büyüklüğünde kitlenin çıkarılması için ameliyat oldu. Ameliyatta stent takılması da uygun görülmüş ve 3 hafta sonra alınacakmış. Kalp ve damar rahatsızlığı yaşıyor olduğu için Dispril kullanıyor. Ameliyat öncesi ilacı kestik . Şimdi içmesinde bi sakınca olur mu? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 5. Osman uçar der ki:

  Benim böbregimdeki taş kırılmadı stend taktılar 15 gün sonra aşırı kanama ve ağrı başladı bu normal mi. 2: Ben normal dönemde de su içmemle hemen tuvalet ihtiyacı duyuyorum sanki vücutta hiç su beklemeden dışarı atılıyor normal bir insanda su emilimi yada bekleme süresi nedir

  Cevapla
 6. Kazım Gür der ki:

  Hocam ben bobrekte tas vardi lazer tedavisiyle kirdilar ve o stenti cikarirken uyusturma veya narkoz oluyomu aciyormu lutfen yardimci olun

  Cevapla
  • Sezer der ki:

   Hocam stendi 1 saat once aldirdım.15 gün olmuştu.Stendi kucuk krem uyusturucu ile idrar kanalindan girip cekip aldilar .Işlem tam 1 dakika sürdü.Sadece korkun varsa kasma kendini ufacık bi acı oluyor oda sonda cekilirken olan acıya denk ama anlık .lakin 15 gün boyunca kan gelir normaldır yanj stend takılma ve kalma süresinde testislerinde yahutta kasığindan sanci olursa voltaren 75 mg öneririm.hap icemoyosan iğne olarak diplomac…

   Cevapla
   • Sezer der ki:

    Tabi bende ki stend Double J isimli plastık yapılı bobrekten mesaneye kadardı .

    Cevapla
    • Yiğit der ki:

     Abi kolaymı işlem banada yapilacakta korkuyorum

     Cevapla
     • Yiğit der ki:

      Bide abi sen lokal mi genel mi aldin

 7. Süleyman der ki:

  Bu söylediğiniz doğrumu yukarıda anestezi felan yazıyır çok korkuyorum

  Cevapla
  • Osman der ki:

   Bende sabah çektiricem 2 aydır takılı bakalım nasıl olucak sonucu paylaşıcam sizlerle

   Cevapla
 8. Yiğit der ki:

  İnşallah kolaydır

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir