İçeriğe atla

Böbreğin Darbe Alması, Böbrek Zedelenmesi ve Yırtılması

Her organda olduğu gibi böbreklerde de tramva olasıklıkları bulunmaktadır. Böbreklerin üst kısmı kaburgaların koruması altında iken alt kısmı boşlukta kalıyor diyebiliriz. Bu sebeple dışarıdan böbreğe darbe, böbreğe tekme alınması, düşmeler veya sert cisimlerle alınan darbeler sonucu böbrekte çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Böbreğe alınan darbeler ve zedelenmeler ile oldukça nadir görülen böbrek damarlarının yırtılması ile ilgili olarak bilgileri bu konumuzda bulabilir siniz.

Böbreğe Alınan Darbe

Genellikle üst üriner sisteme dahil olan böbreklerde daha az darbeye bağlı hasarlar görülür. Genellikle en sık ve en hassas olan bölgeler mesane ve dış idrar yolları yani üretra kanalıdır. Bu kanallara darbeler alınması idrar kanalının kopmasına, karın alt kısmından alınan şiddetli darbeler ise mesane yaralanmalarına sıklıkla neden olur. Böbrek zedelenmesi ise nadir olarak görülür ve genellikle trafik kazaları gibi ciddi darbelerde ortaya çıkar.

Böbrekler, Ciddi darbeler alındığı taktirde ezilmelere neden olabilir. Bu gibi darbeler genellikle ciddi tramvalarda ortaya çıkar. Böbreğe tekme yemek, yada yere yan kısmınızın üstüne düşme durumlarında böbreklerin hasar alması son derece nadir olarak görülür fakat ihtimal dahilindedir. En sık görülen böbrek zedelenmesi trafik kazalarında sıklıkla görülür. Bu gibi durumlarda böbrek atar ve toplar damarı ve böbrek içi kılcal damarda yırtılmalar meydana gelebilmektedir.

Bu darbeler sonucunda alınan hasarlara bağlı olarak acil şekilde müdahale edilmesi gerekebilir. Genellikle hasta kendinde ise şiddetli yan ağrısı, baş dönmesi kusma gibi şikayetler görülebilmektedir. Yapılması gereken böbreğe alınan darbe var ise (kaza, kavga – dövüş, tekme, yumruk vs) kendinizi iyi hissetmiyor ve ağrınız var ise vakit kaybetmeden bir acil servise giderek gerekli test ve tetkikleri yaptırmanız olacaktır. Unutulmamalıdır ki Böbreğe yumruk tekme yada çeşitli darbeler alınması ciddi komplikasyonlara sebep olabilir

Böbrek Damarları Yırtılması

Hiçbir darbe olmadan da bazı böbrek yırtılması görülebilen vakalar bulunabilir. Bunlar oldukça nadir görülen durumlardır. Hastada bilinmeyen nedenlerden ötürü böbrek damarlarında yırtılma meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda yırtılmaya eşlik eden şiddetli ağrılar da olabilmektedir. Genellikle sorun olan bölge (sağ böbrek yada sol böbrek) ağrının merkezi konumundadır fakat birçok yere ağrı yayılabilir ve kaynağı olarak sizi yanıltabilir. Bu gibi durumlarda da vakit kaybetmeden acil servise gidilmelidir. Aksi halde genellikle geç kalınma durumlarında böbreğin kaybı ile sonuçlanmaktadır.

Bize Sorun!

Böbreğime darbe aldım gibi endişeleriniz varsa öncelikle doktora gitmenizi öneririz. Harici olarak sormak istedikleriniz var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıda bulunan yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere ulaştırabilir. Sorulan sorular için editörler günlük olarak cevap vermektedir.

Böbreğin Darbe Alması, Böbrek Zedelenmesi ve Yırtılması” üzerine 11 yorum

 1. Kaya sarar der ki:

  Merhaba 6 aylık bebeğimin pijamasını giydirilen pijamayı elimle gerdirip bebeğin beline doğru çekerken pijama elimden çıktı ve oğlumun sol yanına çarptı. Lastik çok sertti. Acaba oğlumun böbreğine filan darbe olunca sorun olmuş mudur? İyi günler.

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   Normal bir insanda sorun olmayacak bir darbe, fakat iş bir çocuk olduğunda bir çocuk doktoruna sormanız çok daha sağlıklı olacaktır. Geçmiş olsun

   Cevapla
 2. Kara Şimşek der ki:

  Bönreğimi sivri uçlu sıaya çarptım ufak bir ince kırmızı çizgi belirdi 1 gün geçti üzerinden kırmızı çizgi kayboldu ama dokununca ağrıyor ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   İçinizin rahat etmesi adına bir üroloji servisine giderek ufak ve hızlı bir check-up yaptırmanızı tavsiye ederim. Ağrı sızı idrarda kan yada idrar renginde koyulaşma (Koyu Sarı , Kahverengi ve Köpüklü İdrar) var ise acilen bir doktora başvurunuz.

   Cevapla
 3. Sema özcan der ki:

  Merhaba kızım 1.5 sene önce böbrek ameliyatı oldu.2 gün önce beline böbrek kısmına darbe aldı okulda ve sürekli karnım ağrıyo belim acıyo diye şikayetlerimiz var acaba bir sorun olmuşmudur lütfen acil cvp bekliyorum

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   en yakın zamanda doktora başvurmanızda fayda var buradan birşey demek mümkün değil Fakat aksatmamanızı öneririm

   Cevapla
 4. Yakuphan der ki:

  Maç yaparken savunmadaydim ilk olarak karnuma sonra sag tarafıma sut geldi şutlar sertti.başta nefes alirken daraldim sonra normale dondum maça devam ettim bi kac gun sonra sağ tarafimda bi agri oldu aynı gün banyo yapio dışarı ciktim sonra halıda oturdum(yerde) sizce ne yapmalıyim

  Cevapla
 5. Harun der ki:

  bende hafif bi darbe aldım böbregimin alt bitiş kısmı agrıyodu acile gittim önemli bişe çıkmadı ama elimle elledigmde hafif çökük gibi hissediyorum bu kendini zamanla toplar mı .

  Cevapla
 6. Aycan der ki:

  Merhaba ben 21 ekimde ameliyat oldum sol böbreğim alındı dikişlerim hala duruyor. Ve 2 gün önce kavgada darbe aldım karnıma orda o anda bayılmışım doktora gitmedim bi sorun oluşmuşmudur acaba.

  Cevapla
 7. Eren der ki:

  Arkadasım sol yan tarafımda kaburganın bitis ve popomun arasında kalan yere yumruk atti ilk başta nefesim kesildi sonra 2-3 dkka gecti duzledi daha sonra 2 gun gecti egilince felan agriyor sadece her hangibi bi baş donmesi mide bulantisi yok morluk kızarıklakta yok sadece dedim gibi egilince gerinince felan agriyor

  Cevapla
 8. Neslihan der ki:

  Tansiyonumun düşmesi sonucu yere düştüm ve arkamdaki sandalyeye belim ve böbreğimi sert bir sekilde vurdum. O kısımda morarma oldu cok agrı ve kasılmalarım oldu acilde sadece röntgen çektiler. Böbreğim ile ilgili bir tetkik yapmadılar. Hala böbregim ve belimde agri var acaba böbreğim zarar görmüş olabilirmi? Teşekkürler

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir