Böbrek Ağrıları Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

12.10.2017
438

Toplumumuzda yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biri de böbrek ağrıları rahatsızlığıdır. Bazı belirtiler şeklinde kendini gösteren böbrek ağrıları ayrıca etkilerini göstermesi ile birlikte ve gün içerisinde sıklıkla meydana gelmesi durumunda iş ve sosyal aktiviteleri de ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Tedavisinin bulunabildiği sağlık sorunlarından olan böbrek ağrıları günümüzde en fazla orta yaş ve ileri yaş grubundaki bireylerde görülmektedir. Peki böbrek ağrıları nedenleri ve belirtileri nelerdir dilerseniz birçok bireyler tarafından merak edilen ve hakkında bilgiler alınmak istenen bu sorularımızın cevaplarını iç hastalıkları uzmanlarından derlemiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak böbrek ağrılarının nedenlerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Böbrek Ağrıları Neden Olur?

Böbrek ağrılarının meydana gelmesinde birçok etkenler önemli roller alabilmektedir. Bu etkenler ise şunlardır;

 • İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlar
 • Böbreklerde meydana gelen enfeksiyonlar
 • Böbreklerde oluşan taş ve kumlar
 • Polikistik böbrek hastalığı
 • At nalı böbrek rahatsızlığı
 • Böbreklerin üşütülmesi
 • Önceki dönemlerde geçirilen böbrek ameliyatları gibi faktörler böbrek ağrılarının meydana gelmesinde etkin rol alabilmektedirler.

Diğer Nedenleri Nelerdir?

Böbrek ağrılarının ana nedenlerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de diğer nedenlerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Böbrek ağrılarının diğer nedenleri ise şunlardır;

 • Böbreklerde kanama
 • Böbreklerde büyüme
 • Böbrek kanseri hastalığı gibi diğer etkenler ise böbrek ağrılarının diğer sebepleri olarak kabul görmektedir.

Böbrek Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek ağrılarının bazı belirtileri de bulunmaktadır. Dolaysıyla uzmanlar böbrek ağrılarının bazı durumlarda belirtilerini hemen gösterebildiği gibi bazı durumlarda ise belirtileri bir müddet sonrasında gösterebildiğinin altını çizmektedirler. Böbrek ağrılarının belirtileri ise şunlardır;

 • Böbreklerin yer aldığı bölgenin tek tarafında veya her iki tarafında da ağrı hissedilmesi
 • Bel hizasına doğru yayılan ağrılar
 • Hafif veya sancılık ağrılar
 • Ağrıların bazen böbreklerin orta kısmında veya hatta kasıklara doğru ilerlemesi gibi belirtiler böbrek ağrılarının en belirgin belirtileridir.

Böbrek Ağrıları Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Böbrek ağrılarının tedavisinden öncesinde hangi faktörlere bağlı meydana gelebildiğinin teşhisi açısından tam teşhis sürecinden geçirilmesi gerekmektedir. Dolaysıyla bu anlamda böbrek ağrılarının tedavisinde çok yönlü tedavi seçeneklerine başvurulabilmektedir. Örneğin böbreklerde oluşan taş veya kumlardan kaynaklı oluşan böbrek ağrılarının tedavisinde genellikle cerrahi müdahale uygulamasına başvurulurken daha hafif sebeplerden ötürü oluşan böbrek ağrılarının giderilmesinde ilaç tedavisine başvurulabilmektedir.

Böbrek ağrılarının tedavisi hakkında da sizlere gerekli bilgiler sunduktan sonra böbrek ağrıları nedenleri ve belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi sizlere sağlıklı günler dileğinde bulunarak burada tamamlamaktayız. Böbrek ağrılarının sıklıkla tekrar etmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte fayda görmekteyiz.

YORUMLAR
 1. Kenan dedi ki:

  Merhaba hocam ben onbeş gün önce tahlil yaptırdım hiç bir şey yoktu temiz çıktı bugün kan tahlili yaptırdım üre asit 8.0-kreatinin 1..
  4 çıktı böbreklerin de tehlikeli bir şey varmı karaciğerinde kist vardı onu aldirmadim o yapmış olabilirim sigara kullanıyorum 57 yaşındayım birde köyden inek sütü getiriyorum yoğurt. mayaliyoruz ve çok yiyorum zararı olur mu günde 2’5 litre su içiyorum neden oldu anlamadım lütfen beni aydinlatirsan çok memnun olurum. İyi aksamlar