Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

26.11.2016
606
Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

32Böbrek, konumu gereği ağrıdığı zaman vücudun diğer bölümlerinin ağrıları ile karıştırılmaya oldukça müsait bir organdır. Daha önce hiç böbrek sorunu yada böbrek taşı gibi sorunlar yaşamayan kişiler böbrek ağrısını kolay kolay ayırt edemezler. Genelde bel ağrısı kasık ağrısı yada karın ağrısı ile sıklıkla karıştırılır.

Böbrek ağrısı belirtileri şiddetli, kolay anlaşılabilecek tarz belirtiler olup en belirgin bulgularo aşağıda listelenmiştir. Her bir başlık için detaylı açıklamaları okumak isterseniz listenin altında bulabilirsiniz.

Böbrek Ağrısının Belirtileri

  • Bel Kısmının 4-5 Santim üstünde ağrı (bazen sağda bazen solda ağrı olabilir)
  • Sırt kısmının boyundan bir karış aşağı bölğesinde ağrı
  • Kasık Kısmında (Erkeklerde Testis Ağrısı Şeklinde Olabilir) Ağrı yada Çekme Hissi
  • Midenin Alt kısmında çekme hissi ağrı, acı
  • Bel ağrısına eşlik eden mide bulantısı, kusma,
  • Bel ağrısı ile beraber mide ağrısı görülmesi
  • İdrar Yaparken Yanma Acı yada Ağrı
  • İdrar Renginde Koyulaşma, 
  • İdrardan Kan Gelmesi

Yukarıda Yazan belirtilerden biri yada birkaçı aynı anda meydana geliyor ise sorun böbreklerinizden kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir acil servise giderek kan ve idrar tahlili yaptırmanız önemlidir.

Kan tahlili ile kan değerleriniz ölçülür ve böbreklerin görevini tam olarak yerine getirip getirmediğine bakılır. İdrar tahlili ile idrar bileşenlerinize bakılır.

Sırası ile röntgen yada ultrason ile böbrekleriniz görüntülenerek tedavi yöntemi belirlenir. Bazen daha ileri tetkik yöntemleri gerekebilir. Örnek vermek gerekir ise  sintigrafi, tomografi, İvp gibi tetkikler ile böbrek fonksiyon ve durumu belirlenir.

Böbrek Ağrısı İhmale Gelmez!

Böbrek ağrısı ciddi sorunların habercisi olabilmektedir. Özellikle böbrek ağrısına eşlik eden idrarda kanama, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, tansiyon yükselmesi gibi etkiler görüldüğü zaman hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Size Benim sürekli uyguladığım bir yöntemden de bahsedeyim. Özellikle başınız ağrıdığı zaman tansiyonunuzu ölçün. Çünkü tansiyonu kalp değil böbrekler ayarlamaktadır. Baş ağrınız var ise tansiyonunuz yüksek çıkabilir ve bu durum böbrekte bazı işlerin yolunda gitmediğini gösterebilir.

Ülkemizde organ yetmezliklerinin bir numaralı sebebi ihmal, geç teşhis edilme ve hastaların durumun ciddiyetini yeteri kadar anlamamasından kaynaklandığı unutmayın. Böbrek ağrınız geçse dahi neden ağrıdığının öğrenilmesi açısından yine de doktora gidin.

Bize sorun!

3Böbrek taşı, böbrek sağlığı , ameliyatlar, genel böbreklerin ağrısı ile alakalı sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editöerlerimiz sorularınıza aybnı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.