Böbrek Ağrısı Evde Nasıl Geçer

10.01.2019
2.086

Böbrek ağrısına evde çözüm yöntemleri birçok böbrek rahatsızlığı geçiren kimse tarafından aranmaktadır. Böbrek vücudun boşaltım sisteminin ana unsurudur. Temel görevi kandaki atık maddeleri süzerek kanı temizlemek olan böbreğin, diğer görevi de vücuttaki bazı element, madde ve mineraller ile suyun dengede tutulmasını sağlamaktadır.

Böbrek üstü bezleri ve böbrekte üretilen hormonlar da duygu ve psikolojimizi oldukça etkilemektedir. Bu hormonlardan biri olan renin hormonuyla tansiyonu dengeler. Ayrıca D vitamininin kullanımına da bu hormon aracılık etmektedir. Bunlar gibi birçok faydası olan böbreklerimizin sağlıklı olması da çok önemlidir.

Böbreğin görevini yapmaması durumunda vücutta büyük hasarlar meydana gelir. Böbrek ağrıları; böbrek taşları, böbrek kumu oluşumlarından meydana gelebileceği gibi böbrekte hasar oluşmasından da meydana gelebilir. Bazen de böbrek ağrısı üşütme sebebiyle olabilmektedir.

Böbrek Ağrılarının Tedavileri Nasıldır?

Böbrek rahatsızlıkları için hangi doktora gitmeliyiz diye soranlar için ‘Nefroloji’ bölümüne, idrar yollarıyla ilgili rahatsızlıklar için de ‘Üroloji’ bölümüne gitmeleri önerilir.

Böbrek taşı ve böbrek kumlarından kaynaklanan ağrıların tıbbi yöntemlerle tedavilerinden daha çok alternatif yöntemler daha çok meşhur olmuş ve daha çok uygulanmaktadır. Tıbbı yöntemler arasında lazer tedavisi, ses dalgası yöntemiyle taş kırma ve ameliyat yöntemleri kullanılmaktadır.

Alternatif yöntemler ise; Türkiye’de çokça bulunan şifalı içme suları ile flüorür, sodyum gibi maddelerce zengin kaplıcalar ve şifalı bitkilerden oluşan kürlerdir.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek ağrısına evde çözüm yöntemleri arasında birçok bitkisel kürler vardır ve bunlar düzenli uygulandıklarında etkili olabilmektedir. Ancak bu yöntemleri uygulamadan önce doktorlara danışmakta fayda olabilir. Çünkü bazı bitkilerin yanlış bir şekilde kullanılmasıyla yan etkiler meydana gelebilir.

Böbrekleriyle ilgili rahatsızlıklar yaşayanlara bol su tüketilmesi söylenir. Çünkü böbreğin sağlıklı ve düzenli çalışması için gereken yakıt sudur. Böbrek rahatsızlıklarının en önemli nedenlerinden biri de yakıtının azalmasıdır, yani ihtiyacı olan suyun az miktarda gelmesidir. Normal sağlıklı böbrekleri olan bir insanın günlük en az 2 litre yani 8-10 bardak su içmesi gerekmektedir.

Limonda bulunan asetik asidin özellikle böbreklerde oluşan taşların parçalanmasında yardımcı olduğu bilinmektedir. Limon ile böbrek taşlarından kurtulmak için, taze limon suyu sade, suda karıştırılarak ya da zeytinyağı ile karıştırılarak tüketilebilir.

Kereviz suyu ile vücuttaki toksinlerin atılması sağlanarak böbrek ağrısı şikayetinden kurtuluş sağlanabilir.

Böbrek Ağrıları İçin Evde Hazırlanabilecek Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Böbrek ağrısına bitkisel çay yöntemiyle de son verilebilmektedir. Bunlardan biri olan ısırgan otuyla hazırlanan bitkisel çayla, ısırgan otunun idrar söktürücü etkisiyle böbreklerin normale dönmesine yardımcı olarak ağrılardan kurtulmak mümkündür.

Geleneksel tedavi yöntemlerinden bir diğeri de mısır püskülü çayıdır. Bir çorba kaşığı mısır püskülünün 2 bardak suyla demlenerek ağrı geçene kadar günde en fazla 3 bardak içilmesi şeklinde tüketilebilmektedir. Mısır püskülü çayı özellikle enfeksiyona bağlı böbrek ağrılarında etkili olduğu söylenmiştir.

Yakın zamanlarda keşfedilen diğer bir bitkisel yöntemde ‘Gilaburu’ bitkisiyle yapılan kürdür. Bu bitkinin meyvesinin özellikle böbrek taşlarını kimyasal tepkimeye girerek erittiği bilinmektedir. Gilaburu meyvelerinin ezilip suyu çıkarılır ve suyla karıştırılarak içilir ya da demlenerek de içilebilir.

Böbrek Ağrısı Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Böbrek ağrıları kalıtsal olabileceği gibi, hayat içerisindeki birtakım alışkanlıklar, bazı hastalıklar ve ilaç kullanımlarından, susuz kalmaktan ya da üşütmekten kaynaklanabilmektedir.

En çok idrar yolu enfeksiyonları nedeniyle böbrek ağrıları şikâyeti yapılmaktadır. Enfeksiyon yapan bölgedeki mikroplardan bazılarının böbreklere ulaşması sebebiyle, enfeksiyonun kanalda tıkanıklık yapmasından kaynaklı, ya da enfeksiyonlu bölgeden geçemeyen ve burada biriken kalsiyum tuzlarının sertleşip taşlaşması nedeniyle böbrek ağrıları görülebilmektedir.

Böbrek yetmezliği, böbrek kanseri, uzun saatler susuz kalma, çok fazla soğuğa maruz kalma nedeniyle üşütme nedenleriyle olabilmektedir.

Böbrek ağrısı belirtileri ise;

  • İdrarın azalması,
  • İdrar yaparken acı ve yanma hissetme,
  • İdrarda bulanıklık ve koyu sarı renk,
  • Sancı,
  • İdrara sık çıkma,
  • İdrarda aşırı kötü koku,
  • Karın, kasık ve genital bölgelerde ağrı gibi ve daha birçok şekilde belirtiler gösterebilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.