Böbrek Ağrısı Mide Bulantısı Yapar Mı? Belirtileri ve Etkileri

Böbrek Ağrısı Mide Bulantısı

Böbreklerde başta taş sorunu olmak üzere ortaya çıkan problemler, hastaların bel, sırt ve karın bölgesinde ağrıya neden olur. Ağrı ile birlikte kusma şikâyetlerinin olması da böbrek problemlerinin bir belirtisi olabilir. Özellikle de böbrek taşı, şiddetli ağrılara neden olmasının yanında mide bulantısına da neden olur.

Böbrek taşları kalsiyum, oksalar ve ürik asit gibi maddelerin idrarda bol miktarda birikmesi sonucunda oluşur. İdrarda bol miktarda bulunan bu maddeler, kristalleşerek ve küme haline gelerek böbreklere çökererek böbrek taşlarına neden olurlar. Böbrek taşlarının oluşması ile de bel ve sırt bölgelerinde şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar, böbrek taşlarının en yaygın ve en belirgin belirtileridir. Son derece şiddetli olan bu ağrılar ve taş düşürme sırasında çıkan ağrılar, mide bulantısına ve kusmalara neden olabilmektedir.

Böbreklerimiz, vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmakla görevli olan bir denge mekanizması olarak bel ve iki omurga arasında yer alan organlardır. Böbrek taşının meydana gelmesi ve bunun haricinde diğer böbrek hastalıklarının da olması böbreklerin görevlerini tam anlamıyla yerine getirememesine neden olmaktadır.  Bu yüzden böbreklerde meydana gelebilecek her türlü problemde zaman kaybedilmeden doktora gidilmeli ve gerekli tüm tedavilerin yapılması gereklidir.

Böbrek Taşı Neden Mide Bulantısı Yapar?

Böbrek taşları, kişilerde ağrı kaynaklı olarak bazı yakınmalara neden olur. Bazı durumlarda ise böbrek taşları hiçbir belirti vermeden böbreklerin iflas etmesine sebep olabilirler.

Böbrek taşları genellikle aralıklı ve şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bazı durumlarda ise hafif düzeyli sızlamalar ile kendisini gösterebilir. Bu ağrıların tümü mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Mide bulantısı, böbrek ağrısını hissettiren sinirsel sistemler ve bağırsak sinirleri arasındaki bağdan dolayı meydana gelir.

Böbrek taşlarının olduğu bölgelerde özellikle böbrek taşlarının hareket etmesi ile şiddetli ağrılar görülebilir. Bunun sonucunda da mide bulantısı şikâyetlerinin olması kaçınılmaz olmaktadır. Bu şikâyetlerin görülmesi durumunda doktora başvurulması gerekir. Çünkü var olan şiddetli ağrı ve beraberindeki kusma şikayetleri ciddi böbrek hastalıklarının belirtisi olabilir. Doktora başvurduktan sonra yapılacak tetkikler sonrasında uygun olan tedavi yöntemlerine geçilmektedir. Bunun haricinde bitkisel kürler ve karışımlar ile de böbrek hastalıklarının tedavisine yardımcı olunabilinir.

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır? Ağrı Nasıl Geçer?

Böbrek fonksiyonlarında problemlere yol açabilecek ve şiddetli ağrılara neden olan böbrek taşlarının tedavisinin bir an önce yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda ağrıların geçmesi için sıcak kompres uygulaması, spazm çözücü, ağrı kesici ve iltihap kurutucu ilaçlar kullanılabilir.

Böbrek taşı tedavisinden önce böbrek taşı oluşmaması için ilk dikkat edilmesi gereken nokta; günlük yeteri düzeyde su tüketilmesidir. Böbreklerin sağlıklı ve düzenli çalışabilmesi için hayati önem taşıyan suyun yanı sıra beslenmeye de dikkat edilmelidir. Bunların haricinde doktor kontrolünde bulunmak her zaman daha faydalı bir tedavi süreci geçirmenizi sağlayacaktır.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.