Böbrek Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

03.12.2016
687
Böbrek Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Böbrek Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

44Böbrek ağrısının nedenleri genelde üriner sistemde yaşanan bir sağlık problemi nedeniyle yada vücudun bir başka yerindeki sorunların böbreklere vurması ile gerçekleşmektedir. Bazıları masum olabilir fakat geneli altta yatan bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bu tip ağrıların neden olduğunu bilmek birçok üriner sistem hastalığının erken teşhis edilmesine yardımcı olabilmektedir. Böbrek sorunlarında en kritik olan şey erken fark edilmesi ve tedavisinin aksatılmaması olmaktadır.

Böbrek Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?

Böbrek ağrılarının başlıca sebepleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir. En sık görülenlerden en seyrek ihtimallere kadar hepsi listelenmiştir. Ayrıca Söz Konusu Böbrek Ağrıları Nasıl Geçer Yazının En altında Belirtilmiştir.

  1. 1) Böbrek Taşı : Böbrek ağrılarının en sık görülen sebebidir. Türkiyede her 10 kişiden 4 ünde bu rahatsızlık vardır. Acil Servislere Renal Kolik Başvurularının %70 ini böbrek taşı ağrısı oluşturmaktadır. Böbrek taşı genelde tek böbrekte olduğu için ağrılarının en belirgin özelliği sadece tek tarafa yoğunlaşmasıdır. Bazen Sol Böbrek Ağrısı bazende Sağ Böbrek Ağrısı olarak görülebilirç Bazı durumlarda diğer böbreğe de ağrı vurabilir fakat hafif seyredecektir.
  2. 2) İdrar Yolları Enfeksiyonu : Özellikle kadınlarda böbrek ağrılarının öncelikli sebebidir. Böbrek ağrısına ek olarak idrar yaparken yanma, bulanık idrar ve idrar yaparken zorlanma gibi belirtiler verir. Tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlar doğurabilir. Özellikle böbreklere kadar ulaşan enfeksiyon, enfeksiyona bağlı taş ve kitle oluşumu, idrar kanallarında daralma gibi farklı sorunlara yol açabilmektedir.
  3. 3) Böbrek Kisti : Böbrek kistlerinin birçoğu basit kist denilen zararsız kistlerdir ve 50 yaşından sonra görülme sıklığı yükselir. Kist ağrılarında böbrekte kist olduğu genellikle ultrason gibi tetkikler sonucu ortaya çıkmaktadır. Böbrek ağısını hafife almak ve evde geçmesini beklemek, geçtikten sonra ise kontrolle ve ağrının sebebini bulmaya çalışmamak, söz konusu rahatsızlıkların erken teşhisini zorlaştırmakta ve tedavisinin ilerde daha zor olmasına sebep olmaktadır.
  4. 4) İdrar Yolları Darlıkları : Her insanda 2 farklı türde 3 idrar kanalı bulunur 2 si üreter kanalı (Böbreklerden mesaneye uzanan boru) Diğerine üretra kanalıdır. (Mesaneden Dışarıya Uzanan). Söz konusu idrar yolları üzerinde oluşabilecek darlıklar böbrekler tarafından süzülen idrarın mesaneye yada dışarıya atılmasını kısmen yada tamamen engelleyebilir. Bu durum böbrekler içerisinde basıncı arttıracak ve basınca bağlı olarak böbrek ağrısı gelişecektir. Taş ağrısına çok benzer ağrılar ile kendini gösterir. Tedavi edilmez ise böbrek kaybı ile sonuçlanır.
  5. 5) Böbreklerde İltihap : Genellikle ağrıya eşlik eden titreme, üşüme gibi belirtiler ile birlikte olur. Fakat ilk evre ve henüz çok az enfeksiyon durumu var ise titreme ve üşüme görülmeyebilir. Her durumda idrar tahlili yapılmalı ve lokosit durumu kontrol edilmelidir. Çoğu durumda ağrıya eşlik eden yüksek ateş durumu da olur.
  6. 6) Böbrek Kanseri : Böbrek kanseri ilk evrelerde ağrı yapmaz ve sinsi bir rahatsızlıktır. İlk başlarda hafif ve belli belirsiz ağrılar yapabilir. Fakat ilerleyen dönem şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Böbrek kanseri bize bir örnek teşkil etmelisidir. Çok hafif belli belirsiz ağrı yada rahatsızlık hissi bile olsa böbreklerinizi kontrol ettirmeniz gerekir. Eğer kontrole gitmez iseniz kanser yayılabilir ve ölümle sonuçlanabilir. Böbrek kanseri yaşam süresi erken teşhise bağlıdır.
  7. 7) Dehidrasyon Durumu : Böbreklerde hiçbir sorun olmasa bile vücuttaki sıvı oranının düşmesi böbreklerde ağrı yapabilir. Dehidrasyon durumu genelde uzun süreli diyare (İshal) durumlarında karşılaşılmaktadır. İshal olan kişilerde böbrek ağrıları görülebilmektedir. Bol su içerek vücuttaki sıvı dengesini korumanız şarttır. Diyare durumunda içtiğiniz su bagırsaklar tarafından eminerek kana karıştırılmaz yada çok az karıştırılır. Bu durumda vücudun ihtiyacından katlarca fazla su içmeniz gerekiyor demektir.
  8. 8) Üşütme, Soguk Algınlığı : Bel ve böbrek çevresine yayılabilen üşütme ağrıları görülebilir. Bazıları sadece üşütme kaynaklı olsa da bu gibi durumlarda böbrek içerisinde bir sorun var ise üşütme ile daha çok açığa çıkabilir. bu gibi ağrılar böbrek taşı, kist, kaner yada up darlık gibi hastalıkların erken teşhisine yardımcı olabilmektedir.

Her Ne ağrınız olur ise olsun, ağrıyan bölğeniz ile ilgili tetkikler yaptırmanız önemlidir. unutmayın ki basit ağrıların nedeni çok ciddi sağlık problemlerinden kaynaklanabilmektedir. İhmal, çoğu hastalıkların en ciddi düşmanıdır.

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer ?

Böbrek ağrısına iyi gelen ve geçmesini sağlayan durumlar böbreğin neden ağrıdığına göre değişmektedir. Örneğin böbrek taşına sıcak bir banyo iyi gelirken böbrek iltihabı için faydasız olabilmektedir. Bu sebeple yukarıdaki böbrek ağrısı çeşitleri arasında size uygun olan ve tetkikler ile belirlenen böbrek sorununuza göre ağrısı nasıl geçer sitemizde bulabilirsiniz. Böbrek taşı ağrısı yada enfeksiyon ağrısı nasıl geçer sitemizde hepsi mevcuttur. Öncelikle ağrı kaynağınızı belirledikten sonra sitemizde arama yapabilirsiniz.

3

Bize Sorun!

Böbrek ağrısı şiddeti ve nerelere vurdugu gibi bilgilerle beraber sorunlarınızı ve bilgi almak istediğiniz konuları editörlerimize sorabilirsiniz. Ayrıca tüm böbrekler ile ilgili konularda (Ameliyat, Taş Kırma, Kist ve Tümör) sorularınızı iletebilirsiniz. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve Yorumlarınız bizler için değerlidir

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.