Böbrek Ağrısı Neden Olur Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir ?

03.12.2016
767

Böbrek ağrısı neden olur sorusuna cevap olarak genelde üriner sistemde yaşanan bir sağlık problemi nedeniyle yada vücudun bir başka yerindeki sorunların böbreklere vurması ile ilgili diyebiliriz. Bazıları masum olabilir fakat geneli altta yatan bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bu tip ağrıların neden olduğunu bilmek bir çok üriner sistem hastalığının erken teşhis edilmesine yardımcı olabilmektedir. Böbrek sorunlarında en kritik olan şey erken fark edilmesi ve tedavisinin aksatılmaması olmaktadır.

Günümüzde en fazla görülebilen böbrek rahatsızlıklarından biri de böbrek ağrısı rahatsızlığıdır. Özellikle de ileri yaş grubu bireylerde görülebilen böbrek ağrısı rahatsızlığı taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle mutlak olarak tedavi edilmesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi böbrek hastalıklarına neden olabilen böbrek ağrısı rahatsızlığı hakkında uzmanlar uyarılarda bulunmakta ve bu ciddi rahatsızlığın henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler.
Genellikle orta seviyeli ağrılar ile etkilerini gösterebilen böbrek ağrıları rahatsızlığı bazı durumlarda ise oldukça şiddetli ağrılar ile seyir edebilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde iş ve sosyal aktivitelerin de ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilen böbrek ağrısı rahatsızlığı ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün de birinci derece hastalıklar listesinde yer almaktadır.

Böbrek ağrısı rahatsızlığı nasıl olur sorusuna cevap vermek gerekirse; kaburgaların alt kısmında yer alan karın duvarlarının yer aldığı bölgeden başlayıp ve bazen de hayalara ve diğer kasıklara yayılım gösterebilen ağrılardır.

Böbrek Ağrısı Neden Olur ?

Böbrek ağrısı rahatsızlığının meydana gelmesinde birçok etken rol alabilmektedir. Bu etkenler ise şunlardır;

 • Böbrek içerisinde kum veya taş bulunması
 • Böbreklerin her ikisinin veya tekinin iltihaplanması
 • İdrar yollarının iltihaplanması
 • Sigara ve alkol kullanılması
 • Soğuk algınlığına bağlı olarak böbreklerin hasar görmesi

Böbrek Ağrısının Belirtileri Nelerdir ?

Böbrek ağrısının belirtileri arasında aşağıda sayacağımız sebepler olabilir.

 • Bel Kısmının 4-5 Santim üstünde ağrı (bazen sağda bazen solda ağrı olabilir)
 • Sırt kısmının boyundan bir karış aşağı bölğesinde ağrı
 • Kasık Kısmında (Erkeklerde Testis Ağrısı Şeklinde Olabilir) Ağrı yada Çekme Hissi
 • Midenin Alt kısmında çekme hissi ağrı, acı
 • Bel ağrısına eşlik eden mide bulantısı, kusma,
 • Bel ağrısı ile beraber mide ağrısı görülmesi
 • İdrar Yaparken Yanma Acı yada Ağrı
 • İdrar Renginde Koyulaşma, 
 • İdrardan Kan Gelmesi

Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden biri yada birkaçı aynı anda meydana geliyor ise sorun böbreklerinizden kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir acil servise giderek kan ve idrar tahlili yaptırmanız önemlidir.

Kan tahlili ile kan değerleriniz ölçülür ve böbreklerin görevini tam olarak yerine getirip getirmediğine bakılır. İdrar tahlili ile idrar bileşenlerinize bakılır.
Sırası ile röntgen yada ultrason ile böbrekleriniz görüntülenerek tedavi yöntemi belirlenir. Bazen daha ileri tetkik yöntemleri gerekebilir. Örnek vermek gerekir ise sintigrafi, tomografi, İvp gibi tetkikler ile böbrek fonksiyon ve durumu belirlenir.

Böbrek Ağrısı Nedenleri

Böbrek ağrısı nedenleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir. En sık görülenlerden en seyrek ihtimallere kadar hepsi listelenmiştir.

1) Böbrek Taşı : Böbrek ağrılarının en sık görülen sebebidir. Türkiyede her 10 kişiden 4 ünde bu rahatsızlık vardır. Acil Servislere Renal Kolik Başvurularının %70 ini böbrek taşı ağrısı oluşturmaktadır. Böbrek taşı genelde tek böbrekte olduğu için ağrılarının en belirgin özelliği sadece tek tarafa yoğunlaşmasıdır. Bazen Sol Böbrek Ağrısı bazende Sağ Böbrek Ağrısı olarak görülebilirç Bazı durumlarda diğer böbreğe de ağrı vurabilir fakat hafif seyredecektir.

2) İdrar Yolları Enfeksiyonu : Özellikle kadınlarda böbrek ağrılarının öncelikli sebebidir. Böbrek ağrısına ek olarak idrar yaparken yanma, bulanık idrar ve idrar yaparken zorlanma gibi belirtiler verir. Tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlar doğurabilir. Özellikle böbreklere kadar ulaşan enfeksiyon, enfeksiyona bağlı taş ve kitle oluşumu, idrar kanallarında daralma gibi farklı sorunlara yol açabilmektedir.

3) Böbrek Kisti : Böbrek kistlerinin birçoğu basit kist denilen zararsız kistlerdir ve 50 yaşından sonra görülme sıklığı yükselir. Kist ağrılarında böbrekte kist olduğu genellikle ultrason gibi tetkikler sonucu ortaya çıkmaktadır. Böbrek ağısını hafife almak ve evde geçmesini beklemek, geçtikten sonra ise kontrolle ve ağrının sebebini bulmaya çalışmamak, söz konusu rahatsızlıkların erken teşhisini zorlaştırmakta ve tedavisinin ilerde daha zor olmasına sebep olmaktadır.

4) İdrar Yolları Darlıkları : Her insanda 2 farklı türde 3 idrar kanalı bulunur 2 si üreter kanalı (Böbreklerden mesaneye uzanan boru) Diğerine üretra kanalıdır. (Mesaneden Dışarıya Uzanan). Söz konusu idrar yolları üzerinde oluşabilecek darlıklar böbrekler tarafından süzülen idrarın mesaneye yada dışarıya atılmasını kısmen yada tamamen engelleyebilir. Bu durum böbrekler içerisinde basıncı arttıracak ve basınca bağlı olarak böbrek ağrısı gelişecektir. Taş ağrısına çok benzer ağrılar ile kendini gösterir. Tedavi edilmez ise böbrek kaybı ile sonuçlanır.

5) Böbreklerde İltihap : Genellikle ağrıya eşlik eden titreme, üşüme gibi belirtiler ile birlikte olur. Fakat ilk evre ve henüz çok az enfeksiyon durumu var ise titreme ve üşüme görülmeyebilir. Her durumda idrar tahlili yapılmalı ve lokosit durumu kontrol edilmelidir. Çoğu durumda ağrıya eşlik eden yüksek ateş durumu da olur.

6) Böbrek Kanseri : Böbrek kanseri ilk evrelerde ağrı yapmaz ve sinsi bir rahatsızlıktır. İlk başlarda hafif ve belli belirsiz ağrılar yapabilir. Fakat ilerleyen dönem şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Böbrek kanseri bize bir örnek teşkil etmelisidir. Çok hafif belli belirsiz ağrı yada rahatsızlık hissi bile olsa böbreklerinizi kontrol ettirmeniz gerekir. Eğer kontrole gitmez iseniz kanser yayılabilir ve ölümle sonuçlanabilir. Böbrek kanseri yaşam süresi erken teşhise bağlıdır.

7) Dehidrasyon Durumu : Böbreklerde hiçbir sorun olmasa bile vücuttaki sıvı oranının düşmesi böbreklerde ağrı yapabilir. Dehidrasyon durumu genelde uzun süreli diyare (İshal) durumlarında karşılaşılmaktadır. İshal olan kişilerde böbrek ağrıları görülebilmektedir. Bol su içerek vücuttaki sıvı dengesini korumanız şarttır. Diyare durumunda içtiğiniz su bagırsaklar tarafından eminerek kana karıştırılmaz yada çok az karıştırılır. Bu durumda vücudun ihtiyacından katlarca fazla su içmeniz gerekiyor demektir.

8) Üşütme, Soguk Algınlığı : Bel ve böbrek çevresine yayılabilen üşütme ağrıları görülebilir. Bazıları sadece üşütme kaynaklı olsa da bu gibi durumlarda böbrek içerisinde bir sorun var ise üşütme ile daha çok açığa çıkabilir. bu gibi ağrılar böbrek taşı, kist, kaner yada up darlık gibi hastalıkların erken teşhisine yardımcı olabilmektedir.

Her ne ağrınız olur ise olsun, ağrıyan bölgeniz ile ilgili tetkikler yaptırmanız önemlidir. unutmayın ki basit ağrıların nedeni çok ciddi sağlık problemlerinden kaynaklanabilmektedir. İhmal, çoğu hastalıkların en ciddi düşmanıdır.

Böbrek Ağrısı Nereye Vurur ?

Böbrek ağrısı, sırt bölgesinin bel kemiğinin iki yanında olan kaburgaların alt kısmında kendisini hissettirir. Ancak ağrının bazı zamanlarda ön taraflara vurması da muhtemeldir. Aniden meydan gelen sancılar ise, böbrek taşlarının yerinden hareket etmesi sonucunda oluşur. Hareket eden taşlar, küçük böbrek taşlarıdır. Büyük böbrek taşları ise hareket etmezler ve şiddetli ağrıya neden olmazlar.

Böbrek taşlarının idrar yollarını tıkaması sonucu böbrekler ciddi zarar görebilirler. Bunun haricinde bele vuran böbrek ağrısı, zaman içerisinde vücudun diğer uzuvlarında da görülebilir. İç uzuvlara vuran bu ağrılar, iltihaplı bel romatizması da olabilir. Bunun haricinde bel fıtığına ilişkin mekanik orijinli ağrılar da olabilir. Bel fıtığına ilişkin mekanik orijinli ağrılar, yatınca azalır, ayağa kalkınca daha da artar. İltihaplı bel romatizmalar sonucu ortaya çıkan ağrılar ise dinlenmek ve hareketsiz kalmakla geçen ağrılar değildir.

Kişinin sabah uyanması sonrasında hareket zorluğu çekmesi ve yataktan tutuk bir şekilde kalkması sonucunda kişide iltihaplı bel romatizması olabileceği düşünülebilir. İltihaplı bel romatizması hem sağ kalçaya hem sol kalça vurması beklenebilir. Ancak iltihaplı bel romatizmasında kullanılan anti-enflamatuvar ilaçlar oldukça başarılı sonuçlar verebilmektedir. İltihaplı bel romatizmasına maruz kalan kişiler, çoğunlukla bu rahatsızlığın farkına dahi varmadan uzun süre yaşayabilirler. Ancak bu rahatsızlık omurga dışında diğer eklemlerde tutukluk, şişkinlik ve hareket kaybına yol açabilir.

Bazı kişilerde iç uzuvları etkileyebileceği ve hayatsal problemler yol açabilecek potansiyele sahip olan Ankilozan spondilitin, müzmin inflamasyon hayatını sürdüren bireylerde herhangi bir tedavisinin yapılmaması durumunda böbrek yetmezliğine de neden olabileceği ön görülüyor.  Ayıca bu rahatsızlığın göz problemleri olarak gözde kızarıklık, bulanıklık ve ağrıya da yol açabildiği düşünülmektedir. Bunun haricinde akciğer ve kalbin aort damarında da problemlere yol açabilir. Böbrek ağrısı nereye vurur diye merak edenle için verilecek yanıtlar bu şekilde olup, belirtilen yerlerde herhangi bir ağrı durumunun olması sonucunda doktor muayenesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer ?

Böbrek ağrısı nasıl geçer? diyenlere, sıcak kompres, ağrı kesiciler ve en önemli bol su içmek önerilmektedir. Bunun haricinde doktor kontrolü ile idrar muayenesi ve gereken tetkikler yapılmalıdır.

Böbrek ağrısına iyi gelen ve geçmesini sağlayan durumlar böbreğin neden ağrıdığına göre değişmektedir. Örneğin böbrek taşına sıcak bir banyo iyi gelirken böbrek iltihabı için faydasız olabilmektedir. Bu sebeple yukarıdaki böbrek ağrısı çeşitleri arasında size uygun olan ve tetkikler ile belirlenen böbrek sorununuza göre ağrısı nasıl geçer sitemizde bulabilirsiniz. Böbrek taşı ağrısı yada enfeksiyon ağrısı nasıl geçer sitemizde hepsi mevcuttur. Öncelikle ağrı kaynağınızı belirledikten sonra sitemizde arama yapabilirsiniz.

3

Bize Sorun!

Böbrek ağrısı şiddeti ve nerelere vurduğu gibi bilgilerle beraber sorunlarınızı ve bilgi almak istediğiniz konuları editörlerimize sorabilirsiniz. Ayrıca tüm böbrekler ile ilgili konularda (Ameliyat, Taş Kırma, Kist ve Tümör) sorularınızı iletebilirsiniz. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve Yorumlarınız bizler için değerlidir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.