Böbrek Ağrısı Nerede Hissedilir? – Böbrek Ağrısı nereye vurur?

24.02.2018
800
Böbrek Ağrısı Nerede Hissedilir? – Böbrek Ağrısı nereye vurur?

Böbreklerin bazı nedenlere bağlı olarak çalışamaz hale gelmesi, birçok sağlık problemini de beraberinde getirir. Böbreklerden çıkak iki kanal, idrarı idrar torbasına taşımaktadır. İdrar torbasından biriken idrar, belirli bir ölçüye geldiği zaman basınç yapar ve kişide tuvalete gitme ihtiyacı doğar.

Yetişkin bir insan, günde 1,5 L idrar çıkarır. Bol su içilmesi durumunda bu ölçü artarken, az su içilmesi ile de azalır. İdrar ölçüsünü değişmesi, idrar renginin değişmesi, kasık ve belde meydan gelen sancılar, böbrek hastalıklarını en net belirtileridir. Böbrek hastalıları, birçok sebepten dolayı meydana gelebildiği için bu konuda uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

Böbrek Ağrısı Hangi Bölgede Hissedilir?

Böbrek ağrısı, sırt bölgesinin bel kemiğinin iki yanında olan kaburgaların alt kısmında kendisini hissettirir. Ancak ağrının bazı zamanlarda ön taraflara vurması da muhtemeldir. Aniden meydan gelen sancılar ise, böbrek taşlarının yerinden hareket etmesi sonucunda oluşur. Hareket eden taşlar, küçük böbrek taşlarıdır. Büyük böbrek taşları ise hareket etmezler ve şiddetli ağrıya neden olmazlar.

Böbrek ağrısı için neler yapılmalı? Diyenlere, sıcak kompres, ağrı kesiciler ve en önemli bol su içmek önerilmektedir. Bunun haricinde doktor kontrolü ile idrar muayenesi ve gereken tetkikler yapılmalıdır.

Böbrek taşlarının idrar yollarını tıkaması sonucu böbrekler ciddi zarar görebilirler. Bunun haricinde bele vuran böbrek ağrısı, zaman içerisinde vücudun diğer uzuvlarında da görülebilir. İç uzuvlara vuran bu ağrılar, iltihaplı bel romatizması da olabilir. Bunun haricinde bel fıtığına ilişkin mekanik orijinli ağrılar da olabilir. Bel fıtığına ilişkin mekanik orijinli ağrılar, yatınca azalır, ayağa kalkınca daha da artar. İltihaplı bel romatizmalar sonucu ortaya çıkan ağrılar ise dinlenmek ve hareketsiz kalmakla geçen ağrılar değildir.

Kişinin sabah uyanması sonrasında hareket zorluğu çekmesi ve yataktan tutuk bir şekilde kalkması sonucunda kişide iltihaplı bel romatizması olabileceği düşünülebilir. İltihaplı bel romatizması hem sağ kalçaya hem sol kalça vurması beklenebilinir. Ancak iltihaplı bel romatizmasında kullanılan anti-enflamatuvar ilaçlar oldukça başarılı sonuçlar verebilmektedir. İltihaplı bel romatizmasına maruz kalan kişiler, çoğunlukla bu rahatsızlığın farkına dahi varmadan uzun süre yaşayabilirler. Ancak bu rahatsızlık omurga dışında diğer eklemlerde tutukluk, şişkinlik ve hareket kaybına yol açabilir.

Bazı kişilerde iç uzuvları etkileyebileceği ve hayatsal problemler yol açabilecek potansiyele sahip olan Ankilozan spondilitin, müzmin inflamasyon hayatını sürdüren bireylerde herhangi bir tedavisinin yapılmaması durumunda böbrek yetmezliğine de neden olabileceği ön görülüyor.  Ayıca bu rahatsızlığın göz problemleri olarak gözde kızarıklık, bulanıklık ve ağrıya da yol açabildiği düşünülmektedir. Bunun haricinde akciğer ve kalbin aort damarında da problemlere yol açabilir. Böbrek ağrısı nerelerde görülür diye merak edenle için verilecek yanıtlar bu şekilde olup, belirtilen yerlerde herhangi bir ağrı durumunun olması sonucunda doktor muayenesine ihtiyaç duyulmaktadır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.