Böbrek Ağrısı Nereye Vurur?

03.11.2016
941

Böbrek ağrıları diş ağrılarına oldukça benzer. Mutlaka başınıza gelmiştir üst dişinin ağrıyordur, fakat dişçiye gittiğiniz zaman ağrıyan dişinizin sağlam olduğunu sorunun alt dişte olduğunu söyler. Böbrek ağrısı da aynen böyledir. Böbrekler haricinde başka bölgelerde de yoğun arılara yol açabilirler. Bu konumuzda böbrek ağrısı nereye vurur bunu göreceğiz.

böbrek ağrısı nereye vurur

Böbrek Ağrısı Nerede Nasıl Olur ?

Böbrek ağrısı böbreklerin yer aldığı bölüm dahil 6 farklı yerde hissedilebilir. Bunlar zaman zaman hafif olsa da genelde yüksek ağrılara sebep olurlar. Tüm bu farklı bölgelerdeki ağrıların böbrek ağrıları olup olmadığını nasıl anlayacaksınız detaylıca aşağıda anlatmaya çalıştık

1 – Kasıklarda Şiddetli Ağrı ve Çekme Hissi

Böbrek ağrısının en sık hissedildiği bölgelerden birisidir. Kadınlarda kasık bölgesinde, erkeklerde ise özellikle testis bölgesinde ağrı şeklinde görülür. Bazen kasıklarda çekme olarak da hissedilir. Bu his o kadar güçlüdür ki deriniz gerginlikten kopacak gibi gelebilir. Tabi ki kasık yada testislerinizde herhangi bir problem yok, Sorun böbrek ağrısının testislere ve kasıklara vurmasından kaynaklanmakta.

böbrek ağrısı nerede hissedilir2 – Midenin Alt Kısmında Acı ve Sertlik Hissi İle Gelen Ağrılar

Böbrek ve mide arasında fiziksel bir bağ olmasa da ağrı yönünden güçlü bir bağ var. Böbrek Taşının Belirtileri arasında dahi ilk sırada mide bulantısı yer almaktadır.  Genelde böbrek ağrıları midenin alt kısmında şiddetli ağrı olarak görülebilir. Bu ağrılar özellikle diyare ağrıları ile karıştırılırlar, şiddeti diyare gibi anlık artıp azalmaz stabil bir ağrı şeklinde gelişir. Bu durum bu ağrı çeşidini diyareden ayırmanızı kolaylaştıracaktır. Böbrek ağrısı nereye vurur 3. madde aşağıdadır.

3 – Sırt Bölgesine

Böbrek ağısı böbreklerin bulunduğu kısmın daha da üstünde hissedilebilir. Bu durum genelde sırt ağrısı ile karıştırılabiliyor. Sürekli tekrarlayan sırt ağrılarınız var ise kan ve idrar tahlili ile böbreklerinizi kontrol ettirmenizde fayda var. Ayrıca sırt bölgenizin özellikle bir tarafından daha yoğun ağrı hissederseniz kesinlikle ihmal etmeyiniz.

4 – Bacaklarda

Özellikle ileri derece böbrek ağrılarında böbrek ve bel çevresine yayılan ağrılar son aşama olarak bacaklara kadar inebilir. O kadar ileri bir ağrı durumunda gerçekleşir ki bu duruma gelen hastalar ayağa bile kalkamaz olurlar. Bizzat kendimin yaşadığı bu olayda bir kez bu kadar şiddetli bir ağrım olmuştu. Hastane gitmek için yerimden dahi oynayamadım. İnanın bacaklara vuran böbrek ağrısını yaşamak istemezsiniz. Bu gibi durumlarda söz konusu ağrı başlar başlamaz acilen bir acil servise başvurunuz.

5 – Baş Ağrısı Olarak

Böbrek ve başın ne alakası olabilir diye düşünebilirsiniz. Fakat bağlantı çok basit. Böbrek ağrısı nereye vurur sorusuna en sıra dışı yanıt baş bölgesidir. Böbrek ağrıya başladığında aynı zamanda genel fonksiyonlarını yerine getiremez ise baş ağrısı olarak ortaya çıkabilir. Böbrekler vücudun tansiyonunu ayarlayan organdır. Tansiyonunuzun yükselmesi beyindeki ince kılcal damarlarda basınca neden olur ve bu durum baş ağrısı ile sonuçlanır. Normal baş ağrısı ile böbrek kaynaklı baş ağrısını ayırt etmek çok basittir. Başınız ağrıdığı zaman tansiyonunuzu ölçün. Eğer değerler normalinden yüksek ise tansiyona bağlı baş ağrısı var demektir. Acilen böbreklerinizi kontrol ettirin ve bir acil servise başvurun. Böbrek ağrısının ciddi boyutlara ulaştığı anlamına gelir. Baş ağrısı işin son safhalarındandır ve artık böbreği kaybetmeye başladığınızın ilk işaretlerindendir.

3Bize Sorun!

Böbrek ağrıları nereye vurur, Böbrek Ağrısı Nerede Hissedilir konusu dahil olmak üzere böbrekler ile alakalı olarak tüm sorularınızı hızlı bir şekilde cevaplıyoruz. Soru sor kısmından bizlere sorduğunuz sorular aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak eklemek yada sormak istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını da kullanabilirsiniz. Yorumlarınız ve sorularınız bizim için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.