Böbrek Ağrısı Rahatsızlığının Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir

15.03.2017
766
Böbrek Ağrısı Rahatsızlığının Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir

Günümüzde en fazla görülebilen böbrek rahatsızlıklarından biri de böbrek ağrısı rahatsızlığıdır. Özellikle de ileri yaş grubu bireylerde görülebilen böbrek ağrısı rahatsızlığı taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle mutlak olarak tedavi edilmesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi böbrek hastalıklarına neden olabilen böbrek ağrısı rahatsızlığı hakkında uzmanlar uyarılarda bulunmakta ve bu ciddi rahatsızlığın henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Genellikle orta seviyeli ağrılar ile etkilerini gösterebilen böbrek ağrıları rahatsızlığı bazı durumlarda ise oldukça şiddetli ağrılar ile seyir edebilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde iş ve sosyal aktivitelerin de ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilen böbrek ağrısı rahatsızlığı ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün de birinci derece hastalıklar listesinde yer almaktadır. Peki böbrek ağrısı rahatsızlığının nedenleri ve belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak böbrek ağrısı rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Böbrek Ağrısı Rahatsızlığı Nedir?

Böbrek ağrısı rahatsızlığı; kaburgaların alt kısmında yer alan karın duvarlarının yer aldığı bölgeden başlayıp ve bazen de hayalara ve diğer kasıklara yayılım gösterebilen ağrılardır.

Böbrek Ağrısı Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Böbrek ağrısı rahatsızlığının meydana gelmesinde birçok etkenler rol alabilmektedir. Bu etkenler ise şunlardır;

  • böbrek içerisinde kum veya taş bulunması
  • böbreklerin her ikisinin veya tekinin iltihaplanması
  • idrar yollarının iltihaplanması
  • sigara ve alkol kullanılması
  • soğuk algınlığına bağlı olarak böbreklerin hasar görmesi

Böbrek Ağrısı Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek ağrısı rahatsızlığının en belirgin belirtisi ağrı belirtisidir. Ağrı belirtisi karın bölgesinin tek tarafında veya her iki tarafından şiddetli veya hafif düzeyli oluşabilmektedir. Diğer belirtileri ise şunlardır;

  • halsizlik
  • baş dönmesi
  • karın bölgesinin hareket edilmesinde güçlük çekilmesi
  • yana doğru pozisyon alınmasında güçlük çekilmesi
  • göz altında morluk oluşması gibi belirtiler böbrek ağrısı rahatsızlığının diğer belirtileridir.

Böbrek Ağrısı Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Böbrek ağrısı rahatsızlığının tedavisinde hastalığın nedenlerine bağlı olarak tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır. İltihaplanmalara bağlı olarak oluşan böbrek ağrısı vakalarında genellikle cerrahi müdahale uygulamasına başvurulurken hafif nedenli börek ağrısı vakalarında ise daha çok ilaç tedavisine başvurulmaktadır.

Böbrek ağrısı rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra böbrek ağrısı rahatsızlığının nedenleri ve belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.