Böbrek Alınması Ameliyatı Kaç Saat Sürer Riskleri Nelerdir ?

19.08.2018
1.492

Böbrek alımı işlemi cerahi gerektiren bir işlemdir. Bir diğer adı,nefroktomi’dir. Böbreğin tamamı bu cerrahi işlem sayesinde alınır ve daha sonra kişiye en sağlıklı dokular aktarılır. Fakat bu durum tam teşekkülü değilse ve kısmen alınıyorsa sadece hasta dokuları alınarak bu işlem süreci başlatılır. Yanlış beslenme sonrası böbrek yetmezliği yaşayan birinin böbrekleri neredeyse iflasın eşiğine gelmiş demektir. İşlem basit bir operasyon ile gerçekleşir. Karın haznesinde bir kısım küçük bir şekilde yarılarak,açık böbrek alımı uygun cihazlar ve aletlerle işleme geçer. Tabi bu işlem öncesi ve sonrası tercih edilen uzamanın iyi bir konumda olması, profesyonel unvana sahip olması çok önemlidir. Bu sağlıklı organ nakli alımı  ve aktarımında son derece dikkat çeken,önem taşıyan bir durumdur. Seçim için önceden araştırma yapılaması,hasta kişinin uzaman hekimlere emanet edilmesi gerekir.

 

Verici böbrek işleminde ise, böbrek yetmezliği birinin sağlığını kurtarmak için nakil işlemi sağlıklı kişiden alınarak belirli uyum testleri mercek altına alınır. Verici için kolay bir işlem olan bu durum,alıcı için sonradan sorun çıkartma riskini de taşır. Bu diyalizde çalışma sistemi ile başarılı işlemin olup olmadığı belirlenir. Genelde sağlıklı dokular ve uyumluk oranı yüksek olan kişilerde pek negatif sorunlarla karşılaşılmamaktadır. Fakat her zaman ihtimal vardır. Böbrek alınması ameliyatı kişinin bünyesine,anestezi sonrası uyanmasına göre değişim sağlayabilir. Bazı hastalar ameliyattan  40 dakikada çıkarken bazılarının süresi 2 saati geçebilir. Bu hastanın uyanmasına ve tepki vermesine harcadığı bekletilme zamanıdır. Ameliyatlar normal değerlerde 40 dakikayı geçmez. Ancak uzaması,ani kan kayıplarında ,müdahale gerektiren durumlarında uzar. Hasta ameliyat sonrası en az 1 ve ya 2 gün gözetim altında tutulur. Bu hastanın sonradan kanama geçirirse,önlem için koruma gözetimidir.

 

Ameliyat Öncesi Uygun Durumlar ve Tedavi Süresi

 

Her hasta ameliyat öncesinde panik yapar ve istenmeyen korkuların içinde kendini bulur. Ameliyatlar aslında çok korkulacak durumlar değildir. Basit operasyonlarda ameliyat geçirdiğini anlamayanlar bile bulunmaktadır. Laparoskopik böbrek hastadan alındıktan sonra ,böbreğin durumu kontrol altına alınır. Önce böbrek eğer dokulardan zarar gördüyse,zarar gören dokular iyileştirilir. Yani böbreğin tamamı değil,bir kısmı alınır. Fakat böbrek yetmezliğinde hasar artmış ve böbrek sağlığını yitirmiş ise,böbrek hastadan direk alınarak diğer temiz böbrek nakli ameliyatı gerçekleşir. Ortalama olarak 40 dakika ve ya 2 saat işlem kişinin bünyesine ve iradesine göre değişim sağlayabilir.

 

Ameliyat öncesi hasta takibe alınır. Son 12 saat hiç bir şey yememesi doktor tarafından belirtilir. Aynı şekilde vericinin de bu kurala uyması gerekir. Bunun nedeni ameliyatta sonradan istenmeyen kanamaların ve yırtılmaların oluşumu gerçekleşmemesidir. Bu sadece önlemdir. Daha sonra ameliyattan çıkan kişi yine 4 saat boyunca hiç bir şey yiyip içemez. Bu aşımında kontrol elden bırakılmaz,doktor belirli saat periyodlarında hastanın ne yiyip ne yemeyeceğine karar verir. Böylece hasta operasyonu başarılı bir şekilde geçirmiş olur. 2 gün gözetim sonrası hasta artık evine taburcu edilir.Ameliyat öncesi uygun durumlar ve tedavi süresi tam kesinliğe kavuşmadan net sonuç sağlamaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.