Böbrek Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

28.11.2016
945

Böbrek ameliyatı çeşitlerine göre farklı zorluk ve ameliyat sürelerine sahiptir. Böbrekler üzerinde yapılan cerrahi operasyonlar kapalı ve açık cerrahi olarak ikiye ayrıldığı gibi bu iki başlık da kullanılan yollar göz önünde tutularak farklı yöntemlerle yapılan ameliyat çeşitlerine ayrılabilir.

000

Kapalı Yöntemde, Perkütan Nefrolitotomi , URS gibi yöntemler vardır ve her yöntemin operasyon süresi birbirinden farklıdır. Ayrıca hastanın yaşı, kilosu, söz konusu hastalığının derecesi ve evresi ameliyat süresini etkileyen bir diğer faktör olarak düşünülmelidir. Bu sebeple Böbrek ameliyatı ne kadar sürer konusunda tüm bu farklı cerrahi operasyonları başlıklara ayırarak ortalama sürelerini hazırladık.

 

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Ne Kadar Sürer

  • Perkütan Nefrolitotomi Ameliyatı Ne Kadar Sürer : Perkütan nefrolitotomi yani doktorların sıklıkla kullandığı kısaltması olan PNL ve PCNL ameliyatı kapalı yöntemde en çok tercih edilen cerrahi müdahalelerden birisidir. Söz konusu ameliyat genellikle böbrek taşı ameliyatları için kullanılır. Böbrek taşı ameliyatı ne kadar sürer derseniz ortalama süre 1-3 saat aralığındadır. Hastanın durumu, başka rahatsızlıklarının olup olmaması, taşın büyüklüğü ve taşın konumu gibi birçok farklı etmen ameliyat süresinde değişmelere sebep olabilmektedir. Ortalama süre 2 saat diyebiliriz. Rahat ve taburcu süresi kısa bir ameliyattır. Hastanın iyileşme süresi oldukça kısadır. Bu yüzden sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.
  • URS Ameliyatı Kaç Saat Sürer : URS son zamanlarda hemen hemen her hastanede uygulanmaya başlanan en son yöntemlerden biri olan kapalı böbrek ameliyatıdır. Genelde böbrek taşı için kullanılır. Bu ameliyat tamamen kapalı olan bir ameliyattır ve doğal girişler kullanılarak böbreğe kadar ilerlenir. Böbrek içerisinde taşlar kırılır ve kendiliğinden düşmesi beklenir. Taburcu süresi perkütana göre çok daha kısa olup hiçbir kesi olmadığı için hasta çok hızlı şekilde normal hayatına dönebilir. Bu ameliyat hastanın durumu ve taşın konum büyüklüğüne bağlı olarak 2-4 saat aralığında sürmektedir. Ortalama süresi 2,5 saattir. Taşların çok küçükçe kolay yerde olması gibi durumlarda bu süre 1 saate kadar düşebilir.

Böbrek Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürer

Böbrek nakli ameliyatı kullanılan yöntemlere göre değişmekte olup 8 saat ile 2 saat arasında bir sürede tamamlanmaktadır. Böbrek nakli ameliyatında alıcı ve verici aynı anda ameliyata alınır. bunun sebebi böbreğin zaman kaybedilmeden acilen yeni alıcısına nakil edilmesi zorunluluğundan kaynaklanmaktadır. Eğer verici canlı bir insan değil beyin ölümü gerçekleşmiş bir verici ise böbrek çok soğuk ortamda bekletilir ve genellikle 24 saat süreyi aşmadan nakledilmesi sağlanmaya çalışılır. Bu süre aşıldığı zaman böbreğin yeni sahibine takıldıktan sonra çalışmama ihtimali artmaktadır. Bu sebeple böbrek nakli ameliyatları uygun bir böbrek bulunduğu anda hangi gün yada saatte olunmasının önemi olmadan acilen ameliyata alınırsınız.

Böbrek ameliyatı üroloji ve nefroloji kliniklerince yapılır. Yetmezlik nakil gibi durumların haricindeki tüm böbrek cerrahileri üroloji kliniklerinde yapılmaktadır.

Bize Sorun!

3Tüm Böbrek Ameliyatlarının Süresi haricinde Böbrek taşı, böbrek sağlığı , ameliyatlar, genel böbreklerin ağrısı ile alakalı sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.