Böbrek Ameliyatı Sonrası Cinsellik Nasıl Olmalı?

15.01.2019
3.916

Böbrek ameliyatının ardından cinsel yaşam bir müddet sekteye uğrayabilir. İnsan vücudunun bir operasyon geçirmesinin ardından hızla iyileşme sürecine girilir. Vücut kendini yavaş yavaş toplamaya ve güçlenmeye başlar. Ancak vücudun tekrar eski gücüne ve sağlığına kavuşması biraz zaman alabilmektedir.

Her ameliyattan sonra gerçekleşen toparlanma süreci, hastaların yaşları ve diğer özellikleri ile yapılan ameliyatın zorluğu ve başarısına ve diğer birtakım etmenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu süreç boyunca yaşamımızdaki bazı aktiviteleri yapmaya ara verebiliriz.

Hasta kişilerin normale dönmesi ya da günlük aktivitelere başlayabilmesi bazılarında erken olurken bazılarında da uzun sürmektedir. Yaşamımızdaki aktivitelerden biri olan cinselliğe de böbrek ameliyatlarından sonra bir süre ara verilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Böbrek ameliyatlarından sonra ne kadar hastanede kalınıp sonda bağlanmış bir şekilde kalınacağı ameliyat türlerine göre değişmektedir. Enfeksiyon kapma riski bulunan hastalar için cinsellik gibi aktivitelere ara vermeleri söylenmektedir.

Tamamen iyileşmek birkaç ay sürebileceğinden dikkatli bir şekilde, vücudu zorlamadan cinsel ilişkide bulunulabilir. Bazen ameliyat sonrasında cinsel isteksizlikler de oluşabilmektedir. Kısaca böbrek ameliyatlarından sonra doktorun belirttiği özel bir tavsiye yoksa, kişinin kendi durumunun ağırlığına göre kontrollü olarak ara ara cinsel birliktelikte bulunmakta sakınca yoktur.

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Cinsellik Nasıl Olmalı?

Böbrek taşı ameliyatı sonrası cinsel ilişki için bir müddet beklemekte yarar olabilir. İyileşme sürecinde vücudu dinlendirmek en doğru yöntemdir. Bazı aktivitelerin yapılması halinde vücuttaki sıkıntıların, ağrıların tekrar oluşabilmesi muhtemeldir.

Ameliyat çeşidine göre de değişebilen vaziyette, yanlış yapılacak hareketler farklı sıkıntılar oluşmasına da sebebiyet verebilir.

Üç çeşit cerrahi müdahale, böbrek taşı ameliyatlarında kullanılan yöntemlerdir. En çok açık böbrek taşı ameliyatı, sonra kapalı böbrek taşı ameliyatı ve flexible böbrek taşı ameliyatı yapılmaktadır. Her ameliyat çeşidi vücudun farklı tepkiler vermesine sebebiyet verebilir.

Ameliyat sonrası böbrek ağrısı bir miktar daha çekilebileceğinden bahsedilmektedir. Bu süreçte en az 4 hafta cinsel yaşama ara verilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmiştir.

Sonrasında cinsel ilişki esnasında nefes alınmalı, göğüs zorlanılmamalı ve sıkıntı olmayacak en uygun pozisyonun belirlenmesi gerekmektedir. Bir aydan önceki denemelerde zorlanmak ve başarısız bir girişim gerçekleştirmek gayet normal bir hadisedir.

Böbrek taşı ameliyatlarında bazen de idrar kanallarına stent takılmaktadır. Böbrekte stent varken cinsel ilişki ise; stentin böbrek ile mesane arasında olmasından kaynaklı olarak cinsel ilişkinin bir zararı olmayacağı doktorlarca söylenmektedir.

Açık Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

İyileşme süreci en yavaş olan ameliyat yönteminde doktorun vermiş olduğu tavsiyelere harfiyen uymak elzemdir. Çünkü ilk üç ayın çok riskli olduğu bu ameliyat yönteminde idrar yollarının enfeksiyon kapmaması oldukça önemlidir. Riskli süreç geçtikten sonra da cinsel yaşam hususunda dikkatli olunmalı ve korunmasız cinsel ilişkide bulunmamaya özen gösterilmelidir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Cinsellik

En çok tercih edilen ve sık uygulanan ameliyat yöntemi ise kapalı böbrek taşı ameliyatıdır. Vücudun kendini toparlaması, açık ameliyata göre daha hızlı gerçekleşmekte ve enfeksiyon kapma ihtimali azaldığından risk daha azdır.

Kapalı böbrek taşı ameliyatı sonrası cinsel ilişki esnasında zorlanma durumlarına karşı tedbirli olunmalı ve korunmasız ilişkiden kaçınılmalıdır.

Flexible Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Flexible ameliyat yöntemi, diğer ameliyatlardan çok daha kısa sürede gerçekleştirilmekte, daha hızlı bir şekilde iyileşme sağlanmakta ve daha az zamanda günlük aktivitelere dönülebilmektedir. Bu ameliyatla daha kısa sürede iyileşme sağlanacağından cinsel hayata sorunsuzca devam edilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.