Böbrek Anjiyosu Nasıl Yapılır Riskleri Nelerdir ?

01.07.2018
707

Anjiyo hastalarına uygulanan ilk işlem, özel bir takım ilaçlar doğrultusunda kasık bölgelerine ince bir teller ile ameliyat yapma tekniğidir. Bu  teknik hal dilinde ”anjiyo”olarak tanımlanır. Kalp ve damar hastalıkların seyredilmesinde bu ameliyat özel tekniklerle damarların kontrol edilmesi ile gerçekleşir. Anjiyonun bir diğer özelliği olası kalp krizilerinin öüne geçmektir. Bir yandan kalp krizi riski en aza indirilirken,diğer yandan ise,basit  bir cerrahi uygulaması sayesinde  damarlarda var olan tıkanıklık giderilir. Artık hasta ameliyat sonrasında damar tıkanıklığına neden olan durumların içinde yer almaz. ama tıkanıklığı sadece kalp krizine değil,birde diğer organların zarar görmesine neden olur. Anjiyo ameliyatı damarlardan geçen kanın daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde ulaşması için kapalı damarların tıkanıklığını açarak,işlevini daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olur.

 

Anjiyo ameliyatı ne kadar  basit bir cerrahi uygulamasına sahip olsa da risk faktörü vardır. Bu risklerde diğer organlarında işlevselliğinde istenmeyen rahatsızlıklar nüksedebilir. Hatta birçok böbrek hastası anjiyo ameliyatından çıktıktan sonra, kalbinde çarpıntılar ve aniden nükseden çarpıntıların oluştuğunu bildirmektedirler. Ritmde bozukluk yaratan bu cerrahi işlem ,bazılarında ise hiç bir sorun teşkil etmez hatta direk olarak eski sağlığına kavuşmasına katkıda bulunur.Vücuda depolanan yüksek ilaç takviyesi sağlıklı organların hasar görmesine neden olur. Anjiyo ameliyatında damarların iç kısımları belirgin bir şekilde görülür.Eğer anjiyo ameliyatı olacaksanız önce böbreklerinizde herhangi bir sıkıntının olmamasına özen göstermeli,gerekli rutin kontrolleri önceden yaptırmayı bilmelisiniz. Böbrek anjiyosunun riskleri kişinin fiziki sağlığına ve iradesine göre değişime uğrar. Bu risk oluşmaması için doktor onayından sorunsuz bir şekilde geçmesi gerekir. Aksi takdirde risk azaltılırken,kalp ritminde ve diğer organlarda veri kaybı yaşanabilir.

 

Böbrek Yetmezliğinde Anjiyo Uygulanır mı ?

 

Anjiyo uygulaması öncesi doktorun ilk olarak sorduğu böbrek rahatsızlığının olup olmamasıdır. Hasta teşhisi onaylanmayanların bu ameliyata girmesi mümkün değildir. Böbrek risk içerdiğinden bazı ilaçlara değişik tepkimeler verebilir,kişinin daha kötüye gitmesine neden olabilir. Böbrek hastalarına önce sıvı tedavisi verilir. Daha sonra iyileşim süreci mercek altına alınır ve uygun görüldüğü takdirde  anjiyo uygulaması gerçekleşir. Bu nedenle böbrek rahatsızlığı yaşayanların ön hazırlık aşamaları bittikten sonra doktor ameliyat için uygun günü belirler ve hasta ameliyata sorunsuz bir şekilde alınır. Böbrek yetmezliğinde anjiyo uygulaması sağlıklı bir durum olmadığında ameliyat red kararını alır.

 

Anjiyo Önce Ön Hazırlık

 

– Hasta bütün sağlık kontrollerini zamanında yaptırmalı ve ilaç kullanmamalıdır. Bir hafta kadar alınan ilaç vücutta kalacağından,ameliyat kesinlikle iptal edilir.

– Ameliyat öncesi son 12 saat boyunca katı gıdalardan mümkün mertebede uzak durulmalıdır.

–  Gerekli böbrek testleri yaptırılmalıdır. Böbrek sorunu olan kişilerde ameliyat red alır ve uygun bulunmaz.

– Psikolojik destek alınmalı,ameliyat sürecinde istenmeyen korkulara yer verilmemelidir. Çünkü bu işlem basittir ve sadece hasta ameliyattan sonra bir gün gözetim altında tutulur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.