Böbrek Biyopsisi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

07.08.2018
523

Böbrek rahatsızlığında hastalığın seyrini anlamak yeterli değildir. Bunun için uzman bir hekim tarafından belirli testler ve incelemeler sonrası bir tanı konulabilir. Böbrek biyopsisinin asıl görevi, böbrekten doku alarak ,hastalık hakkında tam bilgiyi sağlamaktır. Bu bir mikroskop ile ele alınır ve inceleme süresi sonucun netleşmesi ile son bulur.Hatta biyopsi sonrası alınan sonuçlarda böbrek kanseri teşhisini ortaya çıkartır. Böbrek biyopsisi hazırlığı öncesinde, hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu anestezi yapılmadan önce ilk olarak hastanın ilaçlara karşı herhangi bir alerjisi olup olmadığı sorulmaktadır. Daha sonra kan örneği alınarak,kan sonuçlarına göre işlem hastaya uygun görüldüğü takdirde yapılır.İlaç kullanım önceden var ise biyopsi yapılmadan mutlaka bu rapor uzman hekimi bildirilmelidir. Biyopsi hazırlığından hemen bir önceki gün en az 12 saat hiç bir şey yenilmemesi hatta midenin besinlerden tamamen sindirilmiş bir şekilde arınmasıdır. Her ne kadar bu durum hasta için zor olsa da o gün için kendini en iyi şekilde hazırlar ve net sonuçlara bu sayede sahip olur. Besinlerin alınması istenmeyen kanamaların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu yüzden en doğru seçim doktorun verdiği talimatlara en iyi şekilde uyum sağlamaktır.Kişi o gün hastanede kalabilir,gözetim altında tutulabilir. Her ameliyat sonrasında bu kontrol her yerde aynı şekilde uygulanmaktadır.

Biyopsinin yapılma şekli, enfeksiyonun türüne göre değişir. Önce hastadan kan ve ya idrar örneği alınır. Enfeksiyonun artması ile biyopsi işlemleri için gerekli talimatlar verilerek hasta ameliyata alınır ve hastadan doku alınarak incelemeye gönderilir. Ameliyat öncesi hastada tansiyon ,şeker ölçümü de yapılır. Böbreklerde biyopsi öncesi kan ve idrar değerlerine bakılır. Hasta yüz üstü yatırılarak damar yolu açılır ve damardan önce serum verilir.Yüzüstü bir şekilde yatan hastanın karın haznesinin tam ortasına yumuşak bir yastık yerleştirilir.Yastık karın bölgesi ile eşitlenir.

Böbrek Biyopsisi Uygulaması

Nefrit dediğimiz iltihaplanma, ancak böbreklerde oluşur. Vaskülit veya sistemik lupus eritematozus diye adlandırılan,böbrek tutulması ve iltihabın artması sonucu hasta için biyopsi örneği istenir.Ayrıca bu hastalıkta değil bir de romatizmal hastalıkların seyretmesinde de bu yönteme başvurulur. Romatoloji’de bölümünde en çok yer alan böbrek biyopsisi sistemik iltihabı,son yıllarda daha fazla insanda çıkar oldu ve biyopsi işlemleri fazlası ile arttı. Böbrek biyopsisi uygulamasında risk kanama ile derecelendirilir. Kanamanın yaygınlaşması hastanın ciddi tehlikeler hatta kayıplar yaşamasına yol açabilir. Bu yüzden bu tür işlemlerde riski en aza indirme için hastalar gözetim altında tutulmaktadır. Biyopsi işleminde eğer hamilelik söz konusu ise bu işlem kadavraya alınır ve yapılması ertelenir. Ciddi riskler oluşturabilir. Öncesinde hamile olup olmadığınızı bildirmek verebileceğiniz en sağlıklı karardır.Kanı sulandıran aspirin kullanımında 7 ve 10 gün içinde bu ilacın kesilmesi çok önemlidir.Eğer ilaç kullanımı biyopsi öncesi bildirilmez ise böbrekte bulunan atar ve toplardamarlar zarar görür,kısacası hastada arteriovenöz şant riski yaşanabilir.Lokal anestezi sonrası yaşanan ciddi kaşınmalar deride soyulmalar ve kızarmalar oluşur. Fakat bu durum risk içermez,geçici bir durumdur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.