Böbrek Büyümesi Tedavisi, Nedir ve Nasıl Yapılır?

Böbrek Büyümesi

Böbrekler, yakındaki atık maddeleri atmak için bir filtre görevi görür ve onları üreye dönüştürerek vücuttan atmalarına izin verir. Böbrek büyümesi anormal olarak böbreklerin normal boyutundan daha büyük olma durumudur. Böbrek büyümesi her yaştan, hatta ultrason ile görülebilen hamile kadınlarda bile görülebilir.

Ülkemizde tek böbreğinin büyümesine her 300 kişiden birisinde rastlanırken, her iki böbreğinin de büyümesi durumuna her 600 kişiden birinde rastlanılmaktadır.

Böbrekler üre çıkarmak için kullanılan kanı filtrelemekte ve su ile birlikte idrar sağlamaktadır. Bebeğin büyümesi bebeklerde ve hamile kadınlarda da görülebilir. Böbrek büyümesi aynı hastalığa işaret etmiyor. Genel duruma göre böbrek hastalığının bir işaretidir. Bu nedenle, ön tedavi hastalığının teşhisi ile böbrek büyümesi mümkündür.

böbrek büyümesi

böbrek büyümesi

Böbrek büyümesinin nedeni bazı hastalıkların ve hidronefrozin en sık rastlanan olayının sonucudur. İdrar yolu bloke olur, idrar böbrekte üretilir ve idrar depolanır; daha sonra pelvisrenalis adı verilen yerde depolanır. Bu durumda böbrek dokularına basınç vermek için şişerler ve düzeni bozmaya başlarlar. Böbrek büyüme tedavisi başka bir noktaya ulaşarak başlar.

Böbrek Büyümesi Nasıl Anlaşılır?

Bobrek buyumesi nasil anlasilir

Böbrek büyümesi sırt ağrısı ile en belirgin olan şeklidir. Böbrek büyüdükçe, çevresindeki dokularda basınç oluşur ve ağrı haline dönüşür. Böbrek büyümesi, sağ tarafta sağ böbrek yetiştirme sırtının sol tarafında yoğun baskıya neden olur.

Diğer böbrek hastalıklarında olduğu gibi bulantıların, kusmaların, yorgunlukların, yüksek kan basınçlarının, idrara çıkmada sıkıntıların, kas kasılmalarının, krampların meydana gelmesinin ve kaşıntıların oluşması klasik olarak böbrek büyümesi belirtilerinin sebepleri olarak bilinir.

Böbrek Büyümesi Tedavisi Nasıl Olur?

Böbrek Büyümesi Tedavisi

Böbrek Büyümesi Tedavisi

Böbreğimiz, sağlığımız için önemli olan organlardan biridir. Böbreklerimiz sindirim sistemimizi iyileştirir ve yatmamıza izin verir. Böbreklerimiz, vücudumuz için yararlıdır; yediğimiz ve içtiğimiz her şey için faydalıdır ve idrarımızı filtrelememizi sağlar. Böbreklerin taş ve kum oluşturmalarını önlemeliyiz. Günde 2,5 litre su tüketerek bu gibi sorunlar ile başa çıkmaya çalışmalıyız. Böbreklerimizin suya ihtiyacı olmadığı zamanlarda hastalık ortadan kalkar. Su tüketen bir kişi rahatlama meydana gelmesinin yanı sıra kilo kaybı da yaşamaktadır. Kilo kaybı çeken insanlardan kaçınılması gerekir, ancak böbreklerinin düzgün çalışması için uygulanması gerekir. Tıbbi dilde hidrodinfroz olarak tanımlanan renal büyüme, sistemin büyümesi veya genişlemesi olarak tanımlanır. Bu duruma göre böbrekte biriken idrar çeşmeye gelir. İdrar biriktikçe, böbrek dokusunu basınçlandırmak için şişer ve böbreğin işlevini engeller.

Böbrek büyümesinde tehlike çok düşüktür. Böbrek büyümesi teşhisi konan insanlar panik yapmamalı, stres ve üzüntü yaratmamalıdır. Çünkü; panik yapılması halinde daha etkili kötü sonuçların doğurulabileceği unutulmamalıdır. Böbrek büyüme tedaviniz varsa tedaviyi aksatmamaya özen göstermek gerekiyor. Erken konulan teşhisin önemi her zaman değerlidir ve insanlara her zaman yardımcı olur. Burada bilinmesi gereken en önemli olay; böbrek büyümesi yaşayan bir kişinin hastaneye erken zaman içerisinde götürülmesi gerekmektedir. Aksi halde, büyüyen böbrek dolaşım sistemini kötü bir biçimde etkileyerek tıkanmalara sebebiyet verebilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.