Böbrek Çürümesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek çürümesi, böbreğin zamanla işlevlerini ce vücut içi görev ve fonskyionlarını yerine getiremeyecek duruma gelmesidir. Böbreklerde meydana gelebilecek böbrek çürümesi yani işlev yetersizliği gibi durumlar, genellikle sinsi olarak ilerlemekte ve son dönemlerde hastaya belirgin bulgular vermektedir. Bu sebeple böbrek çürümesi belirtilerini bilmek ve önceden haberdar olmak, hastalığın tedavi başarısı açısından son derece önemlidir.

Bu yazımızda böbrek çürümesi belirtileri nelerdir, Tedavisi için hangi yöntemler uygulanır bunlardan bahsedeceğiz

Böbrek Çürümesi Belirtileri Nelerdir?

Böbrek çürümesi başlangıçta hiçbir belirti vermeyebilir. Genellikle söz konusu fonksiyon kaybı, vücut içi dengeleri bozmaya başladığında belirtiler belirginleşmeye ve daha çok fark edilmeye başlar. Söz konusu hastalık için en sık görülen belirtiler ise;

 • Vücut su ve elektrolit dengesinin bozulması
 • Ödem sorunlarının baş göstermesi
 • EL ve Ayaklarda Daha sık Görülen Şişmeler
 • Yüksek Tansiyon Problemlerinin Ortaya Çıkması
 • Nefes Alıp Vermede Zorluklar
 • Güçsüzlük ve Sürekli Halsizlik Durumları
 • İdrar Atımında Azalma, Daha Az Tuvalete Çıkma
 • İştahtın Azalması
 • Mide Bulantısı ve Kusma Şikayetleri
 • Zihin Bulanıklığı, Uykusuzluk, Sinirlilik
 • Anlamsız Kramplar ve Seyirmeler
 • Gögüs Ağrısı ve Daralmalar

Böbrekler, vücut içerisindeki her tür değişime oldukça erken adapte olabilen bir organdır. bu sebeple söz konusu belirtilerin ortaya çıkması genellikle böbreğin geri dönülemez boyutta hasar almasından sonra gerçekleşmektedir. Bu sebeple söz konusu sorunla yüzleşmemek adına erken teşhis için bu belirtilerden birinden dahi şüphe ediyor iseniz mutlaka bir sağlık kuruluşunda gerekli test ve tetkikleri yaptırarak kontrolden geçmenizde fayda vardır.

Böbrek Çürümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek çürümesinde tedavi süreci, böbreğin aldığı hasar ve fonksiyon kayıplarına göre farklılıklar göstermektedir. Böbrekler fonksiyonları henüz yitirmemiş ve kritik eşiği geçmemiş ise bazı reçete ilaç tedavisi ve diyet önerileri ile farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fakat eğer böbrek tamamen hasar almış ve artık vücut için hayati öneme sahip olan görevlerini yerine getiremiyor ise iki tip tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler

 • Diyaliz Yöntemi İle Hastanın Hayatta Tutulması
 • Organ Nakli İle Hastanın Hayatta Tutulması

Şeklindedir. Böbrekler tamamen çürüdüğünde, yani böbrek yetmezliği baş gösterdiğinde hastaya yeni böbrek şarttır. Eğer uygun verici bulunamıyor ise hasta diyalize girmek sureti ile yaşantısına devam edebilir. Fakat diyeliz tam anlamı ile bir tedavi değildir. Geçiçi olacak kanın süzülerek temizlenmesi işlemidir. Bu sebeple hastaya mutlaka nakil gerekecektir. Eğer tek bir böbrekte sorun var ise (Örneğin sağ böbrek çürümesi yada sol böbrek çürümesi) hasta diğer sağlıklı böbreği ile hiçbir sorun yaşamadan normal yaşantısına devam edebilir. Fakat artık böbrek sağlığı açısından son derece dikkatli ve özenli olması ve doktorunun önerdiği kontrol periyotlarında düzenli olarak kontrollerden geçmesi şarttır.

Bize Sorun!

Böbrek yetmezliği, böbreklerin çürümesinin belirtileri,  böbrek çürümesi nasıl tedavi edilir gibi farklı konularda aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilir. Sorulan sorulara günlük olarak editörlerimiz cevap vermektedir.

YORUMLAR
 1. Murat dedi ki:

  Selamlar.Yaklaşık 10 gündür sol böbreğimde zaman zaman kendini hissettiren ve çok şiddetli olmayan ağrı mevcut.O bölgeye elimle bastırdığımda da canım yanıyor.İdrar ihtiyacımda azalma veya zorlanma gibi bir şikayet yok.Korkulacak bir durum mudur?

 2. fatma dedi ki:

  tekrar ben sizden ricam böbreğimizin çürüyüp çürümediğini anlamamız için doktorlardan ne gibi tahliler isteyebiliriz yazarmısınız

 3. Kenan dedi ki:

  Merhaba hocam doktora gittim iki hafta önce tahlil yaptırdım hiç bir şey

  yoktu tekrar bugun gittim tahlil yaptırdım keratin 1.4-urik asit 8.0 çıktı tehlikeli midir lütfen cevaplarını iz günde iki veya üç litre su içiyordum doktorum su ilacı yazdi urikoliz 300 mg günde yarım alacakmisim sığara kullanıyorum . Ben köyden gelen sütten alıp mayalayip yoğurt yiyoruz zararlı mıdır. Lütfen cevaplarsaniz memnun olurum şimdiden tşk kolay gelsin.