Böbrek Çürümesi Nedir, Neden Olur?

Böbrek çürümesi, genellikle sık belirti vermeyen bir sağlık sorunudur. Böbreklerimiz, vücut içi değişimlere çok çabuk bir şekilde refleks göstererek adapte olanbilen bir organ. Bu sebeple böbreklerde meydana gelecek olan sağlık sorunları, genel itibari ile teşhisinde çok geç kalınan ve bu sebeple tedavi süreci olumsuz etkilenen bir organ. Böbrek çürümesinin ne olduğunu ve neden ortaya çıktığını bilmek belirtileri de erken anlamamız için bir yol olacaktır.

Bu yazımızda böbrek çürümesi ne demektir. Böbrek çürümesine neden olan faktörler ve bunlardan korunma yolları ile ilgili olarak merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Böbrek Çürümesi Nedir

Böbrek çürümesi ; böbreklerin vücut için gerekli ve önemli olan fonksiyonlarını yerine getiremeyecek durumda olması anlamına gelir. Bir diğer deyiş ile böbrek çürümesi böbrek yetmezliğidir. Sağlık kuruluşları genel olarak böbrek çürümesi yerine böbrek yetmezliği terimini sıklıkla kullanmaktadır.

Böbrek Çürümesi Neden Olur

Böbrek çürümesi nedenleri arasında üç ana faktör sayabiliriz. İlk faktör doğuştan gelen alt ve üst üriner sistem anomalileri, bazı böbreklere etki eden hastalıklar ve beslenme alışkanlıkları gibi yaşam şekli etkili olmaktadır. Böbrek çürümesine neden olan faktörleri başlıklar halinde sıralayacak olur isek;

Böbrek Çıkış (UP) darlığı : Böbreklerde süzülerek atılan idrar bir kanal aracılığı ile mesaneye ulaştırılır. Söz konusu kanalda meydana gelebilecek bir darlık, böbreğin fonksiyonunu yerine getiremeyecek konuma gelmesine zemin hazırlar. Bu durumun tedavi edilmeden uzun süre kalması ise kalıcı böbrek hasarlarına ve böbrek çürümesine neden olabilir.

Şeker Hastalığı : Şeker hastalığı böbrekleri doğrudan etkileyen bir sağlık sorunudur. Şeker sebebi böbrek içerisinde sertleşen damarlar böbreklerin kanı süzme yetisini ortadan kaldırarak böbreklere kalıcı ve ağır hasarlar vermektedir. Bunun sonucunda ise böbrek çürümesi sorunu ortaya çıkabilir.

Hipertansiyon : Yüksek tansiyon, böbrek içerisindeki kılcar damarlarda ekstra yoğun basınca sebep olduğu için şeker hastalığında olduğu gibi böbrekleri çalışamaz hala getirebilir. Bu durum zamanla böbreklerde fonskyion kayıplarına ve sonunda böbrek çürümesine neden olur

Böbrek Reflüsü : Böbrek reflüsü, mesanedeki idrarın böbreğe geri kaçmasıdır. Bu tip anomaliler böbreklere zarar vererek söz konusu hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir. Özellikle erken yaşta gerçekleşen böbrek çürümesi sorunlarında baş şüpheli konumundadır.

Kist ve Tümörler : Böbrek kanseri ve böbreklerde oluşabilecek kistler böbreklerin çalışmasını engelleyebilir ve sonucunda böbreklerin kaybı ile sonuçlanana sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Ağır Enfeksiyon : İdrar yollaru enfeksiyonları ile başlayan ve tedavi edilmediğinde böbreklerin iltihaplanması ile sonuçlanan enfekte durumlar böbrek çürümesine sıklıkla neden olabilmektedir.

Sigara ve Alkol :  Sigara ve alkol tüketildiğinde kana karışan zararlı maddelerdir. Söz konusu zehri kandan temizleyen böbrekler bu zararlı ve kansorejen maddelere doğrudan maruz kalır. Bu alışkanlıklar vücudun tüm bölğelerinde olduğu gibi böbreklere de son derece zararlıdır.

Böbrek Taşı : Uzun süre tedavi edilmeyen ve böbrek içerisinde tıkanıklıklara sebebiyet verecek ölçüde yerleşimli taşlar zamanla böbreklere hasar vererek fonksiyonlarını bozabilmektedir. Bu tip taş problemleri de tedavi edilmediği zaman böbrek çürümesine neden olabilir.

Beslenme Alışkanlıkları : Özellikle yüksek sodyumlu beslenme (Tuzlı Gıdalar), Çok fazla protein ağırlıklı gıdaların sıklıkla tüketimi, asitik içecekler, çok az su tüketimi, aşırı kilo ve obezite sorunları gibi nedenlerde ötürü gerçekleşen sağlık sorunları zamanla böbreklere kalıcı hasarlar verebilmektedir.

65 Yaş ve Üstü : Özellikle bu yaştan sonra böbrekler yavaş yavaş tam performansında çalışmaz. Bu halde iken dikkatsiz beslenme ve sağlıksız bir yaşam eklenir ise böbrek çürümesi ile karşılaşmak olasıdır.

Tüm bu nedenler haricinde seyrek görülen onlarda böbrek çürümesi nedenleri sayılabilmektedir. Örnek olarak üretra darlıkları, mesane boynu darlığı, tramva ve böbreklere alınan darbeler gibi birçok nedenden ötürü söz konusu sağlık sorunu gerçekleşebilir. Yapılması gereken böbrek çürümesi belirtilerini bilmek ve düzenli kontrollerle erken teşhisini mümkün kılmaktır.

Bize Sorun!

Böbrek çürümesi hakkındaki tüm sorular cevaplanmaktadır. Böbrek çürümesi neden olur, ne anlama gelir, önlemek için eler yapılabilir gibi aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilir. Sorulan sorulara günlük olarak cevap verilmektedir.

YORUMLAR
  1. Nurten dedi ki:

    Merhaba hocam Ablamın sol böbreğinde çürüme varmış doğuştan yüzde on çalışıyormuş doktor ameliyat ol demiş olmak istemiyor sağ böbreğindeki hasar sol böbreğine hasar verirmi şimdiden teşekkür ederim