Böbrek Değerleri Kaç Olmalıdır Yüksek Çıkarsa Ne Olur ?

04.08.2018
1.562

Böbrek hastalıklarında tedavi öncesi yaşanan bazı sorunlar, insanı hayatından bezdirmeye yeter. Sık yaşanan ağrılar,idrarda kanlı iltihaplar,vücudun derisinde böbrek rahatsızlığı ile nükseden morarma ve yaralar ciddi tehlikelerin habercisi olur. Ayaklarda ve eller de ödem,yürümede güçlükler,beslenme sonrası yaşanan gergin durumlar,istenmeyen sancılar ve kasılmalar,böbrek rahatsızlığının birer parçasıdır. Böbreklerde en çok dikkat edilmesi gereken etken, kreatin değerinin sağlanmasıdır. Kreatinde düşmeler ya da aniden yükselmeler değerinden farklı konuma gelmesi ,böbreğin sağlığını bozar. Böbrekler kreatinden aldığı güç ile çalışır. Kreatin dengesi sağlıklı böbrekler için son derece önemlidir. Eğer kreatin testi yapıldığında istenilen sonuç sağlanamıyorsa ve kreatin değeri yeterli şekilde çalışma kaydetmiyorsa,böbreklerinde çalışma fonksiyonunda bir takım bozukluklar yer almış demektir. Bunu anlayabilmenin en etkili yolu ,idrarda renk değişikliğine dikkat etmek ve idrarda yoğun kokunun fazlalaşmasıdır.  Ayrıca vücut değerlerinde gözlemlenen durumlarda istenmeyen düzensizlikler seyir eder. Bunların başında uykusuzluk ve dikkat eksikliği yer alır. Kişi dikkatini sağlayamaz hatta bu konuda oldukça dikkat zayıflığı yaşar. Bununla beraber halsizlik fazlasıyla artmaya devam eder.

 

Böbrek değerleri yitirildiğinde ödemler oluşmaya başlar. En çok bu ödemler el ve ayaklarda görülür. Şişmeler  bir balonu andırır ve ayakların üstüne basmada eller ile bir şey tutmada hasta güç kaybı yaşar. Böbrek değerlerinin fazla yüksek olmaması gerekir. Eğer böbrek değerleri yüksek çıkarsa ödem daha fazla yaygınlaşmaya ve böbrek şiddetli bir şekilde zarar görmeye devam eder. Kreatin değeri normal standartlarda olmalı ve yüksek olmamalıdır. Bazı böbrek ilaçlarının kullanımında da yan etki olarak hastada ödem gözlemlenmektedir.Özellikle Kanda yapılan kreatinin testi sonucu, hastada kreatin yükselmesi olmuşsa,değerler denge kaybına uğramıştır. Bu değerlere şöyle örnek vermemiz gerekirse,

 

İstenilen böbrek değerleri aşağıda doğru bir şekilde listelenmiştir :

 

-Bu değerler bebek çocuklara göre değişi gösterir. Örneğin,kord 0,60-1,20 mg/dl, prematüre 0,3 -1,00 mg/dl, (Olması gereken değer)

 

-Ortalama olarak son 7 gün içinde  0,30-1,00 mg/dl,ile 0-3 yaş 0,20-0,40 mg/dl,

 

-Ortalama bebeklerde ve çocuklara 4 ay-5 yaş değerler, 0,30-0,70 mg/dl, 6-12 yaş 0,50-1,00 mg/dl,

 

-Ortalama olarak 12-15 yaş 0,50-1,20 mg/dl’dir.

 

15  ve üzeri  erkeklerde olan normal kreatinin değeri 0,50-1,40 gm/dl’dir, bayanlarda olan normal kreatinin değeri ise 0,50-1,30 mg/dl’dir. şeklinde belirlenmektedir.

 

Böbrek Değerlerinin Yükseldiği Nasıl Anlaşılır ?

 

-Hastada halsizlik oranı çoğalır ve güçsüzlükler meydana gelir.

 

-Böbrekte aniden kasılmalar ve istenmeyen sancılar şiddetli bir şekilde ilerler.

 

-idrarda kanlanma ve renk değişiklikleri meydana gelir.

 

-Gözlerin feri gider,kişinin mecali kalmaz.

 

-İstenmeyen iştahsızlıklar ve mide bulantıları yaşanır.

 

-İstenmeyen yerlerde ödemde hızla artış sağlanır.

 

-Vücut derisinde kaşınmalar ve morarmalar başlar. Eklem ve kas ağrıları çoğalır.

 

– Hastada dikkat kaybı çoğalır.

 

– Uyku problemleri çoğalır.

 

-Ayaklarda şişmeler oluşur.

 

– Karın ağrısı ve mide krampları böbrek sancısı ile artmaya başlar.

 

-Migrene benzer ağrılar yaygınlaşır.Baş dönmesi çoğalır. Bilinç kaybı hatta geçici hafıza kaybı yaşanır. Tansiyona benzeyen durumlar gelişir. Böbrek değerlerinin yükselmesi riskli bir durumdur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.