Böbrek Düşüklüğü Nedir, Nedenleri, Tedavisi, Böbrek Sarkması

Böbrek Düşüklüğü tıp dilindeki adı ile nefroptoz, böbrekleri yeri ile alakalı bir sağlık sorunudur. Bu sorun sonradan olabildiği gibi doğuştan gelen sorunlar kaynaklı olarak da gelişebilmektedir.

Genellikle her iki böbrekte aynı anda görülür. Bu durum söz konusu hastalığın etkilerinin aynı anda her iki böbrekte görüleceği anlamına gelmektedir. Böbrek sarkması zamanla meydana gelen bir sorundur ve tedavi edilmediğinde ise son derece riskli bir hastalıktır. Böbrek kayıplarına neden olabilir. Bu konumuzda Böbrek sarkması nedenleri, belirtileri ve tedavisi nedir ve nasıl yapılır konularında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Böbrek Düşüklüğü Nedir

böbrek düşkünlüğü röntgen fotoğrafıKısaca Söylemek gerekir ise Böbreğin normal konumundan sarkarak vücudun daha alt kısımlarına doğru konumlanması olarak özetlenebilir.  Genellikle her iki böbrekte görülebileceği gibi sadece sol böbrekte yada sağ böbrekte de görülebilmektedir.  Böbrek Sarkması Nedir

Böbrek Sarkması; böbreklerin bağlı olduğu atar damarların işlevini etkileyebildiği için genellikle böbrek kan dolaşımını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca böbrek idrar atım ve süzme fonksiyonlarını da etkilemektedir. Bu durum böbrek içerisinde süzülen idrarın havuzlaşmasına ve birikmesine neden olabilmektedir. Bu olumsuz etkiler zamanla böbreği iş göremez hale getirebilecek etkilerdir.

Böbrek Düşüklüğü Nedenleri

Başlıca Böbrek Sarkması Nedenleri;

 • Ani Kilo Kayıpları
 • Çok Zayıf Olmak
 • Kas Erimeleri 
 • Sık Geçirilen Gebelikler
 • Bazı Darbe ve Trama Durumları

Gibi durumlar nefroptoz nedenleri arasında sayılabilir Özellikle en sık görülen nedeni ani kilo kayıplarıdır. Çok ağır diyet uygulamak ve spor egzersiz yapmamak baş nedenleri arasındadır. Kilo verirken kas kayıplarını önlemek son derece gerekli ve önemlidir.

Böbrek Düşüklüğü Belirtileri

En önemli belirtisi ağrı ataklarıdır. Bir anda artan yada azalan, zaman zaman yada sürekli ağrılara neden olabilmektedir. Yan ve karın ağrılarına neden olabilmektedir. bu gibi renal kolik ağrılar görüldüğünde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak son derece önemlidir. Böbrek Sarması Belirtileri Sarkma derecesine göre farklı ağrı dereceleri görülebilir.

Böbrek Düşüklüğü Tedavisi

Böbrek Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir Sorusuna yanıtı Sarkmanın derecesi ve genel böbrek sağlık durumuna göre yöntemler belirler. Bu hastalık için sık başvurulan tedavi yöntemleri ise

Böbrek Sarkması Tedavisi İçin Uygulanan Yöntemler;

 • Bazı Egzersiz Yöntemleri ile söz konusu bölgedeki kaslar güçlendirilmeye çalışılmaktadır.
 • Özel Korse ve Bağlar Kullanılabilir.
 • Ameliyat İle Düzeltilmesi Tercih Edilebilmektedir.

Böbrek sarkması ciddiye alınarak tedavisi konusunda gerekli önlemlerin ihmal edilmeden alınması gerekmektedir. Bir üroloji doktorundan yardım alarak doktorun tedavi ve önerilerine uymanız son derece önemlidir.

Bize Sorun!

Böbrek Sarkması Nedir, Böbrek Sallanması Nedenleri ve Tedavisi konusunda aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorular için editörlerimiz aynı gün cevap vermektedir.

YORUMLAR
 1. Mehtap dedi ki:

  Iyi aksamlar benim iki senedir idrar iltihabi sikayetim vardi ve bunun yani sira sidetli yan agrilarim doktora gittim ve sag bobregimin dusuk oldugunu soyledi.cok ayakta durursam agrilarim sidetleniyor ve simdilerde otururkende problem yasiyorum ameliyat olmalimiyim yoksa baska tedavisi varmi tesekkur ederim