Böbrek Enfeksiyonu Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

04.06.2018
769

Böbrekler vücudun en önemli organlarından biridir. Kanın süzülerek kalbe temiz kan iletilmesini sağlar. Zararlı maddelerin vücutta yer almasına engel olup idrar yolu ile dışarıya atılmasına yardımcı olmaktadır. Böbrek sağlığının bozulması vücuttaki tüm organlara zarar vermektedir. Kirli kan vücutta dolaştığı sürede vücut hastalıklara karşı direncini kaybetmektedir.

Böbrek enfeksiyonu idrar yolları enfeksiyonu ile sıkça karıştırılan hastalıklardan biridir. Böbreklerde iltihaplanma meydana geldiğinde irin vücutta dolaşmaya başlar. Yüksek ateş ve ağrı ile beraber kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.

Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri 

Böbreklerde meydana gelen rahatsızlıklarda ilk olarak genellikle ağrı ve ateş görülmektedir. Halsizlik ve bitkinlik kişinin böbrek sağlığında sorun olduğunu göstermektedir. Çok sık idrara çıkma ve gece boyunca idrar yapma isteği sürekli olarak görülmektedir.

Böbrek enfeksiyonunda yine böbrek ağrıları çok fazla olduğundan kişi böbrek taşı ile bu durumu karıştırmaktadır. Ayrıca idrar yaparken kanama görülebilmektedir.

Böbrek enfeksiyonuna sebep olan faktörlere bakıldığında ise kişide daha öne böbrek ile ilgili sağlık sorunu yaşaması ve polikistik böbrek hastalığında sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bunun yanı sıra böbreklerin görevini yerine tam olarak getirememesi böbrek enfeksiyonun da büyük rol oynar.

Şeker hastalığı olan kişilerde böbrek enfeksiyonu da sıkça karşılaşılan belirtilerdendir. Bu nedenle şeker hastaları belirli aralıklar ile böbrek sağlığını kontrol ettirmesi gerekmektedir.

Böbrek enfeksiyonun da kişinin iştahı kapanabilmektedir. Yemek yeme isteği olmadığı gibi enfeksiyona bağlı olarak mide bulantısı da söz konusu olmaktadır. Kimi hastalarda kusma çok sık görülür. Sindirim sisteminin zarar görmesi ile beraber böbrek sağlığı da tehdit altında olmaktadır.

Böbrek Enfeksiyonu Tedavisi 

Böbrek sağlığının korunması için günlük hayatta bol sıvı tüketilmesine dikkat edilmelidir. Enfeksiyon gibi hastalıklarda tedavi edilmez isse böbrekler görevini yerine getiremediğinden bir süre sonra iflas edebilmektedir. Bu nedenle kişinin herhangi bir böbrek hastalığında mutlaka doktora başvurması gerekmektedir.

Böbrek enfeksiyonunda yapılan tedavi doktor tarafından hastaya uygun bir şekilde uygulanmalıdır. Öncelikle antibiyotik tedavisi hastanın vücudunda bulunan enfeksiyonun iyileşmesi sağlanır. Enfeksiyondan dolayı idrar yollarına ulaşan bakteriler bu bölgenin de zarar görmesine neden olacaktır. Tedavinin doğru yapılması kişinin vücut sağlığı için de son derece önemlidir.

Böbrek enfeksiyonunda kullanılan antibiyotik tedavisi sırasında hastanın doktor kontrolü  altında olması gerekir. Tedavi bitiminde gerekli testler ve filmler çekilerek hastanın eski sağlığına kavuşması sağlanır.

Böbrek vücudun en önemli organları arasında yer aldığından herhangi ağrı ya da sızı da geç kalınmadan doktora başvurulması gerekmektedir. İflas eden böbreklerde böbrek nakli söz konusu olabilmektedir. Böbrek nakli de çok sık olmadığından hasta hayatını kaybetme noktasına gelmektedir. Henüz böbrekler çalışır haldeyken hastalığın erken teşhisi her zaman tedavi edilebilme oranını da arttırarak hastanın iyileşmesi sağlanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.