Böbrek Epiteli Nedir, Faydaları Nelerdir?

16.02.2018
787

Böbrek Epiteli

İnsan yaşamı için son derece önemli organlardan biri olan böbreklerimiz, yediğimiz ve içtiğimiz tüm gıdaları süzgeçten geçirir. Burada vücudumuz için iyi olanları vücutta kullanan, kötü olanları ise idrar yolu ile dışarı atan böbreklerimizde birçok hücre ve doku bulunmaktadır. Böbreklerin bir tanesi vücut için gerekli olan fonksiyonları yerine getiremezse, sağlıklı olan diğer böbrek bu işi rahatlıkla yapabilir.

Böbrek epiteli, böbreğin korteks ve medullasındaki tübülleri oluşturan epitelden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Böbrek epitellerine proteini yüksek bir idrarda çok sık rastlanılır.

Böbrek epiteli, küçük, yuvarlak ve çok köşelidirler. Epiteller bu bağlamda diğer epitellerle karışabilirler. Böbrek epitelleri, normal idrarlarda görülmez. Ancak idrarda görülmesinin nedeni ise böbrek epitelinin atılım göstermesidir.  Böbrek epitelleri, özellikle akut böbrek hastalıklarında çok sık görülmektedir. 3 farklı epitelyum çeşidi bulunmaktadır. Yassı epitelyum, böbrek epiteli, ve değişici epitel.

Yassı epitelin en yaygın olduğu yer idrardır. Bununla birlikte farklı özelliklerde ve görevlerde olan hücrelerin bir araya toplanması ile farklı görevler üstlenmiş dokular meydana gelir. Bu dokular, Epitelyum hücrelerinde kuruludurlar ve vücudun içi ve dış yüzeyini örten bir dolu türüdür. Bunlar tek katlı ya da çift katlı olarak dizilebilirler. Birtakım epitelyum hücreleri, sindirim kanalının iç yüzeyini örterek buradan geçen gıdalar içinden vücut için gerekli olan besin maddelerinin emilmesini için uygun bir zemin hazırlamaktadırlar. Epitel hücreleri de böbrek içinde var olan tübül olarak adlandırılan idrar kanallarını iç yüzeyinin hazırlamaktadırlar.

Mukoza ve deri yüzeylerini kaplayan epitel hücrelerden oluşmuş hücre tabakası bulunmaktadır. Bu nedenle böbrekte epitelyum, hem faydalı hem de zarlı bir işleve sahip olabilmektedir. Bununla birlikte normal bir yaşantı süren, böbrekler ile ilgi hiçbir sıkıntısı olmayan kişilerde epitel hücrelerine rastlamak çok olası bir durum değildir. Derinin bez yapısı epitelin içeri çöküp çoğalması ile meydana gelir. Epitel çıkıntılarının özelleşmesi sonucunda sindirim kanalı, karaciğer, pankreas, ilkin bağırsak ve mide bağırsağın örtüsü oluşur.

Endokrin bezler birçok zaman kök aldıkları yüzey epiteli ile alakalarını kaybederler. Buna istinaden idrarda yanma, idrarda ağır koku vs. gibi problemler ile karşılaşıldığı zaman doktor incelmesine gereksinim duyulmalıdır.

Böbrek epitelleri, idrara düştükleri zaman rahatsız edici olabilirler. Bu nedenle böbrek epitelinin idrara düşmesinin ortaya çıkması ile gereken önlemler alınmalı ve doktorlar tarafından önerilen ilaç kullanım şekillerine uyulmalıdır. Böbrek epiteli tehlikeli mi? Diye soranlar için, böbrek epitelinin öldürücü bir sorun olmadığını belirtmek gerekir. Bununla birlikte böbreğe herhangi bir yıpratıcı zararının olduğu da söylenemez. Böbrek epiteli sadece, idrara düştüğü zaman rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bununla birlikte böbrek epiteli kişinin kendisinin hissedebileceği bir durum değildir. Sadece doktor tarafından kontrolle ortaya çıkan epiteller eğer yüksekse, doktor tarafından muayene olunur ve epitelin düşmesi sağlanılır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.