Böbrek Hastaları Ne Yer Nasıl Beslenmelidir?

14.10.2018
1.054

Böbrek hastaları nasıl beslenmelidir sorusu, binlerce böbrek hastasının merak ettiği konulardandır. Oldukça önemli bir husustur çünkü esasında böbrek hastalıklarının kaynağı, düzenli ve dengeli beslenememekten dolayı olur. Üstelik böbrek hastalıkları kendini tekrarlama özelliğine sahiptir. Bu yüzden, bundan sonra beslenmelerine ayrıca dikkat etmelidirler. Böbrek hastalıkları çeşit çeşittir. Bilinen en büyük yanlış, böbrek hastalarının hepsinin bol su içmesi gerektiği yönündedir. Aksine bazı rahatsızlıklarda sıvı kısıtlamaları da getirilebilir. Böbrek hastalığınızın hangisi olduğunu doktorlar iyi teşhis etmelidir. Bu hastalığa uygun tedavi ve beslenme şeklini de seçerek, hayatınızın kalitesini arttırabilirsiniz.

Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Böbrek hastalıkları çeşit çeşittir. Hangi hastalığa sahipseniz, bu hastalığa yönelik tedavileri benimsemelisiniz ve beslenmenizi buna göre ayarlamalısınız. Böbrek hastaları ne yer sorusunun cevabını da bu şekilde aramalısınız. Bazı böbrek hastalıkları şu şekilde sıralanır:

 1. Nefrotik Sendrom: Böbreğin bozulmasıyla nefronlar işlevini kaybeder. Bu durumda da ortaya nefrotik sendrom çıkar.
 2. Akur Glomerulo Nefrit: Böbreklerde iltihap oluşması durumuna verilen isimdir. İltihabın oluşmasına neden olan şey bakterilerdir. İdrardaki anormalliklerle kendini gösterir.
 3. Kronik Böbrek Yetmezliği: Böbreğin yapısı tamamen bozulmuş ve işlevini yitirmiştir. Bu kişiler düzelmezse zamanla diyaliz makinesine bağlı hale gelebilirler.
 4. Akut Böbrek Yetmezliği: Böbrek yetmezliğine göre biraz daha geri döndürülebilir sonuçlar verir. Bu hastalık da belirtilerini idrar yollarında gösterir.
 5. Böbrek Taşı: Böbreklerde biriken maddeler taşları oluşturur. Bu maddelerin birikmesinin sebebi, böbreğin süzme ve emilim işlevlerini yerine getirememesindendir. Böbrek taşı, böbrek yetmezliğinin en büyük habercisidir.

Böbrek Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Böbrek hastaları beslenmelerine çok dikkat etmelidir. Bazı besinler şifa niteliğindeyken bazıları daha da kötü hale gelmelerine sebebiyet verebilir. Böbrek hastaları ne yemeli ne yememeli sorusu da tam olarak burada devreye girer. Böbrek hastaları nasıl beslenmelidir sorusu, kişiden kişiye farklılık göstermelidir. Size en iyi yol gösterici doktorunu olacaktır. Ancak genel olarak beslenme tarzı için öneriler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Böbreğe yük yaratacak aşırı süt, yumurta, et grubu ürün tüketiminden kaçınılmalıdır.
 2. İçeriği bilinmeyen katkı maddesi olan yiyecekler tüketilmemelidir.
 3. Konserve, turşu, salamura, sucuk, pastırma, sosis gibi besinlerin tüketimine sınırlama getirilmelidir.
 4. Sakatatları tüketmek de, yılda birkaç defa gerçekleşmelidir.
 5. Tuzlu yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmelidir.
 6. Kuruyemişler ve kurutulmuş meyveler fazla oranda yenmemelidir.
 7. Çikolata böbreğinize iyi gelemeyen bir başka yiyecektir.
 8. Et suyunun kullanımı da böbrek hastaları için önerilmemektedir.
 9. Meşrubatlar, kahve, kakao, boza, neskafe gibi içecekler böbreği yorar ve taş oluşumunu hızlandırır.

Böbrek Hastaları Ne Yemelidir?

Böbrek hastaları limon yiyebilir mi gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Limonata, böbrek taşı hastalığı olanlar için oldukça iyi bir içecektir. Kumları döker ve taşların erimesine yardımcı olur. Bunun yanında, bolca sıvı tüketmek de önemlidir. Ancak bu sıvılar siyah çay veya kahve gibi içecekler olmamalıdır. Böbrek hastaları için yemek tarifleri hazırlanmaktadır. Siz de kendi tariflerinizi yaratabilirsiniz. Böbrek taşı için taş eriten besinler ekleyebileceğiniz gibi, yemeklerinizin sulu olmasına da özen gösterebilirsiniz. Böbrek hastalarına yazılacak en iyi diyeti doktorlar ve diyetisyenler belirlemelidir. Her hastalığın ve her kişinin kendine özgü bir diyet programı olmalıdır. İnternet üzerinden herkese yazılan programlar, iyi sonuçlar vermediği gibi hastalığınızın ilerlemesine de sebebiyet verebilir. Kızartma türü yemekler yerine haşlama yöntemiyle pişirilen yemekleri tercih etmek, vücudunuza daha iyi gelecektir. Pişirme sırasında besinlerin değerlerini düşürmeyecek yöntemler kullanmak da oldukça önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.